Pětačtyřicátý rok v souvislostech na nedělní diskusní scéně Moderních dějin
Po zajímavých sobotních debatách o současné ruské politice, jejích historických kořenech a zamrzlých konfliktech vás čekají v posledním festivalovém dni opět zajímavé filmové projekce a především debaty o tom, jak vnímat události konce války v roce 1945, jaké mýty a omyly toto výročí dodnes provázejí. Opět vás srdečně zveme!
Na naší scéně můžete navštívit výstavy o Olze Havlové, Tomáši Baťovi, Pavlu Tigridovi, Janu Zajícovi, historii Berlínské zdi a rekapitulační výstavu Rok po roce poválečnými dějinami světa i Československa.
Program na dnešní den a medailony vystupujících najdete níže v článku, fotografie ze včerejška ve fotogalerii pod článkem.
1945: Osvobození a co přišlo po něm
Jak si připomínat konec války v Evropě? Co o osvobození víme a co nám o něm v dějepise neřekli? Jaké omyly či mýty jej dodnes provázejí? Kdy a kde se zrodily, kdo a proč je v současnosti nadále utvrzuje?
Moderuje a provází: Libor Dvořák (novinář, překladatel z ruštiny, komentátor rádia Český rozhlas Plus)
11.30–12.00
projekce filmů
Bitva o rozhlas (Český rozhlas 2015)
Dokumentární film je sestaven výhradně z autentických filmových záběrů z roku 1945. Zahrnuje všechny dosud známé záběry z bojů o rozhlas v Praze na Vinohradech. Autoři z multimediálního týmu Českého rozhlasu využili téměř neznámý zpravodajský film Květen 1945 s autentickými záběry z Pražského povstání, dokument Cesta k barikádám Otakara Vávry z roku 1946 a výběr dalších záběrů z Pražského povstání z Národního filmového archivu.
Češi, nebo Němci? Příběh z Prajzské (PANT 2014)
Pamětnice Kristina Tesková popisuje v krátkometrážním dokumentu osud své rodiny za války a těsně po ní. Líčí, jak byl její otec nasazen na nucené práce a jaké byly peripetie matky a tety, které s osmi dětmi prchaly před Rudou armádou. Vypráví, jak se jim jakožto českým Němcům z oblasti Hlučínska, jež za války spadalo pod Říši, podařilo uniknout odsunu, barvitě ilustruje vztahy Čechů a Němců na konci války.
12.15–13.45
debata Události konce války – příchod vytoužené svobody, nebo začátek další nesvobody?
Jiří Padevět – nakladatel a spisovatel
Vít Smetana – historik
13.50–15.20
projekce unikátního dokumentu Varšavské povstání
Unikátní filmový projekt je svými tvůrci označován jako „první non-fiction válečné drama na světě“. Nejedná se však o hraný dokument: film vznikl pouze z autentických záběrů z roku 1944, upravených a sestříhaných tak, aby vyprávěly ucelený příběh reportérů dokumentujících průběh Varšavského povstání. V kolorovaných a zvukovou stopou doplněných záběrech tak ožívají tváře účastníků událostí před sedmdesáti lety.
15.30–17.15
pokračování debaty se zaměřením na Rok 1945 ve střední Evropě – mýty a omyly, propaganda versus realita
Maciej Ruczaj – polský politolog a publicista
Josef Mlejnek – politolog a publicista
V prostoru scény Voices of Freedom si budete moci prohlédnout tematické výstavy z produkce Občanského sdružení PANT a zakoupit knížky se specializovaného e-shopu Moderních dějin.
MEDAILONY VYSTUPUJÍCÍCH
Libor Dvořák - novinář překladatel z ruštiny, komentátor rádia Český rozhlas Plus
Novinář, překladatel z ruštiny, komentátor rádia Český rozhlas 6. Dlouhodobě se zaměřuje na oblast Ruska a přilehlých postsovětských regionů. Je překladatelem z ruštiny, mezi autory, jejichž díla překládá, patří bratři Strugačtí, Michail Bulgakov, Anton Pavlovič Čechov, Ivan Alexejevič Bunin, Vladimir Sorokin a další. Působil jako redaktor ve Východoevropské informační agentuře, České televizi, Rádiu Alfa či České informační agentuře.
Jiří Padevět – nakladatel a spisovatel
Narodil se v roce 1966 v Praze, původním povoláním je geodet. Vydal knihy Cesty s K. H. Máchou, Průvodce protektorátní Prahou, Poznámky k dějinám, Pochody a transporty smrti a Krvavé finále, jaro 1945 v českých zemích. V roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou. V současnosti je ředitelem nakladatelství Academia.
Vít Smetana - historik
Historik, pracuje jako vědecký pracovník v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Zabývá se dějinami mezinárodní politiky a diplomacie ve 30.-40. letech 20. století a rovněž rolí Československa na mezinárodní scéně v tomto období.
Maciej Ruczaj – polský politolog a publicista
Polský politolog a publicista, vedoucí programového oddělení Polského institutu v Praze, zaměřuje se především na dějiny, současné Polsko, polskou literaturu i média. Je spoluautorem knih publikovaných v češtině - Pravým okem / Antologie současného polského politického myšlení a Jagellonské dědictví / Kapitoly z dějin středovýchodní Evropy.
Josef Mlejnek - politolog a publicista
Politolog a publicista, působí na Institutu politologických studií FSV UK Praha. Zabývá se přechody k demokracii; ústavními a volebními systémy; historií, kulturou i politikou střední a východní Evropy. Jako komentátor domácího i zahraničního politického dění spolupracuje s řadou tištěných i elektronických médií (v poslední době zejména s Lidovými novinami a Českým rozhlasem). Je redaktorem revue Babylon, kam pravidelně přispívá. Pro Český rozhlas 6 připravoval společně s Petruškou Šustrovou pět let pořad Rok po roce a pořad Zaostřeno na moderní dějiny.
Voices of Freedom
program diskusní scény Moderních dějin.cz a Evropské komise