Moderní-Dějiny.cz

Pražské májové povstanie 1945 - IV. oddiel

Publikováno: 9.8.2013, Aktualizováno: 11.8.2013 05:54
Autor: Adam Blisa

Pročtěte si IV. oddíl publikace Pražské májové povstanie 1945 s podtitulem "Vonkajší činitelia ovplyvňujúci priebeh Pražského májového povstania". Dokument obsahuje titulní stranu publikace, předmluvu, 4 fotografické koláže a popisné texty.

Pražské májové povstanie 1945 - IV. oddiel

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

IV. oddiel knihy „Pražské májové povstanie 1945“ nese podtitul „Vonkajší činitelia ovplyvňujúci priebeh Pražského májového povstania“. Oddil obsahuje 4 fotografické koláže a doprovodné texty k nim, přičemž zajímavostí tohoto oddílu je, že v něm není zmínka o oddílech Vlasovců a jejich účasti na povstání, a to z toho důvodu, že oddíly pod velením Vlasova byly složeny z dezertérů Rudé armády. Vlasovci se chtěli účastí na povstání vykoupit a zajistit si tak lepší zacházení od spojeneckých armád po skončení války. Na kolážích pak můžete vidět pomocníky přicházející z širokého okolí Prahy, poničené Škodovy závody, americké důstojníky, velitele frontů, kteří vedli pražskou operaci, nacistické vyjednávače aj.

Slovensky psaná publikace „Pražské májové povstanie 1945“ vyšla v roce 1962 v Státním pedagogickém nakladatelství v Praze. Jejími autory jsou historikové Toman Brod a Karel Bartošek, byla určena jako učební pomůcka do škol. Ke každému oddílu přísluší několik obrazových koláží, oddíly jsou pak dále děleny podle jednotlivých listů s kolážemi.

Kniha se skládá z pěti oddílů:
I. Příprava k ozbrojenému lidovému povstání
II. Vypuknutí Pražského květnového povstání a boje 5. května 1945
III. Revoluční boje 6. – 8. května1945 – Hrdinská obrana Prahy
IV. Vnější činitelé ovlivňující průběh Pražského květnového povstání
V. Vítězný 9. květen 1945 – Začátek nového života československého lidu

Karel Bartošek vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, byl od mládí členem KSČ. Je autorem několika propagandistických publikací, nejznámější z nich je „Američané v západních Čechách“. Na Karlově univerzitě vyučoval historii, byl členem Československé akademie věd. Za svou účast v reformním proudu ve straně během Pražského jara 1968 byl ze strany vyloučen a byla mu zakázána vědecká činnost, poté pracoval jako dělník a byl i vězněn. Roku 1977 podepisuje Chartu 77 a pod tlakem StB emigruje do Francie, kde umírá roku 2004.

Toman Brod se narodil do židovské rodiny, v 13 letech byl deportován do Terezína, o rok později do Osvětimi, kde byl až do roku 1944 v tzv. dětském táboře. Poté prošel Mengeleho selekcí a dostal se do mužské části tábora, později se dostal do Gross-Rosenu. Po válce vstoupil do KSČ a vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Koncem 60. let vyloučen ze strany, dostává výpověď z Československé akademie věd. Poté se živí jako taxikář a čerpač vody, podepisuje Chartu 77. Po revoluci se dále věnuje historii a publikaci knih.


Přílohy

pdf
Pražské májové povstanie - IV. oddiel
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 126,88 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

10.2.

Sokolovo a I. čs. samostatný polní prapor v SSSR

Digitální kopie úvodních pasáží pamětní publikace, která popisuje první bojové vystoupení československých voj...
10.2.

Fotografie TASS - I. čs. samostatný polní prapor v SSSR

Digitální kopie fotografií sovětské zpravodajské agentury TASS zařazených do pamětní publikace, která popisova...
9.8.

Pražské májové povstanie 1945 - I. oddiel

Pročtěte si I. oddíl digitalizované publikace Pražské májové povstanie 1945 s podtitulem "Príprava k ozbrojené...
9.8.

Pražské májové povstanie 1945 - II. oddiel

Prohlédněte si digitalizovaný II. oddíl publikace Pražské májové povstanie 1945, které nese podtitul "Vypuknut...
9.8.

Pražské májové povstanie 1945 - III. oddiel

Prohlédněte si II. oddíl publikace Pražské májové povstanie 1945 s podtitulem "Revolučné boje 6. - 8. mája 194...
9.8.

Pražské májové povstanie 1945 - V. oddiel

Prohlédněte si V. oddíl publikace Pražské májové povstanie 1945 s podtitulem "Víťazný 9. máj 1945 - Začiatok n...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

Aktualizováno: 6.9.2023 12:03 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu předložených prací. Gratulujeme tedy všem, kteří své práce odevzdali", říká o hodnocení jeden z organizátorů Jan Vilém Rajne...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT