Politické procesy 50. let - seminář pro učitele
Občanské sdružení PANT i v letošním školním roce připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro učitele základních a středních škol. Po loňských úspěšných a dobře hodnocených pilotních seminářích (únor 1948, rok 1968 a listopad 1989) se letos zaměřujeme na více specifická témata československých poválečných dějin. První seminář letošní řady byl zasvěcen Politickým procesům 50. let a odehrál se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě.
Vzdělávací akci zahájila ředitelka GOH Mgr. Dagmar Juchelková a Petr Pánek z pořádajícího občanského sdružení PANT. Učitelé, kterých na seminář přišlo čtyřiačtyřicet, zhlédli po zahájení filmový dokument ostravského studia ČT "Trest smrti" z cyklu Abeceda komunistických zločinů, který prostřednictvím svědectví pamětníků navodil téma nezákonností a brutality komunistického režimu 50. let.
Po filmové projekci následovala shrnující historická přednáška "Politické procesy 50.let v Československu" PhDr. Jiřího Pernese, Ph.D., pracovníka Ústavu soudobých dějin AV ČR. Jiří Pernes v ní rekapituloval únorové události roku 1948, poúnorové zakladatelské období režimu, iluze československých komunistů o "vlastní cestě k socialismu, sovětský tlak a příklad organizování politických procesů ve východním bloku, první politické procesy v Československu, jejich důsledky a také pozdější politické procesy se členy KSČ. V závěru se soustředil na změnu politického klimatu po smrti Stalina a Gottwalda, zmírnění teroru a celkovou bilanci komunistické justice.
Po krátké přestávce na tuto přednášku navázal Mgr. Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, který učitelům předvedl práci s výukovými prezentacemi a metodickými listy. Prezentoval dvě výukové prezentace, které převádějí přednášku Jiřího Pernese do výkladové a vizuální podoby, poté předvedl ilustrativní prezentaci "Politické procesy jako divadlo" a v závěru také metodické listy obsahující archivní prameny, otázky pro studenty a základní informace pro učitele.
Odpolední část zahájil Mgr. Tomáš Fajkus ze společnosti Dokumenty, mládež & společnost, kterýpředstavil práci s metodickým materiálem využívajícím videosvědectví dětí politických vězňů 50. let ve výuce. Učitelům předal metodickou publikaci s vloženým DVD se záznamem svědectví Dcer 50. let.
Následovala prezentace Mgr. Jiřího Hrušky z Gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě „Němá barikáda Jana Drdy jako zdroj socialisticko-realistické poetiky v literatuře a filmu", v níž demonstroval nejen kořeny a východiska socialistického realismu, ale také možnosti filmového střihu pro působivější a zajímavější výuku.
Seminář uzavřel PhDr. Jiří Sovadina z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, který učitelům představil výukový portál Moderní Dějiny a možnosti, které nabízí učitelům i jejich žákům. Vyvolal také živou debatu o novém portálu, z níž k radosti tvůrců a redaktorů vyplynulo zjištění, že většina ze zúčastněných učitelů již s portálem aktivně pracuje.
Účastníci semináře si odnesli jako vždy kromě zážitků a nových informací také veškeré prezentované metodické materiály a filmové dokumenty na DVD, které tak mohou okamžitě použít ve výuce. Zároveň dostali také osvědčení (akreditace MŠMT č.j. 9058/2009-25-180).
Semináře se také účastnila paní Eva Vláhová ze sdružení Dcery 50. let a za Konfederaci politických vězňů pan Zdeněk Růžička.
Související články
- Nastolení komunistického režimu a první politické procesy v ČSR na přelomu 40. a 50. let (1.11.2014)
- Texty Jana Zahradníčka - pracovní listy (6.12.2011)
- Seminář o kolektivizaci (19.4.2010)
- Politické procesy jako divadlo (20.10.2009)
- Výběr pramenů pro politické procesy 50. let - metodické listy (16.10.2009)
- Fotogalerie Politické procesy 50. let na GOH - vzdělávací seminář pro učitele (16.10.2009)