Rozhovor s Václavem Malým pro Moderní dějiny
"Chybí ti, kteří říkají pravdu a vysvětlují své kompromisy..." S biskupem a jedním z vůdců disentu a sametové revoluce odvaze, kompromisech a charakteru hrdinů.
Pane Malý, dnes jste se zúčastil předávání Ceny Jaromíra Šavrdy, což je cena za svědectví o totalitě – tedy za odvahu. V čem je podle vás přínos takovýchto setkání lidí, kteří měli tu odvahu se postavit proti komunistům a tomu zlu?
Především je potřeba mít před očima lidi, kteří jsou schopni pro přesvědčení položit i svůj život, nebo přinést velké oběti. Těchto lidí není nikdy dost. Nejde o to vracet se do minulosti, ale stále mít konkrétní lidi před očima, kteří jsou schopni stát za svým slovem. Takže podle mě to má tento význam. Není to sice nějaké množství ale jen ostrůvek lidí. Parafrázoval bych ale husitský hymnus „Na množství nehleďte“. Protože pro budoucnost je významné to, jestli jsou mezi námi lidé, kteří ukazují to platné nejen v minulosti, přítomnosti, ale i v budoucnosti. Vždy budou potřeba lidé s rovnou páteří, s rovným hledím, kteří v životě šli přímo. A pan Zahrádka, letošní laureát, je jedním z nich a já jsem rád, že jsem se mohl udělování této ceny mohl zúčastnit.
Chybí Vám takoví lidé v současném veřejném prostoru – dnes, dvě dekády po převratu?
Nerad bych zobecňoval, nevyznávám zásadu, že co politik, to špatný člověk. Ale zdá se mi, že v současné době na veřejné scéně není mnoho lidí, které máme takřka každý den před očima, kterým bychom mohli opravdu důvěřovat. Doufám, že se to časem zlepší.
Chybí Vám tedy takoví hrdinové přímo v politice?
Chybí mi především lidé, kteří dovedou říkat pravdu a kteří sice dělají kompromisy, ale umí je vysvětlit. A nespojují svůj mocenský vliv s osobním obohacováním. Protože dnes vidíme před očima mnoho lidí, kteří jsou schopní, inteligentní a nadaní, ale ne příliš charakterní. Takže bych si přál, aby takovýchto lidí bylo více.
Děkuji za rozhovor.
--
Václav Malý
podepsal Chartu 77 a o rok později byl jedním ze zakladatelů VONSu. V lednu 1979 byl zbaven státního souhlasu s vykonáváním povolání kněze, bez soudu vězněn, v letech 1980–1989 pracoval jako topič a zeměměřičský figurant, zároveň však působil tajně jako kněz a podílel se na tvorbě katolického samizdatu.
V širokou veřejnou známost vešel za sametové revoluce v roce 1989, kdy moderoval velká lidová shromáždění, například shromáždění tři čtvrtě milionu lidí na Letenské pláni 25. listopadu nebo několik shromáždění na Václavském náměstí. Byl spoluzakladatelem a prvním mluvčím Občanského fóra. Působil jako kněz, později jej papež vysvětlil jako biskupa. Jeho biskupské heslo zní Pokora a pravda.
V současné době se věnuje své práci v církvi, dále jezdí po zemích, ve kterých se vyskytují političtí vězni. Navštěvuje jejich rodiny a snaží se je psychicky podpořit. Sepisuje petice a nenásilnou formou bojuje proti tamějším režimům. Roku 1998 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka III. třídy, je rovněž nositelem Čestné medaile Tomáše Garrigua Masaryka za věrnost jeho odkazu.
Související články
- Rozhovor s profesorem Zdeňkem Veselým pro Moderní dějiny (1.4.2012)
- Rozhovor s Karlem Štindlem pro Moderní dějiny (28.3.2012)
- Rozhovor s Petrem Marešem pro Moderní dějiny (28.3.2012)
- S Františkem Zahrádkou o věčných zápasech s lumpy (28.11.2011)
- Rozhovor s Jiřím Gruntorádem pro Moderní dějiny (21.11.2011)
- Rozhovor s Leo Pavlátem pro Moderní dějiny (22.10.2011)
- Rozhovor s Jiřím Grušou pro Moderní dějiny (10.10.2011)