Moderní-Dějiny.cz

Soutěžte o knihu Spravedliví

Publikováno: 21.10.2020, Aktualizováno: 16.1.2021 21:46
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Vážení soutěživí čtenáři, redakce portálu Moderní dějiny.cz pro Vás připravila populární vědomostní soutěž. Otázku jsme vybrali z knihy Grzegorz Górnyho a Janusze Rosikońě: "Spravedliví". Pro zájemce o historii, učitele a jejich studenty ji do soutěže poskytla Edice Moderní dějiny.

Soutěžte o knihu Spravedliví

V zemích západní Evropy, okupovaných za druhé světové války nacisty, hrozila za pomoc pronásledovaným Židům konfiskace majetku, uvěznění, v nejhorším případě deportace do koncentračního tábora. Když někdo ukrýval Židy nebo jim pomáhal v okupovaném Polsku, byl za to bez soudu zastřelen i s celou rodinou. Každý sebemenší projev solidarity se Židy uprchlými z ghetta mohl tedy způsobit likvidaci celé rodiny. Přesto se našly tisíce Poláků, kteří Židům pomáhali. Izraelský institut Jad Vašem vyznamenal titulem „Spravedlivý mezi národy“ přes šest tisíc Poláků – to je více než čtvrtina z celkového počtu vyznamenaných; Poláků je víc než příslušníků kteréhokoli jiného národa. Podle odhadu řady historiků jde však jen o špičku ledovce, o ty, jejichž pomoc mohl někdo po letech notářsky ověřit. A právě těmto lidem, jejich osudům, motivaci a činům, je věnována tato kniha.

Kniha obsahuje desítky unikátních dobových fotografií.
 
„Zničí-li člověk jeden život, je to jako kdyby zničil celý svět. A zachrání-li člověk jeden život, je to jako kdyby zachránil celý svět.“
Babylonský Talmud, traktát Sanhedrin 37a
 
„Nikdo nemá větší lásku nad takovouto: položit svůj život za své přátele.“
Evangelium podle svatého Jana, 15, 13
 
Spravedliví jsou velkými polskými hrdiny, na které by Poláci měli být hrdí a měli by je na nejvyšší míru ctít. Náš národ takovou zkouškou nikdy neprošel. Zachránit jiné lidi a vystavit přitom možné smrti sebe a členy své rodiny, to je přece vrchol odvahy. Největší hrdinství, jaké si člověk umí představit. Často si kladu otázku: našel bych v sobě tolik odvahy jako tito lidé? Pochybuji.
Szewach Weiss, bývalý předseda Knessetu, bývalý velvyslanec Izraele ve Varšavě, kterého Poláci zachránili před holokaustem
 
Grzegorz Górny (nar. 1969) je polský novinář a publicista, který se věnuje moderním dějinám a náboženské problematice. Je autorem řady knih – mnohdy rozsáhlých rozhovorů – a filmů, za které získal řadu novinářských, knižních i filmových ocenění. Působil jako šéfredaktor čtvrtletníku Fronda, který mnoho let předtím spoluzakládal a od roku 2012 pracuje v týdeníku W Sieci.

Janusz Rosikoń je polský fotograf a spoluzakladatel nakladatelství Rosikon Press. Působí na polské scéně od poloviny šedesátých let, je autorem mnoha výstav a fotografických publikací, dostal řadu cen a vyznamenání. Věnuje se převážně náboženské tematice, ale také historii – absolvoval např. s britským historikem Normanem Daviesem cestu, kterou prošla za druhé světové války armáda generála Anderse, a fotograficky dokumentoval Daviesovi knihu.

Górny a Rosikoń spolu vydali více než deset knih, většinou s náboženskou tematikou, např. Tajemství Fatimy nebo Odpouštíme: jak polští biskupové zahájili smíření s Němci.

Nakladatel: Past production s.r.o., PANT, z.s.
ISBN 978-80-906778-6-9 / ISBN 978-80-906667-0-2
Z polského originálu Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą
Překlad: Petruška Šustrová
Popis: vázaná, 300 stran
Rok vydání: 2020
Knihu si můžete koupit ZDEKOUPÍ KNIHY PODPOŘÍTE 30% JEJÍ CENY ČINNOST SPOLKU PANT

Odpovězte na soutěžní otázku a doufejte, že budete vylosováni jako jeden ze tří výherců, kterému bude zaslána kniha "Spravedliví". Soutěžit můžete až do 8. listopadu 2020.

Soutěžní otázka:
Jak se jmenoval konzul Polské republiky v německé Vratislavi, který během své diplomatické mise v letech 1935-1936 zachránil životy 150 vratislavských Židů?

_Soutež ~ Zvolte odpověď na soutěžní otázku

Soutěž byla ukončena. Výhercům gratulujeme!

Správná odpověď:

Stefan Janusz Bratkowski

Výherci:
  1. ppolohova@email.cz
  2. rpetr@centrum.cz
  3. svatka007@centrum.cz


Nápověda:
Správnou odpověď můžete najít v ukázce z knihy ZDE

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

16.12.

Příběh rodiny Ulmových, spravedlivých mezi národy – pracovní listy pro žáky k tématu zachránců Židů v okupovaném Polsku

Předkládaný soubor pracovních listů, který je věnován tématu pronásledování Židů za války na území Polska, pom...
3.6.

„Hrdinové mezi námi“ - Spravedliví mezi národy

Vzdělávací centrum Jad Vašem připravilo pro české pedagogy vzdělávací materiál v českém jazyce. Když se učitel...
19.11.

Spravedliví mezi národy s přihlédnutím na území Čech a Moravy

Článek shrnuje základní fakta o titulu Spravedlivý mezi národy, který je udělován izraelským památníkem Yad Va...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT