Příběhy 20. století: Komunistům nikdy nevěřil, skončil v uranových dolech
iDNES.cz - Navštívíte-li památník a muzeum 3. odboje u Příbrami, nevyjdete z úžasu. Nikoliv však z dřevěných lágrových baráků zachovaných přesně jako z doby, kdy v nich přežívali političtí vězni. Oči totiž nespustíte ze svého průvodce Františka Zahrádky, který vše zažil na vlastní kůži. Věznili ho 13 let. Portál iDNES.cz vám přináší další dokument organizace Post Bellum z cyklu Příběhy 20. století.
Strhující výklad Zahrádka přednese v "díře", tzv. korekci: "Tady ty nápisy nad vámi, to jsou originál a vězni si tím krátili čas. Jsou z asfaltu, který vykapával ze stropu," vysvětluje průvodce Zahrádka. Návštěvníci se rozesmějí, když nahlas čtou "Buď vítán, kdo s dobrým úmyslem vcházíš!". Zahrádka seděl za to, že převedl v roce 1949 jedenáct lidí přes západní hranice a vydával protikomunistické letáky a časopis Za pravdu…pokračování
František Zahrádka
František Zahrádka se narodil 30. října 1930 v Děčíně. Jeho matka Kristýna pocházela z osmi dětí a pracovala jako pomocná dělnice, otec František Zahrádka bojoval v legiích v Itálii a často musel za prací dojíždět, za nacistické okupace nastoupil na nucené práce. Hned na začátku války byla rodina donucena vystěhovat se z pohraničí. Nějaký čas zůstali na nádraží. Stala se však tragédie. Mladší Luděk se těžce zranil, srazil ho automobil, lékaři nedávali téměř naději, maminka se psychicky zhroutila a byla hospitalizována. Osmiletý František zůstal sám. Postel si udělal z vany, kterou někde našel a dotáhl jí do opuštěného odstaveného vagonu, kam mu lidé nosili jídlo. Nejčastěji ho navštěvovali místní skauti. V oddíle se seznámil s o něco starším Karlem Peckou, také pozdějším politickým vězněm a slavným spisovatelem.