Moderní-Dějiny.cz

Projekce dokumentu Disent podle žen. Polský a český pohled

Publikováno: 23.1.2017, Aktualizováno: 27.1.2017 06:25
Rubrika(y): Aktuality

Srdečně zeme na diskusi se Zofií Romaszewskou a Petruškou Šustrovou ve čtvrtek 26. ledna od 19.00 do Knihovny Václava Havla.Výročí 40 let od vzniku CHARTY 77 a Výboru na ochranu dělníků KOR si připomeneme nejen besedou, ale od 17.00 rovněž projekcí zajímavého dokumentu Disent podle žen / polský a český pohled.

Projekce dokumentu Disent podle žen. Polský a český pohled

Zofie Romaszewská - spoluzakladatelka Intervenční kanceláře KOR, během výjimečného stavu zakladatelka konspiračního rozhlasu Radio Solidarność, dnes poradkyně prezidenta pro sociální otázky a dáma Řádu bílého orla (nejvyšší polské státní vyznamenání).

26. 1. 2017, Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
17:00 promítání filmu, 19:00 diskuse

U příležitosti výročí vzniku Charty 77 a polského Výboru na obranu dělníků (KOR) vás zveme na komponovaný program zaměřený na téma žen v českém a polském disentu.
Večer zahájí projekce dokumentárního filmu Solidarita podle žen (2014), který v Polsku vyvolal  diskusi o nedoceněné roli aktivistek v protikomunistickém opozičním hnutí. Režisérka v něm sleduje osudy několika výrazných postav Solidarity a klade si otázku, proč žádná z nich nevstoupila po roce 1989 do aktivní politiky.
Po projekci bude následovat diskuse dvou žen, které se do opozičního hnutí po obou stranách hranice aktivně zapojily. Hostem z Polska bude Zofia Romaszewska, která společně se svým manželem vedla Intervenční kancelář KOR (orgán koordinující pomoc politicky pronásledovaným) a později realizovala vysílání opozičního Rádia Solidarita. Zkušenosti české strany představí Petruška Šustrová, signatářka a mluvčí Charty 77.
Akce je pořádána ve spolupráci s Českou ženskou lobby.

Maciej Ruczaj
Polský institut v Praze / Instytut Polski v Pradze
Tel. 732614350
www.polskyinstitut.cz

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT