Moderní-Dějiny.cz

PANT PŘEDSTAVIL NOVÉ VZDĚLÁVACÍ DVD

Publikováno: 26.2.2013, Aktualizováno: 12.3.2013 08:50
Autor: (red)

25. února 2013 představilo Občanské sdružení PANT v ostravském klubu Fiducia nové vzdělávací DVD nazvané „Dějiny na vlastní kůži“, které představuje v pěti filmových dokumentech výrazné české osobnosti, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události 20. století. Prostřednictvím dokumentárních portrétů nyní mohou jejich osudy a zásadní historické okamžiky „na vlastní kůži“ prožít také žáci českých škol.

PANT PŘEDSTAVIL NOVÉ VZDĚLÁVACÍ DVD

V ostravském antikvariátě a klubu FIDUCIA představili tvůrci z občanského sdružení PANT a studenti oboru audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě nové vzdělávací DVD nazvané „Dějiny na vlastní kůži“. Jiří Sovadina představil metodické materiály (studie, výukové prezentace, pracovní listy a soubory pramenů), které jsou na DVD ke každému z pěti snímků připraveny. Monika Horsáková pak se svými studenty přiblížila natáčení dokumentu, který je určen primárně pro školní výuku, práci s pamětníky a celkovou koncepci dokumentů. Poté následovala projekce snímků z nového vzdělávacího DVD, konkrétně dvou filmů "Sudety - protrhnout vrstvu lhostejnosti" a "Listopad ‘89 očima Jana Urbana". Po projekci každého z nich následovala debata s publicistou a pedagogem Janem Urbanem, který jako host večera komentoval téma odsunu Němců z Československa a po druhé projekci také téma listopadu ‘89 a polistopadového vývoje. Oběma tématům se organizátoři, host a jeho posluchači věnovali nakonec přes dvě a půl hodiny, diskuse byla velmi živá i přínosná a věříme, že má smysl v takovýchto projekcích pro veřejnost i debatách o problémových údobích či fenoménech našich dějin pokračovat i nadále.

Dokumentární portréty osobností
V pěti svědectvích se můžete setkat s leteckým mechanikem australské bombardovací perutě Milanem Trunkátem, pamětnicemi odsunu sudetských Němců Liselote Židovou, Marlene Wetzel Hackspacher a Helgou Heller či bývalým muklem Františkem Zahrádkou, který prožil peklo uranových pracovních táborů. Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová vzpomínají na roli, již v českém disentu sehrály ženy, a Jan Urban, jeden ze zakladatelů Občanského fóra, se ohlíží za listopadem 1989 a polistopadovým vývojem.

Výuková pomůcka
Dokumenty jsou svým rozsahem, šíří tématu a celkovým konceptem připraveny jako moderní praktická pomůcka pro výuku dějin 20. století na základních i středních školách. Vystoupení pamětníků nemají suplovat výklad konkrétního historického tématu, ale jsou zaměřena na problematiku každodennosti, která bývá ve velkých historických projektech často opomíjena. Jelikož jsme chtěli dosáhnout co největší míry formální přitažlivosti snímků, přizvali jsme k natáčení mladé studenty oboru audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity v Opavě, kteří si k obtížnému formátu našli originální a moderní cestu. Všechny snímky vycházejí vstříc požadavkům kladeným na užití ve výuce, jejich stopáž nepřekračuje 15 minut, mohou se proto stát východiskem pro práci ve třídě ve zbývající části vyučovací hodiny.

Bohatá nabídka vzdělávacích materiálů
K jednotlivým filmovým dokumentům jsme ve spolupráci s metodiky, učiteli z praxe a fundovanými historiky připravili řadu atraktivních doprovodných materiálů. Ke každému z filmů napsali renomovaní čeští odborníci přehlednou historickou studii rozkrývající zásadní fenomény tématu. Studie odrážející soudobý výzkum doplňuje výběr textových a ikonických pramenů, ale také řada dobových, v mnoha případech dosud nepublikovaných fotografií. Ke každému z filmů připravili zkušení pedagogové metodické listy obsahující podrobný návod, jak s filmem v rámci vyučovací hodiny pracovat a jak maximálně využít jeho potenciál. Vzdělávací DVD navíc obsahuje přehledné výukové prezentace věnované jednotlivým historickým obdobím. Ty doplňují pracovní listy s dobovými texty, dokumenty či karikaturami a metodickými náměty, které je možné okamžitě využít k diskusím a práci ve skupinách. Precizně formulované otázky nemají primárně zjišťovat faktografické znalosti žáků, nýbrž rozvíjet jejich myšlení a kritický přístup k historickým pramenům a také formovat jejich morální, mravní a občanské postoje.

Křest DVD
Oficiální představení nové výukové pomůcky proběhne v ostravském klubu FIDUCIA v pondělí 25. února 2013 od 18:00. V průběhu večera promítneme snímky „Sudety - protrhnout vrstvu lhostejnosti“ a „Listopad ‘89 očima Jana Urbana“. Projekce se zúčastní publicista a pedagog Jan Urban, se kterým budeme diskutovat nejen o odsunu Němců či polistopadovém vývoji. Druhé představení DVD proběhne 14. března 2013 v Knihovně Václava Havla v Praze.

DVD do stovek škol
Vzdělávací DVD Dějiny na vlastní kůži vzniklo díky dotaci Ministerstva školství a bude v následujících týdnech zdarma distribuováno do českých základních a středních škol.

AUTOŘI
Tvůrci filmů:
Monika Horsáková, Lukáš Najbrt, Petr Máj, Corinna Malecha, Tomáš Pchálek, Viktor Pokorný, Petr Bodnár, David Karas, Klára Řezníčková a studenti oboru audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě: Mikuláš Odehnal, Jiří Vávra, Monika Kozlová a Pavlína Válková
Studie: Petr Blažek, Tomáš Bursík, Jana Horáková, Ondřej Matějka, Jan Urban
Výukové materiály: Adam Blisa, Milan Hes, Ivana Hovorková, Jaroslav Křápek, Roman Polách, Jiří Sovadina, Beáta Surovčáková, Petr Šimíček, Jiří Tůma

25. února 2013, 18:00
Antikvariát FIDUCIA
Nádražní 30
702 00 Ostrava

Rozhovor o filmových cyklech PANTu Sami proti zlu a Dějiny na vlastní kůži s tvůrci Monikou Horsákovou a Jiřím Sovadinou v rozhlasovém magazínu Koktejl (ČrO)

Reportáž o novém DVD Dějiny na vlastní kůži v reportáží ČT (začátek v 5 min 50 sek)
Článek na iDNES.cz: 
Studenti natočili portréty lidí, kteří bojovali za svobodu a lidskost

 DVD vzniklo v rámci dotace MŠMT: Program na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících v oblasti předškolního, základního, středního a základního uměleckého vzdělávání v roce 2012.

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Mám sen

Aktualizováno: 28.4.2021 22:34 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Napříč stoletím
Mám sen

Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií občanského boje proti rasové segregaci. Žákům aktivita zabere p...

_Aktuality

Od dokumentů k příběhům

Aktualizováno: 1.4.2021 02:00 | Rubrika: Aktuality
Od dokumentů k příběhům

V květnu otevírá Institut terezínské iniciativy nový běh kurzu pro pedagogy a lektory pražských škol a institucí a také pro studenty pedagogických škol v Praze. Jedná se o kurz kompetencí pro demokratickou kulturu prostřednictvím ...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2021 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT