Moderní-Dějiny.cz

Ryszard Siwiec a polsko-česká historická setkávání

Publikováno: 1.3.2011, Aktualizováno: 24.1.2013 16:00
Autor: (red)

Milí kolegové, učitelé, rádi bychom vás informovali setkání redaktorů MD s historiky a polskými kolegy v Polském institutu v Praze, kde jsme mimo jiné představili novou polskou rubriku na portále Moderních dějin.

Ryszard Siwiec a polsko-česká historická setkávání

Zajímá vás polsko-česká spolupráce a vzájemné kontakty v oblasti historického bádání i vzdělávání? Chcete nahlédnout do dramatického osudu neznámého hrdiny osmašedesátého roku? Hledáte v prostředí internetu kvalitní výukové materiály?

Pokud ano, sledujte česko-polskou rubriku na portále MD. Poprvé byla zveřejněna v den spuštění na polsko-českém večeru organizovaném Polským institutem v Praze, polským Institutem národní paměti (IPN) a portálem www.moderni-dejiny.cz.

Společná akce se uskutečníla 7. 3. 2011 v 18.00 v Polském institutu v Praze.

Nejde jen o to, abychom se zbavili hloupých předsudků a zažraných stereotypů, ale i o to, abychom pochopili, že nežijeme na izolovaném ostrově a že v globalizovaném a víc a víc se globalizujícím světě máme jako desetimilionová společnost malou šanci se prosadit. Středoevropský region má větší sílu a střední Evropu si bez Polska nelze představit. Cílem poznávání polských dějin tedy není jen poznání minulosti, ale i utváření budoucnosti. Petruška Šustrová

Historik Petr Blažek a ředitel odboru vzdělávání IPN Łukasz Kamiński představili v úvodu společného setkání knihu o polsko-československém hrdinovi roku 1968 Ryszardu Siwcovi, která vyšla v Polsku před nedávnem formou výpravného alba obsahujícího mj. veškerý fotografický materiál a faksimile původních dokumentů, které byly dosud k postavě Siwce objeveny. Album nese název "Ryszard Siwiec. 1909-1968" a jeho autorem je český historik Petr Blažek.

Redaktoři vzdělávacího portálu a ostravští středoškolští učitelé Petr Šimíček a Jiří Sovadina představili polskou sekci portálu www.moderni-dejiny.cz, jejíž patronkou je Petruška Šustrová. Společně s Monikou Koszyńskou z odboru vzdělávání varšavského Institutu národní paměti (IPN) prezentovali společné internetové projekty, hovořili o vzájemné inspiraci a další spolupráci mezi českými a polskými didaktiky i učiteli dějepisu. Monika Koszyńska rovněž představila polský výukový web Walizka z historią najnowszą dla ucznia i nauczyciela, jehož vznik byl výrazně inspirován naším portálem.

Účastníci setkání pak diskutovali s historiky i učiteli o tom, co naše dějiny spojuje, jak je vhodné přibližovat nejnovější dějiny nejmladším generacím a také o možnostech polsko-české spolupráce v této oblasti. 

Přílohy

pdf
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,14 MB | Stáhnout soubor...

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

27.3.

Polská menšina v Moravskoslezském kraji

Stručný přehledný text, který byl sepsán pro potřeby učitelů a žáků, přináší základní informace o historii pol...
1.11.

Živá pochodeň - Ryszard Siwiec

Tato výuková prezentace byla připravena k výročí hrdinského činu Poláka Ryszarda Siwce, který se 8. září 1968 ...
6.9.

Úryvky z poselství Ryszarda Siwce

Pracovní list, jež je součástí výukové prezentace Živá pochodeň - Riszard Siwiec, obsahuje úryvky z přepisu ma...
6.9.

Nesnesitelně zásadový člověk

Den před výročím invaze vojsk Varšavské smlouvy byl na pražském Žižkově, před budovou Ústavu pro studium total...
19.8.

Maciej Ruczaj: Pochodeň

HN.IHNED.CZ - Zítra kolem oběda bude před sídlem Ústavu pro studium totalitních režimů na pražském Žižkově živ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT