Seminář Politické procesy 50. let
Občanské sdružení PANT připravilo v rámci projektu Moderní dějiny pro učitele v pořadí již čtvrtý seminář, tentokrát na téma "Politické procesy v Československu", který byl zasvěcen nezákonnostem 50. let v komunistické ČSR. Uskutečnil se ve čtvrtek 14. června 2012 na Střední průmyslové škole, Obchodní akademii a Jazykové škole ve Frýdku-Místku.
Tento materiál vznikl v rámci projektu ESF a OPVK „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“.
Seminář se konal od 9 do 15 hodin a byl tradičně určen pedagogům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ - vyučujícím humanitních předmětů, především dějepisu, českého jazyka či občanské výchovy. Více než dvacet zúčastněných učitelů získalo zásadní informace k dané problematice a také náměty a příklady, jak o tomto tématu učit. Seminář měl akreditaci MŠMT v rámci DVPP, takže po jeho absolvování obdrželi účastníci osvědčení. Získali také, jako při všech dosavadních seminářích, DVD s připravenými a prezentovanými výukovými materiály a sadu dobových pramenů pro interpretaci.
Vzdělávací akci zahájil Petr Pánek z pořádajícího občanského sdružení PANT, který přivítal účastníky a představil jednotlivé aktivity celého projektu. Dvacítka zúčastněných učitelů poté vyslechla shrnující historickou přednášku Doc. PhDr. Jiřího Pernese, Ph.D., pracovníka Ústavu soudobých dějin AV ČR, "Politické procesy 50.let v Československu". Jiří Pernes v ní rekapituloval únorové události roku 1948, poúnorové zakladatelské období režimu, iluze československých komunistů o "vlastní cestě k socialismu, sovětský tlak a příklad organizování politických procesů ve východním bloku, první politické procesy v Československu, jejich důsledky a také pozdější politické procesy se členy KSČ. V závěru se soustředil na změnu politického klimatu po smrti Stalina a Gottwalda, zmírnění teroru a celkovou bilanci komunistické justice.
Po vystupení Jiřího Pernese Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě učitelům představil novou podobu, strukturu a možnosti výukového portálu Moderní Dějiny.cz. Vyvolal tím debatu o portálu, z níž k radosti tvůrců a redaktorů vyplynulo zjištění, že většina ze zúčastněných učitelů již s portálem aktivně pracuje.
Po obědové přestávce na dopolední historickou přednášku navázal Petr Šimíček, který učitelům předvedl práci s výukovými prezentacemi a metodickými listy. Prezentoval dvě výukové prezentace, které převádějí přednášku Jiřího Pernese do výkladové a vizuální podoby, poté předvedl ilustrativní prezentaci "Politické procesy jako divadlo" a v závěru také metodické listy obsahující archivní prameny, otázky pro studenty a základní informace pro učitele. Závěrečná část semináře byla zasvěcena projekci dokumentárních záběrů k tématu a svědectví pamětníka.
Seminář byl součástí projektu s názvem „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.
Fotografie
Související články
- Seminář Charta 77 a disent v Československu (30.6.2012)