Moderní-Dějiny.cz

Setkání s historií, pamětníky a knihou "Abychom nezapomněli"

Publikováno: 8.11.2013, Aktualizováno: 11.11.2013 00:28
Rubrika(y): Aktuality

Ve čtvrtek 7. listopadu 2014 se na gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce uskutečnila ojedinělá akce, během níž studenti vyslechli svědectví pamětníků, kteří prošli peklem nacistických či komunistických vězení a táborů, zhlédli animované i dokumentární filmy a seznámili se se vzácnou publikací - mezinárodní čítankou "Abychom nezapomněli".

Setkání s historií, pamětníky a knihou "Abychom nezapomněli"

Unikátní akci připravili pedagogové Gymnázia v Ostravě-Hrabůvce v čele s učitelem dějepisu Vojtěchem Vlčkem nejen pro studenty své, ale rovněž pro žáky dalších dvou ostravských škol - Biskupského gymnázia a Gymnázia Olgy Havlové. Do akce se zapojili studenti čtyř ročníků vyššího gymnázia a kvart.

Ranní program zahájili pamětníci svým vyprávěním a besdami se studenty. Ti mohli během dopoledne navštívit vybrané dvě třídy (celkem jich bylo nachystáno sedm), v níž jednotliví svědci minulosti vyprávěli svůj životní příběh. Mohli se tak zaposlouchat do slov o životě za II. světové války, za Protektorátu, do líčení o každodenní realitě ghett či koncentračních táborů - Michal Salomonovič, Luděk Eliáš, Zuzana Skácelová. Jiní pamětníci pak vzpomínali na období komunistické totality, poúnorové represe, činnost StB, politické procesy, život v táborech či v útvarech PTP - Leo Žídek, Zdeněk Růžička, Rostislav Sochorec, nebo na těžké dětství dcery politického vězně v 50. letech 20. století - Eva Langrová.

V další části setkání studenti zhlédli na dokumentární a kreslené filmy k tématu ("Postavení mimi hru" a filmy z Post Bellum). Na projekce navázala prezentece nové knihy - Mezinárodní čítanky "Abychom nezapomněli - Výpověď o totalitě v Evropě". Publikace je vzácným souborem vzpomínek pamětníků 16 zemí střední a východní Evropy na hrůzy nacismu a komunismu, vydala ji Platforma evropské paměti a svědomí. Knihu studentům představila Dr. Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí. Ukázku z knihy, příběh z období velkého hladomoru na Ukrajině pak přečetl herec Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý.

Reportáž České televize z akce si můžete prohlédnout ZDE - pořad Události v regionech, v pětadvacetiminutovém zpravodajském pořadu ji najdete v čase 19:53.

Bližší informace o publikaci najdete ZDE

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

Moderní historická soutěž EUSTORY v nové podobě

Aktualizováno: 7.6.2021 23:43 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Moderní  historická soutěž EUSTORY v nové podobě

Milé učitelky a milí učitelé, vážené studentky a studenti, rádi vás informujeme, že spolek PANT vyhlašuje již dvanáctý ročník mezinárodní dějepisné soutěže EUSTORY určené pro studenty středních škol. Tentokrát je otevřeno mnoho no...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT