Moderní-Dějiny.cz

Průvodce českými dějinami 20. století - pomůcka pro učitele a žáky

Publikováno: 14.1.2015, Aktualizováno: 1.11.2015 00:32
Autor: (red)

Vážení čtenáři portálu Moderní dějiny, chceme vás upozornit na další knihu, kterou si můžete koupit na našem e–shopu. Domníváme se, že „Průvodce českými dějinami 20. století“ Františka Emmerta by neměl v knihovně středoškolského studenta, učitele či zájemce o historii rozhodně chybět. 

Průvodce českými dějinami 20. století - pomůcka pro učitele a žáky

Koupí knihy podpoříte činnost Občanského sdružení PANT a portálu Moderní dějiny.cz. Vzhledem k tomu, že byly ukončeny evropské grantové projekty na podporu vzdělávání a státní instituce necítí potřebu finančně podpořit zachování chodu portálu Moderní dějiny.cz (který využívá 90 % českých učitelů dějepisu*), budeme rádi za jakoukoli finanční podporu na jeho nákladný provoz. Děkujeme!   

 

Čtivě napsaná a přehledně strukturovaná kniha, určená nejen pro středoškolské studenty, přináší ucelený a současně tematicky i názorově vyvážený obraz českých dějin 20. století. Vysvětluje klíčové události a výstižně charakterizuje jednotlivé časové periody. Kromě uspořádaných faktů a velkého množství kvalitních fotografií obsahuje také srozumitelný a nezaujatý výklad historických událostí ve vzájemných souvislostech. Osobitý a ke čtenáři vstřícný styl autora textu nijak neubírá na jeho vysoké odbornosti. Součástí publikace jsou také zajímavosti, méně známá a téměř zapomenutá fakta, chronologické přehledy událostí a rovněž přepisy historických dokumentů. Kniha je současně učebnicí, literaturou faktu i napínavým čtením. V roce 2013 získala prestižní cenu Egona Ervína Kische udělovanou významným novým dílům v oblasti literatury faktu.
 
Na e–shopu si můžete zakoupit i další knihy, které by podle nás neměly chybět v žádné knihovně. Zvlášť bychom Vás upozornili na ojedinělou knihu „Mezi Východem a Západem“, jejíž autorku, americkou historičku Anne Applebaumovou, čeští čtenáři znají jako autorku jedné z nejslavnějších monografií o síti sovětských lágrů GULAG. Je to kniha nezvyklá: jde o reportáž z cest autorky po rozpadajícím se Sovětském svazu od Kaliningradu po Oděsu. Najdeme v ní však řadu hutných historických vhledů týkajících se míst, kde právě pobývá, a dějin národů, mezi jejichž příslušníky se právě pohybuje. 
 
Timothy Garton Ash o knize napsal:Krásně napsaný popis cesty zapomenutým koutem Evropy, který provokuje k přemýšlení.“
 
  
 
* Projekt Multikulturní aspekty vzdělávání v sociálně humanitních předmětech a jejich odraz v historickém vědomí studující mládeže, řešitelka: PhDr. Denisa Labischová, PhD.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Aktualizováno: 27.4.2022 21:31 | Rubrika: Napříč stoletím, Československo v letech 1938-1945
Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Zadejte žáků elearningovou aktivitu. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s rasovou a sociální segregací. Žákům aktivita zabere přibližně 70 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat naj...

_Aktuality

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2022 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT