
Příběh manželů odsouzených k smrti a novináře z Československa
Technet.cz - Před pětašedesáti lety, 6. března 1951, začal ve Spojených státech proces s manželi Juliem a Ethel Rosenbergovými a jejich společníky. Byli obžalováni ze zločinu velezrady, protože předali sovětským vyzvědačům podrobnosti o vývoji atomových bomb.
Manželé Rosenbergovi byli odsouzeni k trestu smrti na elektrickém křesle, jejich společníci k dlouholetým trestům vězení. Všichni se odvolávali, vyšší soudy však původní verdikt potvrzovaly. Příběh manželů Rosenbergových (a nejen jejich) jsme velmi podrobně popsali v seriálu Ukradená bomba. Toto je příběh o tom, jak se informace o sovětských špionech do ČSSR vůbec daly dostat.
Utajené důkazy
Proti trestu smrti protestovaly mnohé osobnosti včetně Alberta Einsteina, jehož teorie relativity byla hlavním klíčem k výrobě bomby. Nikdo však netušil, že žalobci mají sérii přesvědčivých důkazů, které nemohou zveřejnit. Ze sovětských ambasád a obchodních zastupitelstev odcházely během druhé světové války stovky zašifrovaných telegramů plných špionážních informací včetně údajů o přípravě těchto bomb. Američané je zachycovali a ke konci války je začali v rámci akce „Venona“ dešifrovat...
Celý článek čtěte ZDE