Organizátory soutěže Post Bellum a Pant zaskočil zájem veřejnosti o jejich první ročník dokumentaristické soutěže Příběhy 20. století. Přes léto se registrovaly skoro tři stovky lidí ze všech krajů ČR, dalších tisíc projevilo zájem o účast emailem a přes sociální sítě. Průměrný věk účastníků soutěže dosahuje 28 let. Nejstaršímu přihlášenému je 84, nejmladšímu 13 let. Lidé si stěžují, nelíbí se jim říjnová uzávěrka soutěže. Organizátoři jim vyšli vstříc a odevzdat soutěžní příspěvek lze do 1. listopadu 2013. Podle neziskovek, které soutěž pořádají, zájem o soutěž budí vysoká odměna pro vítěze až 50 tisíc korun, ale i atmosféra ve společnosti. Už teď se v soutěži objevují téměř „mašínovské“ story.
Soutěže se účastní lidé ve třech kategoriích „žáci“ (13‒15 let), „dorost“ (16‒18 let) a „dospělí“ (19 a více let). Každý zájemce vyplňuje elektronickou přihlášku na portálu www.pribehy20stoleti.cz, čímž se stává účastníkem a poštou obdrží zdarma DVD s populárními rozhlasovými dokumenty Příběhy 20. století. Úkolem soutěžícího je nahrát třeba na kameru, diktafon nebo mobil vyprávění svých prarodičů, rodičů, sousedů či známých, digitalizovat fotky k příběhu a vše uložit na zmíněný soutěžní portál. Tady také najdete podrobně popsaná pravidla.
„Zájem je mile překvapující. Hlásí se i profesionální novináři, kolegové z rozhlasu a tištěných médií, ale nejvíce je z generace třicátníků a studentů středních škol. Těch 50 tisíc korun pro vítěze je jistě lákadlo. Možná pro mnohé mladé lidi bude setkání se starými lidmi, pamětníky ať jsou motivy k účasti v soutěži jakékoliv, úžasným a jedinečným zážitkem pro obě strany. Věřím, že pro spoustu lidí je to také dobrá příležitost pustit se konečně do věci, kterou dlouho odkládali – zeptat se babičky nebo dědy, co všechno v životě prožili a digitalizovat rodinné fotky. A možná působí i současná společenská atmosféra. Žijeme v hektické době a každou chvíli slyšíme, že na nás doléhá totalitní minulost. Kdo z mladší generace ví, jak to kdysi chodilo? A tak se ptají svých nejbližších a ti mají chuť vyprávět,“ míní ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa, jeden z organizátorů soutěže.
Účastníci soutěže nejčastěji natáčí vzpomínky lidí, které pronásledovaly komunistické úřady v 50. letech minulého století a v době normalizace. Za pozornost ovšem stojí i např. strhující zvuková nahrávka o dobrodružství z 2. světové války. Dva kamarádi podnikli doslova šílený útěk z bavorského Erdingu, kde roky otrocky pracovali na tamním letišti. Na kolech se jim podařilo ujet nacistickým pronásledovatelům a ukrýt se nedaleko Pelhřimova. Jeden ze soutěžících je i sedmatřicetiletý kardiochirurg z Královských Vinohrad Jan Hlavička, který zpracovává vyprávění Vavřince Hutky, syna slavného písničkáře a disidenta. Příběh své rodiny natáčí např. paní Veselá, která zaznamenala vzpomínky svého otce - do roku 1968 přesvědčeného komunisty a ředitele základní školy. Protože její otec, člen KSČ nesouhlasil se sovětskou okupací, StB proti němu a jeho rodině tvrdě zasáhla. Jiný účastník soutěže - stavbyvedoucí Cyril Křepelka natáčí vzpomínky lidí, kteří přežili nacistické koncentrační tábory.
Účastníci na soutěžní portál ukládají i audio a video záznamy vzpomínek svých blízkých, které pořídili ještě před rokem 1989. „Do Českého rozhlasu redakce Příběhů 20. století nám posílají staré VHS kazety a magnetofonové pásky,“ říká Kroupa. „Podle pravidel musí účastníci soutěže nosiče sami digitalizovat a nahrávku uložit na portál. Není v našich silách, abychom vše přetočili tady v rádiu, ale jsme za tento zájem vděční,“ říká rozhlasový redaktor Kroupa. „Každá nahrávka má svou hodnotu a už teď se objevují naprosté perly, vyprávění zcela zapomenutých osobností tohoto národa. Každý, kdo se do soutěže přihlásí a zpracuje nějaké celoživotní vzpomínky, zachraňuje a jedinečně obohacuje naše projekty Paměť národa a Moderní dějiny. A i to je jeden z cílů této soutěže,“ doplňuje ředitel Pantu Petr Pánek.
Právě dnes zveřejnili organizátoři soutěže animovaný spot k soutěži. Klučinu freneticky okřikuje učitelka kvůli tomu, že si hraje se svým mobilem. Telefon je však mikrofonem, foťákem a zároveň stojem času. Přenáší ho z jedné historické chvíle do druhé. Zjišťuje, že jeho děda za války létal u Luftwaffe, zažil Pražské povstání 1945, i komunistický kriminál v 50. Letech a sametovou revoluci 1989. Učitelka pak smutně konstatuje, že se poněkud unáhlila. Klip si pusťte zde. (http://www.youtube.com/watch?v=FyO4LYu6_As&feature=youtu.be)
Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti připravují organizátoři diskuzní setkání s veřejností v pěti krajských městech: „Těch dotazů je moc. Lidé se ptají, jak se vzpomínky zpracovávají, na jaký přístroj mají natáčet, jak se digitalizují fotografie a podobně. Také chceme poradit, jak najít zajímavé pamětníky,“ vysvětluje Kroupa, který dodává, že dokumentaristické kurzy a s tím spojené diskuze jsou pro veřejnost zdarma, protože projekt podpořili z Fondu T-Mobile prostřednictvím Nadace VIA.
Kurzy a diskuze k soutěži Příběhy 20. století se konají: 25.9. v Brně, 26.9 v Ostravě, 30.9. v Pardubicích, 1.10. v Plzni a 3.10. v Praze. Přesná místa a čas se dozvíte na začátku září na soutěžním portále. Pakliže se do soutěže nyní registrujete, dostanete včas informace emailem.
Pro vítěze soutěže jsou připraveny zajímavé ceny v podobě nejmodernější techniky - mobily, tablety, také vzdělávacích kurzy SCIO a finanční odměny odstupňované podle soutěžních kategorií od 15 000 do 50 000 korun. Vítězí nejen nejzajímavější příběh, ale také nejlépe sepsaný a zdokumentovaný. O třech vítězích v každé kategorii rozhodnou komise složené z renomovaných historiků, publicistů a šéfredaktorů předních deníků a rozhlasových stanic. Organizátoři udělí také zvláštní cenu a cenu veřejnosti. Hlasovat o nejzajímavějším příběhu bude možné od 1. listopadu na soutěžním webu. Zaznamenané vzpomínky budou postupně zpřístupněny na mezinárodním portálu Paměť národa (www.pametnaroda.cz) a vybrané na portálu Moderní dějiny (www.moderni-dejiny.cz). Vítězné příspěvky také publikují přední média jako např. iDNES.cz, MF DNES, Český rozhlas. Vítězům dorostenecké a kategorie pro dospělé nabídne Post Bellum pracovní smlouvu pro profesionální dokumentaristy.
K soutěži se partnersky připojily další organizace a média: Česká televize, Český rozhlas, MF DNES, iDNES.cz, Ústav pro studium totalitních režimů, Židovské muzeum v Praze, Antikomplex o.s., Junák – svaz skautů a skautek ČR - Skautské století, Memoria o.s., Památník Terezín, Conditio Humana o.s., Liberecká občanská společnost o.s. a další. Soutěž Příběhy 20. století zaštítili Petr Fiala, bývalý ministr školství, mládeže a tělovýchovy, generální ředitel České televize Petr Dvořák a generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan, šéfredaktoři MF DNES a IDNES.cz Robert Čásenský a Ondřej Tolar.
POŘADATELÉ
Soutěž pořádají nezisková sdružení
POST BELLUM, PANT
Kontakty:
Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum
mikulas.kroupa@postbellum.cz
+420 604 63 67 68
Petr Pánek, předseda Pantu
petr.panek@pant.cz
+420 602 764 931
Kateřina Jungbauerová, tisková mluvčí a PR
katerina.jungbauerova@postbellum.cz
+420 731 050 993
PARTNEŘI
HLAVNÍ PARTNEŘI: Nadace Crocodille, Petr Pudil, Jan Dobrovský
PARTNEŘI: Vodafone, Scio, Coca-Cola
HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:
Česká televize, Český rozhlas, MF DNES, iDNES.cz
SOUTĚŽ PODPORUJÍ:
ÚSTR, Židovské museum v Praze, Skautské století a Junák, Memoria, o.s., Conditio humana, o.s., Památník Terezín, Národní Muzeum, Antikomplex o.s., Liberecká občanská společnost o.s., a další
Dobrý den paní Černá. Nevím co máte konkrétně na mysli. Všechny informace jsou na stránkách soutěže (http://www.pribehy20stoleti.cz/), dostávám také mnoho dotazů, na kter...
dotaz
Dobrý den, učím na SŠ, do vaší soutěže jsem nalákala své 2 studentky ze SPŠ stavební v Plzni. Děvčata celé léto shání matriály, práci mají prý jakž takž připravenou. Bohu...
Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.
18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé budou uděleny ceny ve dvou kategoriích: odborná práce a multižánrový projekt.
Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...