Paskvil 80´s
Ve speciálním vydání Paskvilu se redakce podívala osmdesátkám na - dnes už trochu hnijící - zoubek. Díl zahájila v tehdy typické strnulé svazácké atmosféře Televizního klubu mladých a v ní pokračovala, neboť takhle to tehdy bylo normální.
Pro začátek můžeme konstatovat, že užívat si retra osmdesátých let může být - v rozumných dávkách - docela legrace. Pokud ale člověk tuhle éru zažil jaksi v premiéře, zas až takový odvaz to nebyl.
Díky přečetným reprízám a výběrům z televizních archivů - kam jsme se v rámci přípravy tohoto dílu na několik dní ponořili i my - může člověk průběžně porovnávat aktuální výkony jednotlivých umělců s těmi, které předváděli v letech před převratem. Překvapivě nenachází velkého rozdílu. Kluci a holky jsou dnes jen trochu odvázanější - především pokud se hovorů o sexu týče - a možná hlučnější. Ve většině našich měst snad není obchodu, kde by neřvalo Rádio Impuls, které s takovým gustem recykluje české hity osmdesátých let. Při bleskové návštěvě trafiky či benzinové pumpy to ještě jde rozdýchat. Pokud vám ale v restauraci naperou do hlavy „Ne, pětku ne“ od Pepíčka Melena, nezapomenutelnou skladbu „Večerníček“ v podání Karla Černocha a takovou tu skladbu, ve které Ladislava Vodička popisuje, jak dojel náklaďákem až do Ústí nad Labem, a to vše ještě předtím, než je na stole polévka - začíná být naše dnešní situace trochu vážná.
Symbolický význam měl v té dekádě rok 1984 - kvůli anitutopickému románu, v němž kdysi popsal svou vize téhle doby George Orwell. Ta kniha se v tehdejším Československu samozřejmě koupit nedala. Kdo si ji ale nějak sehnal, měl pocit, že si ani číst nemusel, že v ní jsou věci které důvěrně zná, že v ní jsou popsané i jeho vlastní pocity. Jednu věc ale Orwell přeci jenom nepředvídal nebo vynechal - československou pop music. V jeho knize ulicím a domácnostem dominuje obraz vševidoucího Velkého bratra - asketicky zaťatého, přísného a trestajícího. Českoslovenští "velcí bratři" byla ale parta obtloustlých mužů v nepadnoucích propocených oblecích, jejichž vkus a intelekt nestál za moc ani v dobách než se dostavila senilita, která u nich v osmdesátých letech propukla na plné obrátky. Na druhou stranu, ne že by se tehdy už nebyli schopni projevovat nebezpečně - dost lidí něco takového může z vlastní zkušenosti potvrdit.
Související články
- Život před Sametovou revolucí a dnes (24.11.2009)
- Orwellův rok v Kopřivnici (3.11.2009)