Moderní-Dějiny.cz

Seminář pro učitele v Ostravě - Češi v době I. světové války

Publikováno: 26.9.2015, Aktualizováno: 26.9.2015 14:30
Autor: (red)

Seminář Moderní dějiny pro život s tématem Češi v době I. světové války s účastí Františka Emmerta a náplní, která vzbudila v minulosti u účastníků z řad učitelů největší ohlas, pro Vás připravil PANT a portál Moderní dějiny.cz ve spolupráci s asociací Občankáři.cz.

Seminář pro učitele v Ostravě - Češi v době I. světové války

Seminář je akreditován MŠMT v rámci DVPP (č.j.MSMT-8224/2015-1-315).

Termín: 5. 10. 2015, 9,00 – 15,00

Místo konání: Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava – Poruba, ulice Marie Majerové

Lektoři:
František Emmert, spisovatel a autor literatury faktu o moderních dějinách
Jiří Sovadina, Občanské sdružení PANT, Gymnázium Olgy Havlové
Irena Eibenová, Občankáři.cz, Gymnázium Hladnov

Program:
Zahájení 9.00
přednáška Františka Emmerta a diskuse
Metodický blok I. (dějepis – Jiří Sovadina): náměty a pracovní postupy při interpretaci pramenů
Metodický blok II. (ZSV – Irena Eibenová): voják v zákopu - analýza proměn chování a jednání jednotlivce ve skupině z pohledu sociální psychologie.
Metodický blok III. (dějepis – Jiří Sovadina): náměty a pracovní postupy při interpretaci pramenů
Ukončení 15,00

Anotace

Osnova přednášky Františka Emmerta
Reakce Čechů a Slováků v prvních měsících války; Československá zahraniční akce; Domácí protirakouský odboj; Češi v rakouské armádě; Československé legie; Politické kroky vedoucí k vytvoření samostatného Československa

Metodický blok I. a III. (dějepis)
Praktické demonstrace konkrétních námětů a pracovních postupů při interpretaci pramenů. Seznámení s konkrétními, v praxi vyzkoušenými metodami, které pomáhají změnit stereotypy ve výuce a vytvářet zajímavé přitažlivé hodiny dějepisu založené na dobových pramenech. Prezentace metodických materiálů z portálu Moderní dějiny.cz. Tipy na zajímavé odkazy v prostředí internetu.

Metodický blok II. (ZSV)
Jak a proč se mění chování člověka ve skupině? Kdy skupina pomáhá a kdy si na ni dát pozor? Nástin základních mechanismů skupinového chování jako univerzálního jevu (poslušnost vůči autoritě, konformita jednotlivých členů) formou workshopu s ohledem na využití ve výuce.

Další informace o účastnickém poplatku, slevách a také dalších seminářích realizovaných na podzim 2015 najdete na portálu Moderní dějiny ZDE.

Semináře jsou realizovány bez finanční podpory státu či dotací. Výtěžek z nich bude v plné výši použit na další činnost sdružení PANT, vzdělávací akce (zejména pro studenty) a provoz portálu Moderní dějiny.cz, které jsou v současnosti rovněž realizovány bez jakékoli finanční podpory státu či dotací.

Přihlášku na vybraný seminář si stáhněte v příloze článku ZDE, vyplňte ji a posílejte na adresu: petr.panek@pant.cz

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT