Moderní-Dějiny.cz

Soutěž „Dotyky války v Moravskoslezském kraji“

Publikováno: 7.3.2015, Aktualizováno: 18.3.2015 08:21

Gymnázium Olgy Havlové v Ostravě-Porubě za finanční podpory Moravskoslezského kraje připravuje několik akcí spojených s oslavami 70. výročí ukončení 2. světové války v Moravskoslezském kraji. Jednou z nich je také soutěž, určená žákům základních a středních škol Moravskoslezského kraje.

Soutěž „Dotyky války v Moravskoslezském kraji“

Kdo se může zúčastnit?
Žáci 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a žáci 1. – 4. ročníku čtyřletého studia středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z Moravskoslezského kraje.

Co je cílem soutěže?
Připomenutí historických míst a také jedinečných lidských osudů spjatých s událostmi II. světové války prostřednictvím historického pátrání mladých obyvatel našeho kraje. Výsledkem budou žákovské práce odkrývající často zapomenutá místa či neznámé osudy z doby protektorátu či konce války.

Konkrétní zadání pro soutěžící:
V místě, ve kterém žijete – město, obec, městská čtvrť, ulice
1) najděte místo či objekt připomínající událost spjatou s obdobím II. světové války, dobou protektorátu či závěrečnými osvobozujícími boji - může to být budova, památníček, pomník, pamětní deska, zachovalá vojenská technika atd.
2) pořiďte několik fotografií místa či objektu (v kvalitním rozlišení), vítány jsou i kopie dobových fotografií místa či objektu
3) najděte ve svém okolí (s pomocí učitele dějepisu či rodičů) pamětníka či historika, který Vám popíše příběh vztahující se k vybranému místu či objektu - vyprávění zaznamenejte a sepište v rozsahu 2 strany A4.

Práci můžete vytvořit sami za sebe, popřípadě ve dvojici. Početnější týmy již nejsou možné.

Zpracovaný text s fotodokumentací zašlete do pátku 10. dubna 2015 na mail soutez1945@seznam.cz
Připojte své jméno, příjmení, školu, ročník a e-mailovou adresu.

Autoři nejúspěšnějších prací, které vybere odborná porota sestavená z učitelů dějepisu a redaktorů vzdělávacího portálu Moderní dějiny.cz, získají možnost zúčastnit se dvoudenní studentské konference „Ukončení 2. světové války v Moravskoslezském kraji“ na Gymnáziu Olgy Havlové i poznávací exkurze, která je její součástí. Konference se uskuteční ve dnech 29. a 30. dubna 2015. 

Jaké odměny čekají na nejzdařilejší práce?
Stostránkový konferenční sborník
obsahující historické materiály, dobové fotografie a texty a zajímavé pracovní listy, dopravu autobusem po dobu exkurze, oběd a občerstvení po oba dny budou mít úspěšní soutěžící díky podpoře Moravskoslezského kraje zcela zadarmo. Zároveň budou autoři nejúspěšnějších prací oceněni památečními diplomy a ti úplně nejlepší obdrží rovněž hodnotnou cenu.

Účastí v soutěži dává soutěžící souhlas s případným zveřejněním své soutěžní práce na webových stránkách organizátorů soutěže či v tisku.

Plakátky soutěže ve formátu A3 a A4 si mužete stáhnout v příloze článku, vytisknout a vyvěsit ve své škole!

Přílohy

pdf
Plakátek A3
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,05 MB | Stáhnout soubor...
pdf
Plakátek A4
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,05 MB | Stáhnout soubor...

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT