Moderní-Dějiny.cz

Přijďte oslavit 30 let svobody!!!

Publikováno: 3.11.2019, Aktualizováno: 7.11.2019 14:40
Autor: (red)

6. listopadu 2019 od 18.00 v Multifunkční aule GONG pořádá Centrum PANT a Statutární město Ostrava Oslavu 30 let svobody. Srdečně vás zveme na galavečer, který bude nejen připomenutím událostí z podzimu 1989, ale zejména oslavou znovuzrození svobody pro naši zemi a celou střední Evropu. Setkají se legendy předlistopadové hudební scény se současnými interprety.
Unikátní hudební projekt, doplněný o archivní projekce bude zaznamenávat Česká Televize.

Přijďte oslavit 30 let svobody!!!
Těšit se můžete na Michala Prokopa, Michala Pavlíčka, Vladimíra Mertu, Vlastu Třešňáka, Moniku Načevu, Dana Bártu, Anetu Langerovou, Tomáše Kluse, Honzu Křížka či Markétu Konvičkovou.

Večerem vás provedou Ester Janečková a Petr Rajchert.

Začátek je v 18.00. Předpokládaný konec ve 21.00. Od sedmi do půl osmé bude pauza.
On-line předprodej vstupenek najdete níže. Vstupenky bude možno koupit také na místě před akcí.
Vstup do Gongu bude od 16.30, kdy již bude otevřeno občerstvení.

Koncert se bude konat téměř na den přesně třicet let po slavném Festivalu nezávislé československé kultury, který proběhl 4.11.1989 ve Vratislavi. Pár dnů po tomto festivalu padla Berlínská zeď. Koncert nebude pouhou vzpomínkou na tyto a následující události, ale především oslavou svobody, kterou jsme díky těmto událostem získali. Happeningem všech, kteří se chtějí a dokáží z této svobody radovat.

Tomáš Klus, Dan Bárta, Aneta Langerová, Michal Prokop, Michal Pavlíček, Vladimír Merta, Vlasta Třešňák, Monika Načeva, Markéta Konvičková a Honza Křížek, mimo jiné zahrají a zazpívají písně legendárních kapel a interpretů. Zazní písně Blue effectu, Plastic People, Marty Kubišové, písně které divákům připomenou ostrůvky svobody v dobách nesvobody i atmosféru listopadových ulic.

Sametová revoluce v bývalé ČSSR nebyla izolovanou událostí, ale byla součástí procesu, který hýbal celou východní Evropou. Koncert proto připomene sovětskou perestrojku, polskou Solidaritu, maďarský trojúhelníkový stůl s opozicí, exodus východních Němců za svobodou, živý řetěz obyvatel tří pobaltských států, Palachův týden nebo srpnové pražské demonstrace, ale i povstání v rumunském Temešváru. Historické události k divákům promluví prostřednictvím archivních záběrů. Vznikne tedy jakési leporelo obrazů a hudby, leporelo cesty ke svobodě.

Zdá se, že nemůže existovat žádný styčný bod mezi hudebníky, kteří vyrůstali po sametové revoluci a umělci, kteří tvořili před listopadem. Životní zkušenost s cenzurou, přehrávkovými komisemi, existenčním nátlakem na interprety a autory je nepřenositelná. Přesto se mezi mladými umělci, kteří se narodili nebo vyrůstali po listopadu, najdou takoví, kteří dokážou jít svou vlastní cestou. Kteří se nebojí přemýšlet, říkat své názory a to i přesto, že mašinérie showbyznysu je někdy krutější a nelítostivější než cenzoři a přehrávkoví komisaři.

Největší předlistopadovou hudební legendou bezesporu bude čerstvý člen síně slávy České hudební akademie Michal Prokop, jehož album Kolej Yesterday je považováno za nejzásadnější album 80.let minulého století. Tedy doby, kdy normalizace zažívala svůj vrchol.

Písničkář Vladimír Merta, jedna z tváří listopadové revoluce, je pak doslova renesanční osobností, která se svým záběrem od architektury, výtvarného umění, filmové tvorby a písniček vymyká všem kategoriím, do kterých by ho chtěl někdo zařadit.

Michal Pavlíček pak patří mezi legendy rockového undergroundu a jeho spojení s písničkářem Vlastou Třešňákem a šansoniérkou Monikou Načevou, slibuje opravdu nevšední zážitek.

Dan Bárta zahájil svou uměleckou kariéru na sklonku socialismu a patřil mezi největší hvězdy počátku 90. let. Je interpretem, jehož popularita neklesá, přestože dal ve své kariéře přednost ryzí podstatě hudby. Patří k výrazným osobnostem s jasnými životními postoji.

Jen málo současných mladých umělců dokáže jít svou cestou. Tomáš Klus a Aneta Langerová patří bezesporu mezi nejvýraznější osobnosti počátku nového století. A stejně jako o generaci starší kolegové dokázali v současné populární hudbě zanechat naprosto originální stopu.

Honza Křížek poslední spoluhráč Radima Hladíka přinese poselství nezapomenutelných Blue Effect. Markéta Konvičková připomene dobu, kdy se v kavárnách a tanečních sálech hrál swing a jazz o sto šest.

Koncert je svým pojetím zaměřen na všechny generace. Právě mezigenerační propojení po třicet let užívané svobody s Listopadem ´89 je záměrem celého projektu. Přínosem pak bude nevtíravé a pozitivními emocemi doplněné uvědomění si smyslu, ceny a důležitosti svobody, kterou máme.

ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA

Předprodej vstupenek:
aula Gong

smsticket

TicketLIVE

Vstupenka pro držitele průkazu ZTP ZDARMA + doprovod libovolné sedadlo s 50% slevou. Pro více info napište na info@ticketlive.cz

Vstupenky bude možno zakoupit také přímo a místě!

Organizátorem a producentem je Past production s.r.o.
Akce je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT