
Seminář Hodnocení v soudobých dějinách
Ústav pro studium totalitních režimů zve zájemce na seminář pro učitele dějepisu a společenskovědních oborů Hodnocení v soudobých dějinách, který pořádá v pátek 20. října 2017 od 9 do 15 hodin ve Skautském institutu (Staroměstské náměstí 4/1, Praha 1).
Registrace probíhá prostřednictvím registračního formuláře ZDE
Program
9.00 – 10.30: Hodnocení z pohledu praxe / Petr Sokol
Úvod do tématu – co budeme hodnotit a proč? V úvodu semináře představíme několik testů našich spolupracujících učitelů. Účastníci semináře si tak na vlastní kůži vyzkouší roli žáků.
10.30 – 10.45: Přestávka na kávu
10.45 – 12.00: Soudobé didaktické trendy v hodnocení / Jaroslav Pinkas, Jaroslav Najbert
Soudobé didaktické trendy při hodnocení výuky. (Levstiková, VanSledright, Levesque, Kratochvíl). Evaluace dnes patří k nejdůležitějším tématům didaktiky dějepisu. Prezentované přístupy jsou založeny na konceptu historického myšlení, pedagogického konstruktivismu a metodicky vychází ze zásad formativního hodnocení. Dotkneme se i otázky, jak využívat multiple choices.
12.00 – 12.30: Legislativa a hodnocení soudobých dějin: Etika a politika / Vojtěch Ripka, Jaroslav Pinkas
Hodnocení ve světle normativních dokumentů a etické perspektivy hodnocení (školský zákon a další legislativa). Hodnocení v soudobých dějinách je komplikováno tím, že je třeba reflektovat tzv. paměťové zákony. V jakém vztahu je k nim školní výuka? A jaké další etické konsekvence při jejich hodnocení vyvstávají?
12.30 – 13.00: Pauza na občerstvení
13.00 – 14.30: Workshop: Příklady hodnocení
Workshop o evaluaci a následná závěrečná diskuse. Na základě teoretických i praktických podnětů, které účastníci vstřebali v předchozích částech, se pokusíme na základě předem připravených šablon vytvořit několik vlastních evaluačních nástrojů. Vybrané návrhy budou diskutovány v plénu.
14.30 – 15.00: Závěrečné shrnutí, evaluace
Seminář je zdarma a je akreditován MŠMT v systému DVPP. Bližší informace a přihlašovací formulář najdete na našem webu
Přehled našich dalších seminářů naleznete na naší stránce Dějepis21. Na všechny semináře se lze hlásit přes tento registrační formulář
Kromě těchto seminářů jsme pro vás připravili také seminář v rámci výstavy Případ Světlana. Proměny obrazu třetího odboje, který pořádáme 2. listopadu 2017 od 13 do 17 hodin přímo v expozici výstavy ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Seminář pro učitele dějepisu a občanské výchovy je zaměřen na fenomén protikomunistické rezistence na počátku 50. let. Na konkrétním případu organizace Světlana budeme ilustrovat, co to byl protikomunistický odboj, resp. co o něm můžeme dnes říci a jak se proměňoval jeho obraz. Představíme i aktuální výstavu o Světlaně a způsoby, jak se dá didakticky využít. V rámci semináře vystoupí historik Zdeněk Homola a didaktik Jaroslav Pinkas.
Na tento seminář se prosím hlaste na e-mail anna.macourkova@ustrcr.cz.
Za Oddělení vzdělávání zdraví
Anna Macourková
Ústav pro studium totalitních režimů
Hadovka Office Park
Evropská 2590/33 c
160 00 Praha 6
tel: +420 221 008 314
GSM: +420 606837142