Moderní-Dějiny.cz

Přes společnou historii ke společné budoucnosti

Publikováno: 31.1.2015, Aktualizováno: 31.1.2015 11:49
Autor: (red)

Občanské sdružení PANT a Institute for Stability and Development Vás zvou do Českého Těšína na panelovou diskusi o utváření regionální identity v česko-polském pohraničí a představení projektu Přes společnou historii ke společné budoucnosti.

Přes společnou historii ke společné budoucnosti

   

Nejdříve rozdělily Čechy a Poláky na společné hranici dramatické události 20. století. Na přelomu tisíciletí pak přišel pád komunistického režimu a železné opony, vstup Česka a Polska do Evropské unie i Schengenského prostoru. Hranice hlídaná vojáky už neexistuje, a na pomezí obou států se zrodily poměry tak svobodné, že to v moderních dějinách tohoto území nemá srovnání.

Mohlo by se proto jevit pravděpodobným, že po desítkách let v izolaci a vzájemné nedůvěře nacházejí obyvatelé česko-polského pohraničí svou novou identitu. Že tu snad začne vyrůstat občanská společnost, která prostoupí hranice a dá vznik nové stabilitě tohoto historicky složitého regionu.

Je to pravda? Mají k sobě Češi a Poláci na hranici skutečně blíže? Mají potřebu lépe poznávat svou historii, jazyk, tradice a společné kořeny? Nebo se dál neznají a více než jedni s druhými, ztotožňují se stále s polopravdami, předsudky a odkazy starých křivd, s dědictvím pohnuté historie?

V čem by sblížení mohlo být novou nadějí? V čem naopak spočívají rizika stereotypů a neznalosti? Občanské sdružení PANT a Institute for Stability and Development připravilo setkání lidí z obou stran česko-polské hranice, se kterými chce odpovědi na tyto otázky hledat. Společně realizují a zároveň připravují projekty věnující se těmto otázkám, hledání odpovědí a konkrétních kroků ke sbližování obou národů a nalezení společných kořenů.

Český Těšín, 6. února 2015 (10,00 – 14,00 hodin)
Pedagogické centrum pro polské národnostní školství, Ostravská 21, 737 01 Český Těšín

Debaty se mimo jiné zúčastní:

Petr Mareš – MZV ČR, Institute for Stability and Development - představí projekt Přes společnou historii ke společné budoucnosti
Petr Staňo
– starosta obce Hrčava
Antoni Matuskiewicz – historik, filozof a básník, Martínkovice na Broumovsku
Petr Pánek – Občanské sdružení PANT, portál Moderní dějiny.cz
Barbara Grabowska - Slezská univerzita v Katovicích
Hynek Böhm – Institut Euroschola
Marek Olszewski – Euroregion Těšínské Slezsko – polská část
Józef Szymeczek – Ostravská univerzita, předseda Kongresu Poláků v ČR
Barbara Kubiczek a Marta Kmeť - Pedagogické centrum pro polské národnostní školství
Stefan Mańka nebo Małgorzata Bryl – Gazeta codzienna, Cieszyn

moderuje Tomáš Netočný – Občanské sdružení PANT

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

Aktualizováno: 6.9.2023 12:03 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu předložených prací. Gratulujeme tedy všem, kteří své práce odevzdali", říká o hodnocení jeden z organizátorů Jan Vilém Rajne...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT