
Seminář Charta 77 a disent v Československu
Občanské sdružení PANT připravilo v rámci projektu Moderní dějiny pro učitele v pořadí již pátý seminář, tentokrát na téma "Charta 77 a disent v Československu", ve kterém se historici, pamětníci a metodici věnovali opozičním silám v normalizační ČSSR. Seminář se uskutečnil se v pondělí 18. června 2012 na Jazykovém gymnáziu P. Tigrida v Ostravě-Porubě.
Seminář se konal od 9 do 15 hodin a byl tradičně určen pedagogům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ - vyučujícím humanitních předmětů, především dějepisu, českého jazyka či občanské výchovy. Více než dvacet zúčastněných učitelů získalo zásadní informace k dané problematice a také náměty a příklady, jak o tomto tématu učit. Seminář měl akreditaci MŠMT v rámci DVPP, takže po jeho absolvování obdrželi účastníci osvědčení. Získali také, jako při všech dosavadních seminářích, DVD s připravenými a prezentovanými výukovými materiály a sadu dobových pramenů pro interpretaci.
Vzdělávací akci zahájil Petr Pánek z pořádajícího občanského sdružení PANT, který přivítal účastníky a představil jednotlivé aktivity celého projektu. Dvacítka zúčastněných učitelů poté vyslechla shrnující historickou přednášku PhDr. Petra Blažka, Ph.D., pracovníka Ústavu pro sturium totalitních režimů, "Charta 77 a opoziční proudy v normalizační ČSSR". Petr Blažek v ní provedl kritiku dostupných pramenů a literatury k tématu, provedl typologii opozičních proudů a komentoval vznik, roli a podobu Charty 77. Především komentovaný přehled literatury a hodnocení působení Charty 77 bylo přítomnými učiteli v diskusi oceněno. Po vystoupení Petra Blažka formou workshopu představil Jiří Hruška z Jazykového gymnázia P. Tigrida možnosti práce s textem a metodickým materiálem k eseji V. Havla Moc bezmocných. Text eseje se ukázal vysoce aktuální a Havel jako autor, který již v 70. letech dokázal pojmenovat globální problémy současné civilizace.
Po přestávce na oběd pokračoval v seminární práci Lukáš Bárta, pedagog Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, který s přítomnými učiteli analyzoval na základě připravených metodických listů dobové umělecké texty (např. písňové skladby Plastic People of The Universe nebo básně Egona Bondyho, Ivana Wernische, Ivana Skály a dalších). Posledním bodem programu bylo setkání s panem Janem Králem, chartistou a aktivistou, který v čase normalizace "vyvíjel protistátní činnost" v oblasti tehdejšího Severomoravského kraje. Komentáře historiků tak byly doplněny zkušenostmi a zážitky jednoho z představitelů ostravské protikomunistické opozice 70. a 80. let. Závěrečná debata zúčastněných prokázala, že lety prověřená struktura seminářů je stále funkční, přínosná a vyhledávaná. Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na ty, kteří tentokrát (kvůli blížícímu se ukončení školního roku) nemohli...
Seminář byl součástí projektu s názvem „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.