Moderní-Dějiny.cz

Polský program v rámci festivalu Mene Tekel

Publikováno: 21.2.2018, Aktualizováno: 4.3.2018 21:45
Rubrika(y): Dějiny Polska
Autor: (red)

Dvanáctý ročník multižánrového mezinárodního festivalu proti totalitě nese podtitul „pocta hrdinům“. Letošním čestným zahraničním hostem akce je Polsko, což se do programu festivalu promítá na mnoha úrovních – od zahajovacího pietního aktu u Pomníku obětem komunismu na Újezdě až po závěrečnou ekumenickou bohoslužbu v chrámu sv. Víta.

Polský program v rámci festivalu Mene Tekel

Dvanáctý ročník multižánrového mezinárodního festivalu proti totalitě nese podtitul „pocta hrdinům“. Letošním čestným zahraničním hostem akce je Polsko, což se do programu festivalu promítá na mnoha úrovních – od zahajovacího pietního aktu u Pomníku obětem komunismu na Újezdě až po závěrečnou ekumenickou bohoslužbu v chrámu sv. Víta.

Festival Mene Tekel se systematicky věnuje připomínání, udržování a kultivování povědomí o zločinech nacismu a komunismu – proto se v jeho programu pravidelně objevují pietní akty, besedy s někdejšími politickými vězni a také mnoho vzdělávacích programů určených pro děti a mládež či školní skupiny. Téma boje proti nesvobodě je publiku představeno s pomocí pamětníků, odborníků, filmů, výtvarného umění a divadelních představení. Nedílnou součástí je každý rok také slavnostní předávání cen ministra kultury Dáma/Rytíř české kultury, určených umělcům, kteří se sami střetli s nacistickou nebo komunistickou totalitní mocí.

Polský program v rámci festivalu Mene Tekel:

26. 2. / 13:00 / ambit kláštera u Panny Marie Sněžné, Jungmannovo náměstí 18
Witold Pilecki 1941–1948
Vernisáž výstavy o životním příběhu důstojníka, který se nechat dobrovolně zavřít v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi, aby o něm mohl podat zprávu.
Výstava bude přístupná až do 8. 3. denně od 10.00 do 18.00.

27. 2. a 28. 2. / kino Ponrepo, Bartolomějská 11
Filmové večery věnované různým druhům hrdinství – patronem jednoho z nich bude Witold Pilecki, patronkou druhého význačná členka Rady pomoci Židům Irena Sendlerová.

pátek 2. 3. / 14:00 / Senát PČR, Valdštejnské náměstí 4
Mezinárodní konference
Historické milníky nejen české historie – zvláštní důraz bude kladen na „osmičkové“ roky. Hlavní panel se bude věnovat česko-polské spolupráci v boji proti totalitě: přední čeští a polští historici v něm budou diskutovat o bojích o Tobruk, působení českých a polských letců v RAF a málo známé účasti Poláků v Pražském povstání.
UPOZORNĚNÍ: Vstup do budovy Senátu je možný pouze pro předem přihlášené - hlaste se prosím na adrese podebradskai@senat.cz do 24. 2. 2018. Pro účely vstupní kontroly si s sebou vezměte doklad totožnosti a počítejte s tím, že vstupní kontrola se může protáhnout. Vstup do sálu (přes recepci C2 Valdštejnského paláce) je proto otevřen již od 13.00.

Kompletní program naleznete na www.menetekel.cz.
Filmové večery v kině Ponrepo: www.nfa.cz/cz/kino-ponrepo.

Pozvánku najdete ve fotogalerii pod článkem.

Polský program festivalu byl podpořen v rámci projektů Česko-polského fóra z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR.

  

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT