Moderní-Dějiny.cz

Seminář PANTu o životě podél hranice po podpisu Mnichovské dohody

Publikováno: 11.11.2014, Aktualizováno: 15.11.2014 20:48

23. října se konal v prostorách výukového sálu Památníku II. světové války v Hrabyni první seminář v rámci projektu „Paměť kraje – náměty pro atraktivní výuku“. Byl zaměřen na téma Rozděleného regionu a života podél hranice po podpisu Mnichovské dohody na území dnešního Moravskoslezského kraje.

Seminář PANTu o životě podél hranice po podpisu Mnichovské dohody

Seminář byl součástí projektu s názvem „Paměť kraje – náměty pro atraktivní výuku“, který je financován v rámci OPVK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

Seminář představil téma historicky, ale nabídl rovněž třem desítkám účastníků, pedagogům z Moravskoslezského kraje, modely jeho metodického zpracování. Přednášející a lektoři se věnovali těmto konkrétním tématům a postupům:

- sporu o Těšínsko
- rozdělení severomoravského regionu po podpisu Mnichovské dohody (život podél hranice: Říšská župa Sudety x Česko-Slovenská republika)
- práci s dobovými prameny k danému fenoménu (mapy, fotografie, dopisy, deníkové záznamy, dobový tisk)
- metodice efektivního využití svědectví pamětníků (archiv Památníku druhé světové války v Hrabyni, USC Shoah Foundation)
- odrazům událostí „velké historie“ v konkrétním mikroregionu (dopad na životy jednotlivců, pomnichovská hranice rozdělující komunitu, životní prostor)   

Program semináře

9:00–9:30
Zahájení – Jiří Sovadina (obsah projektu, připravované materiály, soutěž EUSTORY, informace o dalších další seminářích).

9:30–10:30
Přednáška ředitelky Památníku II. světové války v Hrabyni Jany Horákové a historika Ondřeje Koláře na téma Život podél hranice.

10:30–11:00
Vzdělávací programy a připravované výstavy SZMO.

11:00–11:45
Oběd

11:45–12:45
Vzpomínky pamětníka Michala Salomonoviče.

12:45–13:15
Prameny SZMO

13.15–13:45
Skautský deník - workshop - práce s autentickým deníkem Lídy Šumné z let 1937–42 pod vedením Jiřího Sovadiny.

13:45–14:15
Polsko jako útočiště uprchlíků - workshop - využití vzpomínek pamětníků z archivu z Památníku druhé světové války v Hrabyni a USC Shoah Foundation ve výuce představil Marcel Mahdal.

14:15–14:30
Další metodické materiály, shrnutí, debata.

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT