Sami proti zlu - sedm filmů o osudech statečných
Dokumenty „Sami proti zlu“ představují výrazné osobnosti moravskoslezského regionu, které se ve vypjatých časech našich a světových moderních dějin dokázaly postavit na stranu humanismu a demokracie proti totalitarismu a teroru. Je smutné a těžko omluvitelné, že tento jejich zápas dosud zůstává většinovou společností a mnohými vzdělávacími institucemi opomíjen. Jedná se totiž o lidi, kteří svými ideály a mravní pevností představují skutečné hrdiny své doby, na které bychom měli být hrdí a z jejichž zkušeností s dějinami bychom se měli poučit. K tomu je však nutné jejich hodnověrná svědectví uchovat a seznámit s nimi především generace našich žáků a studentů, kteří naštěstí osobní zkušenost s dobou nesvobody nemají.
Dokumentární filmy „Sami proti zlu“ vznikly v rámci projektu ESF a OPVK „Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně.“ Děkujeme za podporu a doufáme, že se stanou smysluplnou pomůckou při přípravě a realizaci vašich hodin dějepisu.
V sedmi svědectvích se můžete setkat s Luďkem Eliášem, vězněm několika nacistických koncentračních táborů a účastníkem pochodu smrti, s páterem Stanislavem Lekavým, vězněm komunistických lágrů a tajně vysvěceným knězem, Vasilem Cokou, vězněm sovětských gulagů a válečným hrdinou od Dukly, chartistou Tomášem Hradílkem, Zdeňkem Růžičkou, politickým vězněm a horníkem uranových dolů, a in memoriam také s Jaromírem Šavrdou, spisovatelem a disidentem, na kterého vzpomínala manželka Dolores a Jiří Gruntorád. Na pochodeň č. 2 Jana Zajíce vzpomínají jeho sourozenci Jaroslav a Marta. Dokumenty jsou svým rozsahem, šíří tématu a celkovým konceptem připraveny jako praktická pomůcka pro výuku moderních dějin na ZŠ a SŠ. Vystoupení pamětníků nemají suplovat výklad konkrétního historického tématu, ale jsou zaměřena na problematiku každodennosti, která bývá ve velkých historických projektech často opomíjena. Tady je prostorem, kde se žáci a studenti mohou dobové atmosféře a konkrétnímu zážitku pamětníka výrazně přiblížit, vcítit se do složité a dramatické pozice člověka „drceného dějinami“ a vnímat historii vlastním prožitkem. K tomu, aby byla dokumentární forma snímku pro mladé lidi co nejpřitažlivější, jsme při natáčení zvolili spolupráci se studenty oboru audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity v Opavě, kteří si s obtížným formátem výborně poradili. Všechny snímky vyhovují požadavkům kladeným na užití ve vyučovací hodině, neboť jejich stopáž nepřekračuje 15 minut.
K jednotlivým dokumentům jsou připojeny pracovní listy, které obsahují základní životopisné a historické údaje o pamětníkovi, inspirativní náměty pro přípravu hodiny určené učitelům a několik praktických úkolů pro žáky. Každý pracovní list je také opatřen historickými texty či dobovými karikaturami, které je možné ihned po projekci snímku využít k diskusím a práci ve skupinkách, ale také přehledem další dostupné literatury, webových odkazů a pramenné základny, v případě, že by se vyučující či žáci chtěli tématem zabývat hlouběji. Zvláštní hodnotu má také uvedení internetových odkazů na konkrétní materiály umístěné na portálu Moderní dějiny.cz. Tento přehled doplňkových témat, prezentací a metodických pomůcek usnadní učitelům zařadit témata jednotlivých dokumentů do širšího historického kontextu, provázat je s další výukou či jen obohatit svůj výklad o přitažlivé obrazové, zvukové nebo textové materiály.
připravili studenti oboru audiovizuální tvorba Slezské univerzity
Eliška Moravcová, Jan Plecháč, Jaroslav Zajíček, Jiří Vávra, Kristina Pupáková, Marcel Schuster, Markéta Sasínová, Martin Erben, Michaela Horňáková, Mikuláš Odehnal, Monika Kozlová, Pavlína Válková.
Monika Horsáková, Jiří Hruška, Tomáš Prchálek, Petr Bodnár, David Karas, Klára Řezníčková, Dalibor Mráz, Lukáš Najbrt, Pavel Vildomec, Viktor Pokorný.
Související články
- Jan Zajíc - pochodeň č. 2 (24.2.2013)
- Libri prohibiti Jaromíra Šavrdy (28.6.2012)
- Vasil Coka - z gulagu na frontu (28.6.2012)
- Holocaust v životě Luďka Eliáše (28.6.2012)
- Chartista Tomáš Hradílek (28.6.2012)
- Nezlomná víra Stanislava Lekavého (28.6.2012)
- Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol. (28.6.2012)