Pozvánka na čtvrtý ročník konference o výuce soudobých dějin
Rádi bychom Vás pozvali na IV. ročník mezinárodní konference o výuce soudobých dějin, kterou pořádá Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání. Letošní ročník se bude konat ve čtvrtek 8. a pátek 9. prosince 2011 v Ostravě. Akce je určena učitelům dějepisu základních a středních škol, metodikům a didaktikům z vysokých škol, ale také jejich studentům a pochopitelně také ředitelům škol.
Hledáte partnerskou školu v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku?
Chcete se zúčastnit mezinárodního setkání studentů?
Zajímá Vás, jak učí o svých sousedech za našimi hranicemi?
Co očekávají učitelé od historických pracovišť, muzeí a archivů?
Jaká úskalí přináší orální historie?
Pokud Vás zaujala některá z těchto otázek, přijměte pozvání na mezinárodní konferenci v Ostravě, kterou pořádá Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání!
Připravujeme pro vás tento program:
I. konferenční den - 8. prosinec 2011
(11:00-17:00)
Bude věnován pracovnímu setkání učitelů z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Občanské sdružení PANT prezentuje výsledky dvou ročních projektů:
„Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách", projekt v rámci Česko-polského fóra MZV
„Dějiny sousedů aneb vlastní cestou společnými křižovatkami“, projekt Visegrádského fondu
V pracovních dílnách budeme prezentovat výsledky našich mezinárodních projektů a připravovat se zúčastněmými další spolupráci. Učitelé ze zahraničí budou diskutovat o stavu výuky dějin svých sousedů. Hlavním smyslem workshopu bude navázání kontaktů mezi školami a příprava společných setkávání studentů. Účastníci obdrží čtyřjazyčné DVD s výukovými materiály, které vznikly v průběhu projektů. Na závěr pracovního setkání se uskuteční slavnostní vernisáž výstavy občanského sdružení PANT „Spolu proti sobě? Rok 1968 v Československu a Polsku“.
Workshop je otevřen všem zájemcům z českých škol, kteří hledají partnerské školy v Polsku Maďarsku a na Slovensku.
Místo konání:
Krajské pracoviště Národního institutu pro další vzdělávání
Blahoslavova 1576/2
702 00 Moravská Ostrava
MAPA, DOPRAVA ZDE
V rámci doprovodného programu IV. ročníku konference I mlčení je lež se můžete v ostravském Klubu Fiducia setkat s novinářem a mediálním analytikem Karlem Hvížďalou. Beseda se uskuteční 8.12. od 19:30 hod.
Podrobné informace čtěte ZDE
II. konferenční den - 9. prosinec 2011
10:00-16:00
Proběhne stejně jako v loňském roce ve formě moderovaného diskusního panelu. V průběhu dne otevřeme čtyři diskusní bloky. V rámci každého bloku vystoupí dva renomovaní odborníci s 15 minutovým příspěvkem. V následující části budou moci se svými příspěvky v délce 5 min. vystoupit předem přihlášení účastníci, blok uzavře společná diskuse.
Vybrali jsme tato aktuální témata:
I. Co nabízí a může nabídnout historické pracoviště učitelům na základních a středních školách? Kde a v jaké podobě spatřujete možnost spolupráce?
Základním smyslem tohoto diskusního bloku bude nalézat možnosti praktické a funkční spolupráce mezi historiky z akademických pracovišť či univerzit a učiteli ze středních i základních škol. Nabízí se především možnost popularizace odborného výzkumu, dílčí studie historiků jako studijní materiál pro přípravu učitele, historikem sestavený výběr pramenů jako podklad pro tvorbu vlastních metodických materiálů atd.
Dr Maria Stinia
Odborná asistentka v Institutu historie Jagelonské univerzity v Krakově
Prof. Jiří Kocian, Csc.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, zástupce ředitele
II. Potenciál muzeí a archivů ve výuce moderních dějin. Inspirace v zahraničí.
Blok bude zaměřen na konkrétní příklady práce se studenty a školními skupinami v expozicích. Bude představen současný trend v Polsku a bude se diskutovat o změnách a posunech v českém muzejnictví s odkazy na existující programy pro mládež a žáky v některých českých expozicích... Co může muzeum pro smysluplný a obohacující pobyt žáků ve svých prostorách udělat? Co mohou nabídnout muzeu pedagogové?
Mgr. Tomáš Bursík
Národní muzeum, vedoucí oddělení novodobých českých dějin
Dr Karol Mazur
Muzeum Powstania Warszawskiego, ředitel vzdělávacího oddělení
Mgr. Hana Němcová
Asociace muzeí a galerií České republiky
Předsedkyně Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku
Mgr. Jan Špringl
Památník Terezín, vedoucí vzdělávacího oddělení
III. Možnosti a úskalí orální historie a její využití ve výuce.
Orální historie nabízí učitelům mnoho - přenesení silného zážitku z poslechu či sledování příběhů pamětníka ve výuce na žáky, sílu autentičnosti, oživení vyučovací hodiny, moment empatie a mnoho dalších pozitivních rovin. Má však využití nahrávek pamětníků také svá úskalí? A jaká? Na to se pokusíme společně nalézat odpovědi v tomto diskusním bloku.
Martin Šmok
Shoah Visual History Foundation
Monika Koszyńska
Centrum Edukacyjne IPN
Prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc.
vedoucí katedry historie FF OU
IV. Učebnice dějepisu - optimum a realita.
Jak vypadá moderní učebnice dějepisu v západní Evropě? A jak obstojí ve srovnání s nimi současné české učebnice? Diskusní blok nabídne možnost diskuse o jednom se základních témat současné výuky dějepisu. Proč si mnozí učitelé tvoří výukové materiály sami a stávající učebnice nepoužívají vůbec? Na příkladech konkrétních učebnic ze zahraničí a jejich srovnání s českou produkcí se pokusíme analyzovat příčiny současného stavu či přemýšlet o budoucnosti dějepisných učebnic u nás doma.
doc. PhDr. Blažena Gracová, CSc.
Katedra historie FF OU
doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD.
Katedra všeobecných dejín FiF UK v Bratislave
V průběhu dne vystoupí také zástupci studentů středních škol se svou reflexí pojetí výuky dějepisu.
Místo konání:
Nová radnice v Ostravě
Prokešovo nám. 8, Ostrava
MAPA, DOPRAVA ZDE
Pokud Vás nějaké téma zaujalo a chcete představit svůj pohled na dané téma, napište na níže uvedený mail, zařadíme Vás do seznamu vystupujících.
Víme, že finanční možnosti škol jsou v tomto období omezené. Proto bude účast na konferenci bezplatná. Pro účastníky zajistíme zdarma možnost ubytování.
Zájemce o účast na konferenci prosíme o vyplnění přihlášky z přílohy tohoto článku a její odeslání na mail - kancelar@pant.cz
K případným dotazům a upřesněním můžete využít diskusního fóra k tomuto článku nebo mailovou adresu.
Přečtěte si články o předchozích ročnících konference:
III. ročník konference: Ministr Dobeš přijel do Ostravy podpořit konferenci PANTu
Předání Ceny Jaromíra Šavrdy Václavu Havlovi
Projekt I mlčení je lež - první dva ročníky konferencí
Těšíme se na Vaši účast, na shledanou v Ostravě!!!