Moderní-Dějiny.cz

Poslední let Petra Ginze

Publikováno: 27.2.2012, Aktualizováno: 4.4.2012 00:47

Stáhněte si studijní příručku a Petru Ginzovi. Již březnu loňského roku byl v newyorském Lincoln Center slavnostně promítnut film Poslední let Petra Ginze (The Last Flight of Peter Ginz). Dokumentární film pojednává o Petru Ginzovi (1928–1944), nadaném česko-židovském chlapci, jenž po sobě zanechal bohatou a rozsáhlou paletu svých literárních i výtvarných děl.

Poslední let Petra Ginze

V roce 1942 byl Petr deportovaný do ghetta Terezín a v roce 1944 do vyhlazovacího tábora v Auschwitz-Birkenau, kde byl ihned po příjezdu zavražděn v plynové komoře. Ještě v Praze a i později v Terezíně byl literárně velice aktivní, napsal např. dobrodružný román Návštěva z pravěku inspirovaný Julesem Vernem. Petr byl také šéfredaktorem chlapeckého terezínského časopisu Vedem, jenž i ilustroval, a vytvořil více než 120 výtvarných děl nejrůznějších technik.
Až do 1. února 2003 nebyl Petrův příběh celosvětově příliš známý. Ten den, v den Petrových nedožitých 75. narozenin, došlo k tragickému pádu raketoplánu Columbia, na jehož palubě byl i izraelský astronaut Ilan Ramon, který si s sebou do vesmíru vezl právě obrázek Petra Ginze znázorňující pohled na Zemi z Měsíce a celý svět se tak seznámil s osudem českého židovského chlapce.
Film Poslední let Petra Ginze připravili dva američtí režiséři - Sandy Dickson (Wake Forrest University) a Churchill Roberts (University of Florida). Dokumentaristé ve filmu představují Petrův život před válkou, jeho rodinu i Petrovy umělecké počátky ještě v Praze, kterou velice miloval. Autoři pracují s dobovými dokumenty, s dochovanými deníkovými záznamy Petra i s jeho výtvarnými a literárními díly z Terezína. Rozmlouvají s těmi, kteří jej znali i s Petrovou sestrou Evou, dnes Chavou Pressburger, jenž přežila válku a po jejím konci se i s rodiči vystěhovala do Izraele a kde se prosadila jako úspěšná malířka. Film je jednoznačně velmi zajímavým projektem, který netradičním způsobem přibližuje šoa.

Současně s filmem vznikla také studijní příručka, která však na film není vázána. Příručka je určena pro žáky druhého stupně základních škol a studenty středních škol a na jejím vzniku se podílely Organizace spojených národů a Památník obětí a hrdinů Jad Vašem v Jeruzalémě. Příručka se snaží nahlédnout do Petrova života prostřednictvím jeho díla - atraktivní formou zprostředkovává zkušenosti židovského chlapce v ghettu, i způsob jeho reakcí na tyto zkušenosti.

Studijní příručku je možné si stáhnout česky na www.osn.cz, resp. http://www.osn.cz/soubory/petr-ginz.pdf, nebo anglicky na www.un.org/holocaustremembrance.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

3.6.

„Hrdinové mezi námi“ - Spravedliví mezi národy

Vzdělávací centrum Jad Vašem připravilo pro české pedagogy vzdělávací materiál v českém jazyce. Když se učitel...
11.1.

Dětský svět v terezínském ghetu

Jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem připravil pro české děti pracovní list, aby přiblížil malým dětem t...
15.8.

Likvidace Česko-Slovenska a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava

Tato výuková prezentace popisuje poslední dny tzv. druhé republiky. Ukazuje, k jakým státoprávním změnám došlo...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Aktualizováno: 27.4.2022 21:31 | Rubrika: Napříč stoletím, Československo v letech 1938-1945
Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Zadejte žáků elearningovou aktivitu. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s rasovou a sociální segregací. Žákům aktivita zabere přibližně 70 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat naj...

_Aktuality

V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2022

Aktualizováno: 27.9.2022 17:28 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
V ostravském Centru PANT se utkají finalisté EUSTORY 2022

"I v letošním ročníku české verze celoevropské soutěže EUSTORY se sešla celá řada velmi kvalitních prací. Vybrat 10 nejlepších nebylo vůbec jednoduché, rozhodovaly občas i malé detaily", říká o hodnocení prvního kola jeden z hlavn...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2022 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT