Série workshopů, semináře a konference ÚSTRu
Ústav pro studium totalitních režimů Vás zve na další pokračování ze série workshopů, na tzv. „historické dílny“. Zároveň zve učitele na seminář o Využití počítačových simulací ve výuce humanitních předmětů a také na zajímavou konferenci.
Nabídku „Historických dílen“ tvoří témata zaměřená na média, jež vstupují do školní výuky o minulosti. V historických dílnách se účastníci budou zabývat jak velmi tradičními médii poznávání minulosti (muzeum, učebnice), tak dynamickými fenomény jakým je např. Wikipedie. Ústřední myšlenku dílen tvoří propojení akademického prostředí s praktickou školní výukou, historické dílny jsou akreditovány jako kurz dalšího vzdělávání MŠMT.
Aktuální historické dílny:
23. 10. 2015 - Hrady a zámky jako brána do minulosti? (Zámek Nelahozeves)
4. 11. 2015 - České a slovenské dějiny na síti (FF UK Praha)
9. 11. 2015 - Muzeum – škola – paměť (Národní muzeum, Památník Vítkov)
Všechny informace včetně přihlašovacího formuláře naleznete ZDE
Pozvánku najdete ve fotogalerii pod článkem.
Zároveň Vás zveme na seminář pro učitele - Využití počítačových simulací ve výuce humanitních předmětů.
Ve čtvrtek 12. listopadu od 14 do 18 hodin pořádá Ústav pro studium totalitních režimů seminář, který poradí učitelům, jak nové technologie produktivně použít při výuce, nabídne také možnost vyzkoušet si digitální simulaci Československo 3889. Seminář je zdarma.
Ve dnech 4. – 5. listopadu 2015 pořádá Ústav pro studium totalitních režimů a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR mezinárodní konferenci 1945. Konec války a obnova Československa. První den konference se zaměří na celkovou situaci v Evropě v posledních měsících válečného roku 1945, tehdejší postavení Československa na mezinárodní scéně i na druhou sovětizaci západní Ukrajiny a Běloruska. V dalších blocích bude přiblížen vývoj v protektorátu a role domácího a zahraničního odboje na konci druhé světové války i samotný závěr válečného konfliktu na území Čech, Moravy a Slezska. Náplní druhého dne konference bude obnova československé státnosti po zániku protektorátu a Slovenského státu, budování poválečné ČSR a vytváření československého bezpečnostního aparátu. Na konferenci vystoupí historici z České republiky, Slovenska, Rakouska a Spojených států amerických.
Podrobný program naleznete v příloze, v případě zájmu o účast kontaktujte Kamilu Kožichovou na e-mailu: kamila.kozichova@ustrcr.cz.
Ve středu 4. listopadu od 19 hodin pak můžete navštívit ještě Knihovnu Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1), kde ve spolupráci s ÚSTR proběhne seminář Tunelem z lágru Nikolaj, kterým si připomeneme šedesát let od útěku z jáchymovského lágru Nikolaj. Na semináři vystoupí účastník útěku Anton Tomík, večer zahájí přednáškou Jan Horník.