
Průvodce českými dějinami 20. století - pomůcka pro učitele a žáky
Publikováno: 14.1.2015, Aktualizováno: 1.11.2015 00:32
Rubrika(y): Aktuality, Knižní okénko
Autor: (red)
Vážení čtenáři portálu Moderní dějiny, chceme vás upozornit na další knihu, kterou si můžete koupit na našem e–shopu. Domníváme se, že „Průvodce českými dějinami 20. století“ Františka Emmerta by neměl v knihovně středoškolského studenta, učitele či zájemce o historii rozhodně chybět.
Koupí knihy podpoříte činnost Občanského sdružení PANT a portálu Moderní dějiny.cz. Vzhledem k tomu, že byly ukončeny evropské grantové projekty na podporu vzdělávání a státní instituce necítí potřebu finančně podpořit zachování chodu portálu Moderní dějiny.cz (který využívá 90 % českých učitelů dějepisu*), budeme rádi za jakoukoli finanční podporu na jeho nákladný provoz. Děkujeme!
Čtivě napsaná a přehledně strukturovaná kniha, určená nejen pro středoškolské studenty, přináší ucelený a současně tematicky i názorově vyvážený obraz českých dějin 20. století. Vysvětluje klíčové události a výstižně charakterizuje jednotlivé časové periody. Kromě uspořádaných faktů a velkého množství kvalitních fotografií obsahuje také srozumitelný a nezaujatý výklad historických událostí ve vzájemných souvislostech. Osobitý a ke čtenáři vstřícný styl autora textu nijak neubírá na jeho vysoké odbornosti. Součástí publikace jsou také zajímavosti, méně známá a téměř zapomenutá fakta, chronologické přehledy událostí a rovněž přepisy historických dokumentů. Kniha je současně učebnicí, literaturou faktu i napínavým čtením. V roce 2013 získala prestižní cenu Egona Ervína Kische udělovanou významným novým dílům v oblasti literatury faktu.
Na e–shopu si můžete zakoupit i další knihy, které by podle nás neměly chybět v žádné knihovně. Zvlášť bychom Vás upozornili na ojedinělou knihu „Mezi Východem a Západem“, jejíž autorku, americkou historičku Anne Applebaumovou, čeští čtenáři znají jako autorku jedné z nejslavnějších monografií o síti sovětských lágrů GULAG. Je to kniha nezvyklá: jde o reportáž z cest autorky po rozpadajícím se Sovětském svazu od Kaliningradu po Oděsu. Najdeme v ní však řadu hutných historických vhledů týkajících se míst, kde právě pobývá, a dějin národů, mezi jejichž příslušníky se právě pohybuje.
Timothy Garton Ash o knize napsal: „Krásně napsaný popis cesty zapomenutým koutem Evropy, který provokuje k přemýšlení.“
* Projekt Multikulturní aspekty vzdělávání v sociálně humanitních předmětech a jejich odraz v historickém vědomí studující mládeže, řešitelka: PhDr. Denisa Labischová, PhD.