Poslední let Petra Ginze
Stáhněte si studijní příručku a Petru Ginzovi. Již březnu loňského roku byl v newyorském Lincoln Center slavnostně promítnut film Poslední let Petra Ginze (The Last Flight of Peter Ginz). Dokumentární film pojednává o Petru Ginzovi (1928–1944), nadaném česko-židovském chlapci, jenž po sobě zanechal bohatou a rozsáhlou paletu svých literárních i výtvarných děl.
V roce 1942 byl Petr deportovaný do ghetta Terezín a v roce 1944 do vyhlazovacího tábora v Auschwitz-Birkenau, kde byl ihned po příjezdu zavražděn v plynové komoře. Ještě v Praze a i později v Terezíně byl literárně velice aktivní, napsal např. dobrodružný román Návštěva z pravěku inspirovaný Julesem Vernem. Petr byl také šéfredaktorem chlapeckého terezínského časopisu Vedem, jenž i ilustroval, a vytvořil více než 120 výtvarných děl nejrůznějších technik.
Až do 1. února 2003 nebyl Petrův příběh celosvětově příliš známý. Ten den, v den Petrových nedožitých 75. narozenin, došlo k tragickému pádu raketoplánu Columbia, na jehož palubě byl i izraelský astronaut Ilan Ramon, který si s sebou do vesmíru vezl právě obrázek Petra Ginze znázorňující pohled na Zemi z Měsíce a celý svět se tak seznámil s osudem českého židovského chlapce.
Film Poslední let Petra Ginze připravili dva američtí režiséři - Sandy Dickson (Wake Forrest University) a Churchill Roberts (University of Florida). Dokumentaristé ve filmu představují Petrův život před válkou, jeho rodinu i Petrovy umělecké počátky ještě v Praze, kterou velice miloval. Autoři pracují s dobovými dokumenty, s dochovanými deníkovými záznamy Petra i s jeho výtvarnými a literárními díly z Terezína. Rozmlouvají s těmi, kteří jej znali i s Petrovou sestrou Evou, dnes Chavou Pressburger, jenž přežila válku a po jejím konci se i s rodiči vystěhovala do Izraele a kde se prosadila jako úspěšná malířka. Film je jednoznačně velmi zajímavým projektem, který netradičním způsobem přibližuje šoa.
Současně s filmem vznikla také studijní příručka, která však na film není vázána. Příručka je určena pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a na jejím vzniku se podílely Organizace spojených národů a Památník obětí a hrdinů Jad Vašem v Jeruzalémě. Příručka se snaží nahlédnout do Petrova života prostřednictvím jeho díla - atraktivní formou zprostředkovává zkušenosti židovského chlapce v ghettu, i způsob jeho reakcí na tyto zkušenosti.
Studijní příručku je možné si stáhnout česky na www.osn.cz, resp. http://www.osn.cz/soubory/petr-ginz.pdf, nebo anglicky na www.un.org/holocaustremembrance.