Poslední volná místa na podzimních seminářích PANTu
Milí kolegové, dovolujeme si Vás touto cestou informovat, že na říjnových seminářích pořádaných Občanským sdružením PANT a redakcí portálu Moderní dějiny.cz jsou ještě volná místa. Vzdělávací semináře pro pedagogy jsou akreditované MŠMT a uskuteční se v Hradci Králové, Kladně, Českých Budějovicích, Jablonci nad Nisou. Budou opět věnovány ukázkám moderních metodických postupů a práci s textovými či ikonickými prameny, stejně jako způsobům využití svědectví pamětníků ve výuce dějepisu.
V seminářích se formou praktické demonstrace inovativních metod výuky seznámíte s konkrétními, v praxi vyzkoušenými postupy, které pomáhají změnit stereotypy ve výuce a vytvářet zajímavé a přitažlivé hodiny dějepisu. Budou prakticky aplikovány vybrané metodické materiály vytvořené v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Semináře jsou primárně zaměřeny na praktickou metodiku a didaktiku výuky, důraz je rovněž kladen především na inovativnost a na přesah získaných znalostí a dovedností do různých studijních předmětů (dějepis, český jazyk, mediální výchova, občanská nauka). Do této části jsou také zahrnuty náměty pro zavádění „orální historie“ do výuky.
Připravili jsme dva typy seminářů
a) využití médií, multimediálních technik a pomůcek při výuce dějepisu (internet, TV, filmový dokument, Moderní dějiny.cz) s praktickými ukázkami
Seminář je zaměřen na prohlubování a rozvoj dovedností učitelů dějepisu v práci s historickým materiálem (využívání dokumentárních filmů a dalších audiovizuálních materiálů s historickou tematikou ve výuce). Součástí semináře bude rovněž metodika pro práci se záznamem svědectví pamětníka i náměty pro zavádění orální historie do výuky. Učitelé se formou praktické demonstrace inovativních metod výuky v oblasti IT a technologických dovednosti učitelů dějepisu seznámí s konkrétními, v praxi vyzkoušenými metodami, které pomáhají změnit stereotypy ve výuce a vytvářet zajímavé přitažlivé hodiny dějepisu.
b) ukázky moderních metodických postupů, práce s textovými a ikonickými prameny, karikaturami, filmovými dokumenty atp.
Seminář je zaměřen na prohlubování a rozvoj dovedností učitelů dějepisu v práci s historickými prameny (ikonickými – fotografie, plakáty, karikatury, a textovými – úředními i soukromými) a jejich využívání ve výuce. Součástí semináře bude rovněž metodika pro práci s jednotlivými typy pramenů, včetně záznamu svědectví pamětníka (orální historie). Učitelé se formou praktické demonstrace konkrétních námětů a pracovních postupů při interpretaci pramenů seznámí s konkrétními, v praxi vyzkoušenými metodami, které pomáhají změnit stereotypy ve výuce a vytvářet zajímavé přitažlivé hodiny dějepisu založené na dobových pramenech.
Účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře a zároveň pomocí dotazníků mohou přispět k dalšímu směřování tvorby projektových výukových materiálů dle svých konkrétních potřeb
Semináře jsou součástí projektu s názvem „Moderní dějiny do škol“, který je financován v rámci OP VK ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.
Jsme proto rádi, že můžeme pro učitele zajistit účast na semináři zdarma, navíc může Vaše škola zažádat o vyplacení tzv. přímé podpory až do výše 1.150,- Kč za každého účastníka.
Komu jsou semináře určeny?
Pedagogům 2. stupně ZŠ a učitelům SŠ - vyučujícím humanitních předmětů, především dějepisu, českého jazyka či občanské výchovy. Maximální počet účastníků je 25, vzhledem k tradičně silnému zájmu o semináře zašlete přihlášku co nejdříve.
Kdy a kde uskuteční jednotlivé semináře?
7. října – Hradec Králové
Školské zařízení pro DVPP Královéhradeckého kraje, areál ZŠ Štefánikova 566 Hradec Králové
Seminář typu b), lektoři Viliam Kratochvíl a Milan Hes
14. října – Kladno
Sportovní gymnázium, Plzeňská 3103
Seminář typu b); lektoři Viliam Kratochvíl a Milan Hes
15. října – České Budějovice
Všeobecné gymnázium, Česká 142/64
Seminář typu a), lektoři Josef Märc a Martin Šmok
23. října – Jablonec nad Nisou
Gymnázium, U Balvanu 16
Seminář typu a), lektoři Josef Märc a Martin Šmok
Začátek vždy v 9:00, hodinová dotace 6 hodin, předpoklad ukončení 15:30. Oběd a občerstvení pro účastníky zdarma.
Představení lektorů:
Doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD.
Třináct roků učil dějepis na základní škole, šest let na gymnáziu, od roku 1989 působí na katedře Filozofické fakulty univerzity Komenského v Bratislavě. Specializuje se na výzkum a tvorby učebnic, je autorem a spoluautorem 19 titulů učebnic dějepisu a desítek studií. Od května 2012 je ředitelem slovenského Státního pedagogického ústavu.
Mgr. Milan Hes, Ph.D.
Středoškolský učitel, didaktik dějepisu, autor literatury faktu. Publikuje v odborných a populárně - naučných časopisech. Od roku 2010 pravidelně přispívá do revue literatury faktu Přísně tajné! Je autorem knihy "Čekání na smrt" (Rodinný tábor českých Židů v Osvětimi), Praha: Epocha 2012. Pro stejné nakladatelství připravuje na podzim 2013 k vydání knihy "Promluvili o zlu" (Holocaust mezi dějinami a pamětí) a "Dny strachu" (Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa). Spolupracuje na několika didaktických projektech, jejichž výsledkem jsou metodické materiály pro žáky, studenty a učitele základních, středních a vysokých škol.
Mgr. Josef März
Učitel dějepisu na Gymnázium v Chomutově a Katedře historie FF UJEP Ústí nad Labem. Pracoval na projektech Projekt Zmizelí sousedé, Zapomenutí hrdinové. Připravuje odborné historické konference na FF UJEP v Ústí nad Labem. Spolupracuje s Památníkem Terezín a ÚSTR.
Martin Šmok
Poradce USC Shoah Foundation pro mezinárodní programy.
Jak získat příspěvek na mzdy účastníků vzdělávacích seminářů si přečtěte ZDE
Přihlášku na vybraný seminář si stáhněte v příloze tohoto článku, vyplňte ji a posílejte na adresu: kancelar@pant.cz
Na seminář v Hradci Králové je možno se přihlásit také zde: www.cvkhk.cz, akce po oborech - 05 Společenské věd (od července) nebo běžnou přihláškou v příloze tohoto článku.
Do předmětu prosím uveďte, který seminář chcete navštívit: Hradec Králové, Kladno, České Budějovice, Jablonec nad Nisou
Tato akcese koná v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR