Moderní-Dějiny.cz

Památník Lidice – začátek roku 2018

Publikováno: 7.1.2018, Aktualizováno: 17.1.2018 09:48
Rubrika(y): Vzdělávání
Autor: (red)

Hned od začátku ledna 2018 pořádá památník Lidice několik zajímavých počinů. Prvním je tradiční setkání v Pardubicích a Sezemicích s názvem „Silver A v paměti tří generací“. Druhým je výstava s názvem „Lidičtí muži v boji za svobodu“.

Památník Lidice – začátek roku 2018

„Silver A v paměti tří generací“
Památník Lidice pod záštitou Ministerstva kultury a ve spolupráci s Pardubickým krajem, městem Pardubice, městem Sezemice, Českým svazem bojovníků za svobodu, Československou obcí legionářskou a Ing. Janou Bobošíkovou pořádá desáté setkání pamětníků a připomenutí výsadkové operace Silver A a s ní spojených odbojových akcí na Pardubicku a tragického osudu osady Ležáky. V úterý 9. ledna, proběhne setkání potomků, rodinných příslušníků a přímých spolupracovníků, účastníků a dalších pamětníků událostí, které jsou spjaty s operací Silver A. Jeho hlavním posláním je předávání vzpomínek mezi generacemi na dobu, která sice už dávno uplynula, ale nesmíme na ni zapomenout. Poselství Silver A může být inspirativní, stejně jako varovné, vždy ale bude výjimečné. Setkání bude zahájeno ve 14.00 pietní vzpomínkou a kladením věnců na bývalém popravišti pardubického Zámečku. Své projevy zde také přednesou 1. místopředsedkyně Senátu PČR Mgr. Miluše Horská, ministr kultury PhDr. Ilja Šmíd a primátor města Pardubice Ing. Martin Charvát.
Hlavní část setkání se uskuteční v sále restaurace Sezemický dům, kde od 15.30 proběhne slavnostní program. Součástí programu bude příspěvek historika PhDr. Vojtěcha Kyncla, PhD. na téma „Váleční zločinci“, představení připravované výstavy „Lidice a doba prezidenta osvoboditele“ přednesená Josefem Somrem. Součástí programu bude také výstava „Architektonická soutěž na Památník Zámeček“, která předkládá soutěžní návrhy na nové řešení expozice pietního území NKP Zámeček.
Během odpoledního programu také zazní projevy významných hostů, zástupců organizací, které se podílejí na pořádání tohoto setkání, nebo jsou jiným způsobem spjaty s protinacistickým odbojem na Pardubicku. Úvodní slovo a přivítání pronese za Památník Lidice jeho ředitelka, Mgr. Martina Lehmannová. Za Pardubický kraj promluví hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D. Za posádkové velitelství Praha vystoupí jeho velitel plk. gšt. Ing. Milan Virt.
Operace Silver A a protinacistický odboj na Pardubicku jsou jedním z nejvýznamnějších symbolů vzdoru a odhodlání československých občanů nepodvolit se nacistické okupaci a zvůli. Nejedná se pouze o úspěšnou zpravodajskou akci čs. armády, nejedná se pouze o nesporný důkaz toho, že domácí odboj v Československu fungoval a efektivně podporoval akce exilové vlády. Jde především o myšlenku svobody a o příběhy jednotlivých účastníků. Lidí, kteří ve svobodu věřili a pro ni podstupovali nepředstavitelná rizika a přinášeli oběti nejvyšší. Tito lidé, jejich osudy a hrdinské činy nesmí být zapomenuty.

„Lidičtí muži v boji za svobodu“
V letošním „osmičkovém“ roce si naše republika připomíná celou řadu výročí, která jsou nerozlučně spjata jak s jejím vznikem, tak i s nelehkými osudy ve dvacátém století. Právě k 100. výročí vzniku Československa se Památník Lidice rozhodl představit výstavu „Lidičtí muži v boji za svobodu“, která si klade za cíl seznámit veřejnost s dosud neprávem opomíjenou kapitolou historie Lidic. Jen hrstka zasvěcených totiž ví, že se lidičtí zapojili do boje za svobodu Československa v obou světových válkách a vlast byli připraveni bránit i v osudném osmatřicátém roce. Již v letech první světové války vstoupilo hned šest mužů z Lidic do řad čs. legií a na frontách v Rusku (František Maštalíř, Josef Šebek, Karel Podzemský, Josef Šroubek a Josef Koutný) a Itálii (Antonín Spal) bojovalo za naše osvobození a nezávislost.
Lidičtí muži nezaváhali ani v osudném osmatřicátém roce, kdy se jednoznačně postavili na stranu těch, kdo žádali vládu republiky, aby řekla rozhodné ne požadavkům henleinovců. Po vyhlášení všeobecné mobilizace v září 1938 pak bez výjimky nastoupili ke svým útvarům a vlast byli připraveni bránit se zbraní v ruce. Namísto války však přišla zrada, ústup bez boje a v březnu 1939 okupace. Mezi těmi, kdo se tehdy rozhodli odejít za hranice a tam bojovat za svobodu těžce zkoušené vlasti, nemohli chybět ani muži z Lidic. Poručíci Josef Horák a Josef Stříbrný se do boje proti nenáviděnému nacismu zapojili jako příslušníci britského královského letectva, avšak nejen oni. Lidičtí měli totiž svého zástupce i v bojích u Tobruku na Středním Východě. Rodák z Lidic Karel Radvanovský zde konal službu ve štábu Československého pěšího praporu 11 – Východního, a to jako jeden z blízkých spolupracovníků jeho velitele podplukovníka Karla Klapálka. Hovoříme-li o lidických mužích a jejich boji za svobodu, nesmíme zapomenout ani na ty, kdo položili své životy na oltář vlasti v osudném červnu 1942. Nepadli sice s puškou v ruce, avšak jejich smrt jasně ukazuje, že domácí fronta, jejímiž hrdiny se stali, byla v mnoha případech místem mnohem krutějším než skutečné bojiště.

Kontakt:
Filip Petlička, PR manažer Památníku Lidice,
petlicka@lidice-memorial.cz
+420 731 110 984

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT