Protektorátní realita na snímcích z časopisu Böhmen und Mähren
Prohlédněte si soubor digitalizovaných snímků z protektorátního tisku, které zachycují výjevy ze života obyvatel protektorátu, politické události, shromáždění, sídlo a soukromí prezidenta Háchy, dva protektory i státního tajemníka Franka, organizování mládeže či divadelní a filmové tváře.
Časopis „Böhmen und Mähren“ (1940-1945)
Mezi lety 1940-1945 jej vydávalo nakladatelství Volk und Reich jako oficiální list říšskěho protektora v Čechách a na Moravě. Časopis byl prezentován jako objektivní, seriózní či dokonce nezávislý tisk, ve skutečnosti byl ovšem také jedním z mnoha periodik, které šířily základní stereotypy nacistické propagandy. Vycházel jako měsíčník, později dvouměsíčník.
Časopis byl tištěn na křídovém papíře, graficky byl velmi dobře upravený a ke spolupráci v něm byli vyzváni mimo jiné i doboví významní představitelé Německé univerzity v Praze. List zdůrazňoval v textově části odvěkou spjatost českých zemí s Říší. Dohled nad jeho obsahem měl za Úřad říšského protektora Karl Hermann Frank.
(Dějiny českých médií: od počátku do současnosti)
Doporučená literatura:
ŠAFAŘÍK, Petr. Časopis „Böhmen und Mähren“ (1940-1945) v kontextu soudobé sudetoněmecké historiografie a publicistiky. In: Historia Universitatis Carolinae Pragensis, 2005, roč. 44, č. 1-2, s. 147-211. ISSN 0323-0562
BEDNAŘÍK, Petr, Jan JIRÁK a Barbara KÖPPLOVÁ. Dějiny českých médií: od počátku do současnosti. Vyd. 1. Praha: Grada, 2011
Fotografie z časopisu „Böhmen und Mähren“ mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků.
Kompletní digitální reprodukce všech fotografií v tiskové kvalitě najdete v příloze článku, v menším rozlišení si je můžete prohlédnout okamžitě ve fotogalerii pod článkem.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Jak se žilo v Protektorátu Čechy a Morava (13.7.2016)