
Pojměte výlet do Prahy trochu jinak! Učte se o historii na místech, kde se odehrávala.
Nový interaktivní program "Nevíme, co budeme zítra jíst" Multikulturního centra Praha, ukazuje, že se výuka dějepisu nemusí odehrávat jen ve školních lavicích. Během komentovaných procházek centrem Prahy se žáci a studenti seznamují s událostmi, ke kterým došlo v předvečer druhé světové války.
Praha se tehdy stala útočištěm pronásledovaných antifašistů z německé říše i obyvatel z obsazených Sudet. Program rovněž sleduje osudy českých Židů, pro které bylo opuštění vlasti jednou z mála šancí na záchranu vlastního života. Co se odehrávalo na Masarykově či Hlavním nádraží? Čím je zajímavá Jeruzalémská synagoga? K jakému nezvyklému účelu v těchto letech sloužil Slovanský dům? V jakých podmínkách tehdejší uprchlíci žili? Jak je přijalo české obyvatelstvo? Jak Praha celou situaci zvládala? Jaká dilemata provázela židovské rodiny, které se rozhodovaly, zda odejít? Na tyto otázky hledají odpovědi sami studenti, protože mají k dispozici dobové dokumenty a svědectví.
Již se uskutečnilo osm komentovaných procházek, kterých se účastnili žáci devátých tříd základních a všech ročníků středních škol z České republiky a Německa. Program trvající zhruba hodinu a půl nemá podobu prohlídky města s průvodcem, ale studenti aktivně využívají multimediální materiály v tabletech – ve dvojicích nebo malých skupinkách čtou a diskutují nad úryvky z filmů či dobových textů – ať už se jedná o beletrii nebo vzpomínky pamětníků.
Veškeré materiály jsou k dispozici v češtině, pro zahraniční či mezinárodní školy existuje i německá a anglická verze projektu. Aktivita je součástí projektu „Praha sdílená a rozdělená“.
Díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti bude možné až do konce května zhruba pěti třídám nabídnout tento program zdarma.
Pokud chcete obohatit váš výlet do Prahy o tuto zajímavou aktivitu, neváhejte nás kontaktovat.
Praha sdílená a rozdělená
Multikulturní centrum Praha
E-mail: zuzana.schreiberova@mkc.cz
Tel.: +420728458426