Moderní-Dějiny.cz

Politické procesy 50. let - seminář pro učitele

Publikováno: 16.10.2009, Aktualizováno: 12.2.2012 00:55
Autor: (red)

Občanské sdružení PANT i v letošním školním roce připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro učitele základních a středních škol. Po loňských úspěšných a dobře hodnocených pilotních seminářích (únor 1948, rok 1968 a listopad 1989) se letos zaměřujeme na více specifická témata československých poválečných dějin. První seminář letošní řady byl zasvěcen Politickým procesům 50. let a odehrál se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.

Politické procesy 50. let - seminář pro učitele

Vzdělávací akci zahájila ředitelka GOH Mgr. Dagmar Juchelková a Petr Pánek z pořádajícího občanského sdružení PANT. Učitelé, kterých na seminář přišlo čtyřiačtyřicet, zhlédli po zahájení filmový dokument ostravského studia ČT "Trest smrti" z cyklu Abeceda komunistických zločinů, který prostřednictvím svědectví pamětníků navodil téma nezákonností a brutality komunistického režimu 50. let.

Po filmové projekci následovala shrnující historická přednáška "Politické procesy 50.let v Československu" PhDr. Jiřího Pernese, Ph.D., pracovníka Ústavu soudobých dějin  AV ČR. Jiří Pernes v ní rekapituloval únorové události roku 1948, poúnorové zakladatelské období režimu, iluze československých komunistů o "vlastní cestě k socialismu, sovětský tlak a příklad organizování politických procesů ve východním bloku, první politické procesy v Československu, jejich důsledky a také pozdější politické procesy se členy KSČ. V závěru se soustředil na změnu politického klimatu po smrti Stalina a Gottwalda, zmírnění teroru a celkovou bilanci komunistické justice.

Po krátké přestávce na tuto přednášku navázal Mgr. Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, který učitelům předvedl práci s výukovými prezentacemi a metodickými listy. Prezentoval dvě výukové prezentace, které převádějí přednášku Jiřího Pernese do výkladové a vizuální podoby, poté předvedl ilustrativní prezentaci "Politické procesy jako divadlo" a v závěru také metodické listy obsahující archivní prameny, otázky pro studenty a základní informace pro učitele.

Odpolední část zahájil Mgr. Tomáš Fajkus ze společnosti Dokumenty, mládež & společnost, kterýpředstavil práci s metodickým materiálem využívajícím videosvědectví dětí politických vězňů 50. let ve výuce. Učitelům předal metodickou publikaci s vloženým DVD se záznamem svědectví Dcer 50. let.

Následovala prezentace Mgr. Jiřího Hrušky z Gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě „Němá barikáda Jana Drdy jako zdroj socialisticko-realistické poetiky v literatuře a filmu", v níž demonstroval nejen kořeny a východiska socialistického realismu, ale také možnosti filmového střihu pro působivější a zajímavější výuku.

Seminář uzavřel PhDr. Jiří Sovadina z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, který učitelům představil výukový portál Moderní Dějiny a možnosti, které  nabízí učitelům i jejich žákům. Vyvolal také živou debatu o novém portálu, z níž k radosti tvůrců a redaktorů vyplynulo zjištění, že většina ze zúčastněných učitelů již s portálem aktivně pracuje.
Účastníci semináře si odnesli jako vždy kromě zážitků a nových informací také veškeré prezentované metodické materiály a filmové dokumenty na DVD, které tak mohou okamžitě použít ve výuce. Zároveň dostali také osvědčení (akreditace MŠMT č.j. 9058/2009-25-180). 
Semináře se také účastnila paní Eva Vláhová ze sdružení Dcery 50. let a za Konfederaci politických vězňů pan Zdeněk Růžička.

Krátkou filmovou reportáž Respektu ze semináře najdete zde
 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.11.

Nastolení komunistického režimu a první politické procesy v ČSR na přelomu 40. a 50. let

První část výkladové prezentace vycházející ze souhrné studie PhDr. Jiřího Pernese Ph.D. "Politické procesy 50...
6.12.

Texty Jana Zahradníčka - pracovní listy

Soubor pracovních listů zabývajících se analýzou textů českého spisovatele Jana Zahradníčka s důrazem na jeho ...
19.4.

Seminář o kolektivizaci

Na Gymnáziu Olgy Havlové proběhl další z cyklu seminářů pro učitele dějepisu ZŠ a SŠ. Tentokrát na téma kolekt...
20.10.

Politické procesy jako divadlo

Ilustrativní prezentace, kterou může učitel použít při výkladu o politických procesech v Československu 50.let...
16.10.

Výběr pramenů pro politické procesy 50. let - metodické listy

Metodické listy k politickým procesům 50. let. Čtyři archivní dokumenty, které dokreslují přípravu, průběh, at...
16.10.

Fotogalerie Politické procesy 50. let na GOH - vzdělávací seminář pro učitele

Občanské sdružení PANT i v letošním školním roce připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro učitele základních...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT