Samizdat - Abeceda komunistických zločinů
Publikováno: 17.12.2009, Aktualizováno: 5.3.2012 17:55
Rubrika(y): Československo v době normalizace
Autor: Marcel Mahdal
Jiří Gruntorád se poprvé osobně setkal se samizdatem úplně náhodou. Bylo to v pražském bytě disidentů manželů Bendových, kde jako zedník Obvodního podniku bytového hospodářství opravoval poškozenou omítku. Svět samizdatu jej očaroval tak, že jej začal sám přepisovat a tajně distribuovat.
Za komunistické éry vydával a rozšiřoval zakázanou literaturu - takzvaný samizdat. Za svou činnost byl dvakrát vězněn. Poprvé dostal tři měsíce za údajný pokus o přípravu únosu letadla, když u něj StB našla nelegálně drženou zbraň. Při domovní prohlídce policisté našli mnoho kopií samizdatu.
Ihned po návratu z vězení se snažil pracovat ještě usilovněji. Našel několik profesionálních písařek, jedna z nich vydržela přepisovat samizdat až do roku 1989. Stihla napsat desítky knížek. Podruhé dostal poměrně vysoký trest - čtyři roky vězení.
Po roce 1989 založil knihovnu Libri prohibiti, která ochraňuje unikátní původně zakázané knihy, texty a další dokumenty z komunistické éry. Základem sbírky se staly jeho vlastní samizdaty, které mu komunistická policie zabavila a po pádu režimu mu byly vráceny.Knihovna Libri prohibiti obsahuje 38 000 knižních publikací, stovky titulů časopisů, sbírku zvukových nahrávek, filmy, sbírky plakátů, letáků, fotoarchiv a novinový archiv. V knihovně je i kompletní archiv Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných – VONS. Ve více než šedesáti archivních krabicích jsou zdokumentovány stovky případů porušování zákona v bývalém Československu.
Stopáž: 11:45
Související články
- Jiří Gruntorád - Cesta k samizdatu (26.10.2014)
- Jiří Gruntorád - první setkání s StB (26.10.2014)
- Petlice a Expedice - samizdatové edice 70. – 80. let 20. stol. (11.7.2013)
- SAMIZDAT - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (26.9.2011)