Moderní-Dějiny.cz

Recenze knihy o varšavském povstání z Edice Moderních dějin

Publikováno: 6.8.2016, Aktualizováno: 6.8.2016 14:11
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Proč byste si měli přečíst knihu Chtěli jsme být svobodní... z Edice Moderních dějin? To se dozvíte v recenzi, jejímž autorem je přispěvatel webu HistorieBlog.cz Jan Handl. Zamýšlí se nad samotným fenoménem varšavského povstání, ale také nad vyváženou a rozmanitou strukturou knihy i cenným DVD s unikátním dokumentem.

Recenze knihy o varšavském povstání z Edice Moderních dějin

Tématika Varšavského povstání v roce 1944 mě začala zajímat až v poslední době. Jde o velmi smutnou kapitolu historie druhé světové války. Pokud i vás zajímá, co se vlastně během těch několika týdnů srpna a září 1944 ve Varšavě dělo, doporučuji knihu Chtěli jsme být svobodní… Proč byste si jí měli přečíst? To se dozvíte v této recenzi.

Prvním lákadlem je fakt, že ke knize je přiloženo DVD s unikátním dokumentem složeným z autentických záběrů z Varšavy roku 1944. Tvůrci ze záběrů vytvořili fiktivní příběh kameramanů, kteří mají za úkol zdokumentovat běžný život a samozřejmě i bojové akce při povstání. Už film samotný divákovi umožní trochu poznat atmosféru Varšavy v roce 1944. O pár ulic vedle se bojuje, přesto tradiční městský život funguje v téměř nezměněné podobě dál.

Kniha samotná je na poměry podobných publikací poměrně útlá, ovšem o to čtivější a rozmanitější. Obsahuje několik samostatných textů, od esejí historiků po vzpomínky přímých účastníků. Tento koncept mi vyhovuje – do problematiky mě uvede historik a své vlastní zkušenosti mi vyprávějí přímí účastníci prostřednictvím výpovědím novinářů.

Pokud se chcete bavit četbou hrdinských vyprávěnek, tak kniha Chtěli jsme být svobodní… poslouží jenom částečně. Ano, účastníci povstání nebo civilisté můžeme s klidem označit za hrdiny, stanuli proti okupantům mnohdy s holýma rukama, hladověli a umírali. To je hrdinství, ovšem i v tomto případě doprovázené strachem a utrpením. Výpovědi pamětníků jsou velmi upřímné, nebojí se přiznat strach a beznaděj. Nebojí se říct, že po pár dnech povstání začali litovat, že k něčemu takovému došlo. Polská zdravotnice zachází do otřesných podrobností a přiznává, že když jí donesli k ošetření Němce, nebyla schopná se ho dotknout. Přiznává nenávist k veškerým Němcům a při těch hrůzách, které se ve Varšavě děly, se jí není co divit.

Dlouho jsem nečetl tak silně protiválečnou knihu. Možná to nebylo záměrem editorů, ale z většiny příběhů přímo čouhá klíčové sdělení – zabíjení je špatné, ať už vraždí kdokoli kohokoli. Poláky, kteří bojovali v povstání, jsem vždycky obdivoval. Záviděl jsem, že tenhle národ se vzepjal k jedné z největších odbojových akcí historie nejen druhé světové války. Obdivuji je stále, ale s vědomím osudu stovek tisíc mrtvých civilistů, žen a dětí, je snad ještě více lituji.

Je dobře, že se v knize objevuje i příběh viděný z druhé strany. Očima ženisty na německé straně pozorujeme konflikt úplně stejně děsivý. Smrt, násilí, vraždy, strach… Voják mluví o setkání s šéfem SS jednotek Dirlewangerem, o zabíjení dětí…  Každý z příběhů, i ty zmíněné jenom na okraj a velmi zběžně, by vydaly na samostatnou knihu.

Kapitola věnovaná období po povstání a válce, mnoho optimismu nepřináší. Obnova Varšavy zbořené a vypálené vlastně nikdy neskončila. Jednu totalitu reprezentovanou okupanty německými následovala totalita sovětská. Tedy ta, která v roce 1944 čekala kousek od Varšavy, až nacisté vyvraždí polskou elitu a pak si Polsko vezme do své sféry vlivu na dlouhá desetiletí…

Některé knihy se čtou těžko, tahle je jednou z nich. Jde o popis koncentrovaného utrpení, který by si přesto každý z příznivců historie měl přečíst. I vás určitě napadne, jak by vypadalo podobné povstání v Praze, kdyby k němu došlo.

Recenze byla publikována na webu HistorieBlog.cz

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

Aktualizováno: 26.9.2021 22:56 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2021

"Přes neblahé okolnosti letošního „covidového“ ročníku české soutěže EUSTORY se sešla celá řada velmi kvalitních prací. Vybrat proto 10 nejlepších nebylo vůbec jednoduché, rozhodovaly občas i malé detaily", říká o hodnocení prvníh...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT