Moderní-Dějiny.cz

Propaganda v současném světě a Rusko - přednáška v ostravské Fiducii

Publikováno: 15.9.2015, Aktualizováno: 16.9.2015 22:05

Ostravská Fiducia se i letos připojuje ke konferenci Forum 2000. Tentokrát nabídne ve spolupráci se spolkem PANT a portálem Moderní dějiny.cz přednášku a diskusi na aktuální téma Propaganda v současném světě a Rusko. Hostem bude Ivana Smoleňová z pražského institutu Security Studies, která se zaměřuje na proruskou propagandu a měkkou sílu Ruska ve střední a východní Evropě.

Propaganda v současném světě a Rusko - přednáška v ostravské Fiducii

Přednáška proběhne ve Fiducii 16. září od 18.00 hodin.

„Ivana Smoleňová se bude věnovat charakteristice a vymezení pojmu propaganda, historii propagandy a manipulace a jejímu využívání v dnešním světě. Detailněji se zaměří na použití propagandy Ruskou federací, na rozdíly mezi současnou propagandou uvnitř Ruska a navenek – v Evropě, USA, CEE. Ukáže techniky a jednotlivé příklady v českých a slovenských médiích,“ upřesňuje předseda spolku PANT Petr Pánek.

Ivana Smoleňová je autorkou publikace „Proruská dezinformační kampaň v České republice a na Slovensku“, ve které se snaží upozornit na proruské propagandistické aktivity a média v obou zemích. Česko je podle ní ve sféře zájmu ruské propagandy. V rozhovoru pro DVTV například uvedla, že „proruské weby a média, které jsou součástí propagandy v Česku jsou silně protiamerické a protizápadní, napadají západní instituce, jsou často velmi netransparentní, takže nevíme, kdo za nimi finančně a organizačně stojí, kampaně, které rozjíždějí, jsou velmi citově zabarvené, používají expresivní slova, konspirační teorie a kombinují pravdu se lží“. Takové kampaně podle Ivany Smoleňové demoralizují, protože v množství konspiračních teorií je pravda relativní a není podstatná. „Konspirační teorie jsou přitažlivé. Dodnes třeba jedna třetina Američanů věří, že za útoky z 11. září stála Bushova administrativa. Je to jedna z klasických metod, která se používala i v propagandě v Sovětském svazu a nejen tam,“ uvádí Ivana Smoleňová.

Všechny zájemce srdečně zveme!

Ivana Smoleňová vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze. Dříve pracovala pro Nadaci Forum 2000, Aspen Institute v Praze nebo RWR Advisory Group ve Washingtonu DC. Na uvedené téma publikovala články a studie v americkém Forbes, v Atlantic Quarterly euro a mnoha dalších médiích.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.2.2023 15:17 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma letošního ročníku zní: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jed...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT