PANT představil výukové filmy a česko-polské projekty ve Varšavě
Ve středu 27. června se ve varšavském vzdělávacím centru "Przystanek historia" konala společná akce občanského sdružení PANT a polského Institutu národní paměti. Akci zaštítil a zahájil český velvyslanec v Polsku Jan Sechter a jako hosté jií poctili svou účastí Petruška Šustrová a prof. Jerzy Eisler.
Večerní setkání bylo zahájeno představením česko-polských aktivit Občanského sdružení PANT za poslední tři roky. Petr Šimíček se v úvodu věnoval rekapitulaci jednotlivých projektů, které se na poli mezinárodní spolupráce s našimi partnery z IPN již podařilo realizovat. Charakterizoval také projekty právě probíhající:
rok 2011
Z periferie impéria do svobodné Evropy aneb proměny českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách. (ČPF roční)
Dějiny sousedů aneb vlastní cestou společnými křižovatkami. (IVF roční)
rok 2012
Z periférie impéria do svobodné Evropy aneb proměny vzájemných českých a polských vztahů v novodobých dějinách. (ČPF roční)
rok 2013
Dějiny sousedů – Visegrádské země ve vzájemných pohledech a perspektivách. (IVF tříletý)
Představil také putovní výstavu Spolu - proti sobě?, která byla vytvořena ve spolupráci s varšavským Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) a je určena žákům a studentům českých základních i středních škol. K výstavě existuje katalog s kompletními texty panelů pro učitele, pracovní listy pro studenty a DVD s výukovými materiály k roku 1968 deset panelů k událostem dramatického roku 1968 v ČSSR a PLR. Zmínil také velmi úspěšné výměnné třídenní studentské setkání, kterého se zúčastnilo dvacet českých studentů (z Gymnázia Olgy Havlové a soukromého gymnázia EDUCAnet v Ostravě), dvacet polských studentů a osm učitelů z obou zemí. Akce se konala 21.-23. září 2012 ve Varšavě a 19.-21. října 2012 v Ostravě, obě pod záštitou českého velvyslance v Polsku Jana Sechtra. V závěru také představil národní weby v rámci Moderních dějin pod názvem Modern history.eu:
polský web
maďarský web
slovenský web
Po tomto úvodním shrnutí následovala projekce dvou výukových filmů z cyklu "Historie na vlastní lůži", které byly opatřeny polským simultánním překladem. Vybrali jsme snímky "Ženy v disentu" a "Listopad 89 očima Jana Urbana". Po projekci následovala diskuse s hosty, kterou moderoval znalec české historie prof. Jerzy Eisler, ředitel oddělení Institutu paměti národa ve Varšavě. Petruška Šustrová v ní odpovídala na dotazy z publik týkající se disentu, normalizace, Charty, reflexe tohoto období v české kinematografii, roku 1989 a změny režimu a mnoha dalších témat. Petr Šimíček pak odpovídal na otázky týkající se natáčení a praktických zkušeností s výukovými filmy PANTu. V závěru více než dvouhodinového setkání se zástupci IPN a PANTu shodli na smysluplnosti společných projektů a nutnosti jejich pokračování.