Pětačtyřicátý - knižní novinka Moderních dějin k výročí konce II. světové války!
Edice Moderní dějiny přichází s novou metodickou řadou, která vychází vstříc sílící poptávce učitelů i široké veřejnosti po ucelených kompletech materiálů zaměřených na konkrétní historické mezníky či fenomény moderní historie. První publikace této řady se věnuje přelomovému roku 1945 a můžete si ji zakoupit na e-shopu Moderních dějin.
Studie, eseje, metodické materiály a prameny k událostem dramatického roku 1945. První publikace nové metodické ediční řady Moderních dějin - v českém prostředí nový a moderní pomocník pro studenty, učitele a širokou veřejnost!
Knihu můžete zakoupit za 250,- Kč na e-shopu Moderních dějin
Letos uplyne sedmdesát let od konce II. světové války, připomínáme si osvobození Československa od nacistické okupace a přemýšlíme o podobě poválečného znovuzrození našeho státu. Právě z tohoto důvodu připravil PANT premiérovou publikaci nové ediční řady k tomuto zlomovému mezníku dějin národních, evropských i světových.
Publikace „Pětačtyřicátý“ otevírá téma v českém prostředí dlouhou dobu tabuizované, v posledních letech ovšem stále intenzivněji diskutované. Spojnicí většiny textů je zásadní otázka, zda události konce války a bezprostřední měsíce po osvobození znamenaly jen příchod vytoužené svobody, nebo zároveň předznamenávaly začátek nové nesvobody a byly předehrou plíživé sovětizace a proměny Československa v totalitní stát.
První publikace nové metodické ediční řady Moderních dějin vychází vstříc sílící poptávce učitelů a široké veřejnosti po ucelených kompletech materiálů, které by přehledně nabízely osvětlení konkrétních historických mezníků či fenoménů moderní historie.
Co konkrétně tedy v nové publikaci najdete?
V úvodní části především výchozí texty renomovaných historiků Jiřího Pernese, Víta Smetany a Tomáše Jakla, kteří na základě současného stavu historického výzkumu hutně a výstižně popisují základní události konce II. světové války, Pražské povstání, operace spojeneckých armád na našem území, erupci poválečného násilí, odsun Němců či konstituování „nového“ Československa, zasazují je do širšího kontextu a odhalují mýty s těmito událostmi po desetiletí spojované.
Inspirativní eseje publicistů Adama Drdy, Macieje Ruczaje a Jana Urbana nabízejí pronikavé interpretace a hodnocení samotného pojmu či fenoménu „osvobození“. Tradiční české černobílé a adorační pojetí, vycházející ze čtyřiceti let ideologických kampaní a propagandou umocněných stereotypů, je podrobeno věcné kritice a konfrontováno s naprosto odlišným pohledem našich polských sousedů.
Nechybí zde pochopitelně praktické materiály, založené na práci s dobovými prameny, opatřené úkoly či návrhy pracovních aktivit, které mohou učitelé z publikace přímo kopírovat pro své žáky do vyučovací hodiny. Tvůrčí materiály, jejichž autory jsou dlouholetí učitelé a didaktici, jsou vytvořeny tak, aby byly pro žáky i zájemce o historii zajímavé, přitažlivé, aby rozvíjely jejich tvůrčí schopnosti i přirozenou touhu po objevování neznámého. Měly by je vést k analýze, nalézání řešení, formulování vlastních názorů a pátrání po souvislostech.
Podstatný prostor je v naší publikaci věnován bohatému a reprezentativnímu souboru dobových pramenů – oficiálním dokumentům, dennímu tisku, fotografiím, obrazům či vzpomínkám pamětníků. Podařilo se nám získat prameny z renomovaných archivů i soukromých sbírek.
Pokud se naše publikace setká s pozitivním ohlasem, bude to povzbuzením pro vydávání dalších titulů nové metodické ediční řady. V tomto roce bychom chtěli vydat ještě další dva podobné komplety, následující chceme věnovat genocidám 20. století.
Zakoupením této publikace zároveň podpoříte provoz portálu Moderní dějiny.cz a aktivity Občanského sdružení PANT.
Recenze publikace na HistorieBlog.cz