Moderní-Dějiny.cz

PANT představil výukové filmy a česko-polské projekty ve Varšavě

Publikováno: 28.6.2013, Aktualizováno: 30.6.2013 07:54
Autor: (red)

Ve středu 27. června se ve varšavském vzdělávacím centru "Przystanek historia" konala společná akce občanského sdružení PANT a polského Institutu národní paměti. Akci zaštítil a zahájil český velvyslanec v Polsku Jan Sechter a jako hosté jií poctili svou účastí Petruška Šustrová a prof. Jerzy Eisler.

PANT představil výukové filmy a česko-polské projekty ve Varšavě

Večerní setkání bylo zahájeno představením česko-polských aktivit Občanského sdružení PANT za poslední tři roky. Petr Šimíček se v úvodu věnoval rekapitulaci jednotlivých projektů, které se na poli mezinárodní spolupráce s našimi partnery z IPN již podařilo realizovat. Charakterizoval také projekty právě probíhající:

rok 2011
Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách. (ČPF roční)
Dějiny sousedů aneb vlastní cestou společnými křižovatkami. (IVF roční)
rok 2012
Z periférie impéria do svobodné Evropy aneb proměny vzájemných českých a polských vztahů v novodobých dějinách. (ČPF roční)
rok 2013
Dějiny sousedů – Visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách. (IVF tříletý)

Představil také putovní výstavu Spolu - proti sobě?, která byla vytvořena ve spolupráci s varšavským Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) a je určena žákům a studentům českých základních i středních škol. K výstavě existuje katalog s kompletními texty panelů pro učitele, pracovní listy pro studenty a DVD s výukovými materiály k roku 1968 deset panelů k událostem dramatického roku 1968 v ČSSR a PLR. Zmínil také velmi úspěšné výměnné třídenní studentské setkání, kterého se zúčastnilo dvacet českých studentů (z Gymnázia Olgy Havlové a soukromého gymnázia EDUCAnet v Ostravě), dvacet polských studentů a osm učitelů z obou zemí. Akce se konala 21.-23. září 2012 ve Varšavě a 19.-21. října 2012 v Ostravě, obě pod záštitou českého velvyslance v Polsku Jana Sechtra. V závěru také představil národní weby v rámci Moderních dějin pod názvem Modern history.eu:
polský web
maďarský web
slovenský web

Po tomto úvodním shrnutí následovala projekce dvou výukových filmů z cyklu "Historie na vlastní lůži", které byly opatřeny polským simultánním překladem. Vybrali jsme snímky "Ženy v disentu" a "Listopad 89 očima Jana Urbana". Po projekci následovala diskuse s hosty, kterou moderoval znalec české historie prof. Jerzy Eisler, ředitel oddělení Institutu paměti národa ve Varšavě. Petruška Šustrová v ní odpovídala na dotazy z publik týkající se disentu, normalizace, Charty, reflexe tohoto období v české kinematografii, roku 1989 a změny režimu a mnoha dalších témat. Petr Šimíček pak odpovídal na otázky týkající se natáčení a praktických zkušeností s výukovými filmy PANTu. V závěru více než dvouhodinového setkání se zástupci IPN a PANTu shodli na smysluplnosti společných projektů a nutnosti jejich pokračování.

Článek o akci na webu ČT

Přílohy

jpg
Plakát setkání
Typ souboru: *.jpg | Velikost: 5,33 MB | Stáhnout soubor...

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT