Moderní-Dějiny.cz

Paskvil 80´s

Publikováno: 3.5.2011, Aktualizováno: 1.4.2012 19:23
Autor:

Ve speciálním vydání Paskvilu se redakce podívala osmdesátkám na - dnes už trochu hnijící - zoubek. Díl zahájila v tehdy typické strnulé svazácké atmosféře Televizního klubu mladých a v ní pokračovala, neboť takhle to tehdy bylo normální.

Paskvil 80´s

 

Pro začátek můžeme konstatovat, že užívat si retra osmdesátých let může být - v rozumných dávkách - docela legrace. Pokud ale člověk tuhle éru zažil jaksi v premiéře, zas až takový odvaz to nebyl.

Díky přečetným reprízám a výběrům z televizních archivů - kam jsme se v rámci přípravy tohoto dílu na několik dní ponořili i my - může člověk průběžně porovnávat aktuální výkony jednotlivých umělců s těmi, které předváděli v letech před převratem. Překvapivě nenachází velkého rozdílu. Kluci a holky jsou dnes jen trochu odvázanější - především pokud se hovorů o sexu týče - a možná hlučnější. Ve většině našich měst snad není obchodu, kde by neřvalo Rádio Impuls, které s takovým gustem recykluje české hity osmdesátých let. Při bleskové návštěvě trafiky či benzinové pumpy to ještě jde rozdýchat. Pokud vám ale v restauraci naperou do hlavy „Ne, pětku ne“ od Pepíčka Melena, nezapomenutelnou skladbu „Večerníček“ v podání Karla Černocha a takovou tu skladbu, ve které Ladislava Vodička popisuje, jak dojel náklaďákem až do Ústí nad Labem, a to vše ještě předtím, než je na stole polévka - začíná být naše dnešní situace trochu vážná.

Symbolický význam měl v té dekádě rok 1984 - kvůli anitutopickému románu, v němž kdysi popsal svou vize téhle doby George Orwell. Ta kniha se v tehdejším Československu samozřejmě koupit nedala. Kdo si ji ale nějak sehnal, měl pocit, že si ani číst nemusel, že v ní jsou věci které důvěrně zná, že v ní jsou popsané i jeho vlastní pocity. Jednu věc ale Orwell přeci jenom nepředvídal nebo vynechal - československou pop music. V jeho knize ulicím a domácnostem dominuje obraz vševidoucího Velkého bratra - asketicky zaťatého, přísného a trestajícího. Českoslovenští "velcí bratři" byla ale parta obtloustlých mužů v nepadnoucích propocených oblecích, jejichž vkus a intelekt nestál za moc ani v dobách než se dostavila senilita, která u nich v osmdesátých letech propukla na plné obrátky. Na druhou stranu, ne že by se tehdy už nebyli schopni projevovat nebezpečně - dost lidí něco takového může z vlastní zkušenosti potvrdit.

Stránky pořadu

Díl č.1
Díl č.2
Díl č.3
Díl č.4
Díl č.5
Díl č.6

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

24.11.

Život před Sametovou revolucí a dnes

Tento jednoduchý návod do vyučovací hodiny pomůže žákům si uvědomit rozdíly v běžném životě před listopadem 19...
3.11.

Orwellův rok v Kopřivnici

Okolnosti získávání jednoho z římskokatolických kněží ke spolupráci se Státní bezpečností dokládají, že příslu...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT