Ryszard Siwiec a polsko-česká historická setkávání
Milí kolegové, učitelé, rádi bychom vás informovali setkání redaktorů MD s historiky a polskými kolegy v Polském institutu v Praze, kde jsme mimo jiné představili novou polskou rubriku na portále Moderních dějin.
Zajímá vás polsko-česká spolupráce a vzájemné kontakty v oblasti historického bádání i vzdělávání? Chcete nahlédnout do dramatického osudu neznámého hrdiny osmašedesátého roku? Hledáte v prostředí internetu kvalitní výukové materiály?
Pokud ano, sledujte česko-polskou rubriku na portále MD. Poprvé byla zveřejněna v den spuštění na polsko-českém večeru organizovaném Polským institutem v Praze, polským Institutem národní paměti (IPN) a portálem www.moderni-dejiny.cz.
Společná akce se uskutečníla 7. 3. 2011 v 18.00 v Polském institutu v Praze.
Nejde jen o to, abychom se zbavili hloupých předsudků a zažraných stereotypů, ale i o to, abychom pochopili, že nežijeme na izolovaném ostrově a že v globalizovaném a víc a víc se globalizujícím světě máme jako desetimilionová společnost malou šanci se prosadit. Středoevropský region má větší sílu a střední Evropu si bez Polska nelze představit. Cílem poznávání polských dějin tedy není jen poznání minulosti, ale i utváření budoucnosti. Petruška Šustrová
Historik Petr Blažek a ředitel odboru vzdělávání IPN Łukasz Kamiński představili v úvodu společného setkání knihu o polsko-československém hrdinovi roku 1968 Ryszardu Siwcovi, která vyšla v Polsku před nedávnem formou výpravného alba obsahujícího mj. veškerý fotografický materiál a faksimile původních dokumentů, které byly dosud k postavě Siwce objeveny. Album nese název "Ryszard Siwiec. 1909-1968" a jeho autorem je český historik Petr Blažek.
Redaktoři vzdělávacího portálu a ostravští středoškolští učitelé Petr Šimíček a Jiří Sovadina představili polskou sekci portálu www.moderni-dejiny.cz, jejíž patronkou je Petruška Šustrová. Společně s Monikou Koszyńskou z odboru vzdělávání varšavského Institutu národní paměti (IPN) prezentovali společné internetové projekty, hovořili o vzájemné inspiraci a další spolupráci mezi českými a polskými didaktiky i učiteli dějepisu. Monika Koszyńska rovněž představila polský výukový web Walizka z historią najnowszą dla ucznia i nauczyciela, jehož vznik byl výrazně inspirován naším portálem.
Účastníci setkání pak diskutovali s historiky i učiteli o tom, co naše dějiny spojuje, jak je vhodné přibližovat nejnovější dějiny nejmladším generacím a také o možnostech polsko-české spolupráce v této oblasti.
Přílohy
Související články
- Polská menšina v Moravskoslezském kraji (27.3.2014)
- Živá pochodeň - Ryszard Siwiec (1.11.2013)
- Nesnesitelně zásadový člověk (6.9.2010)
- Úryvky z poselství Ryszarda Siwce (6.9.2010)
- Maciej Ruczaj: Pochodeň (19.8.2010)