
Pakt proti Kominterně (25.11.1936)
Pakt proti Kominterně je klíčovým dokumentem pro zformování tzv. Osy.Smluvní strany (Německo a Japonsko) se v něm zavázaly navzájem si poskytovat informace o činnosti Komunistické internacionály a radit se o "nezbytných obranných opatřeních". Zároveň vyzvaly další státy, aby smluvu podpopořily. K tomu skutečně došlo, v roce 1937 se připojila Itálie, v roce 1939 Maďarsko, Mančukuo (fakticky ovádané Japonskem) a Španělsko.Platnost paktu byla prodloužena v roce 1941. Až po roce 1945 vyšlo najevo, že dokument obsahoval i tajnou doložku konkretizující společný postup proti SSSR.
Vláda Německé říše a
císařská japonská vláda,
v poznání, že cílem Komunistické internacionály, nazývané Kominterna, je rozložení a znásilnění existujících států všemi dostupnými prostředky,
v přesvědčení, že trpět vměšování Komunistické internacionály do vnitřních poměrů národů by ohrožovalo nejen vnitřní mír a sociální blahobyt, nýbrž také světový mír vůbec, v přání spolupracovat k obraně proti komunistickému rozkladu, dohodly se na tomto:
Článek 1
Vysoké smluvní státy se dohodly zpravovat se navzájem o činnosti Komunistické internacionály, radit se o nutných obranných opatřeních a provádět je v úzké spolupráci.
Článek 2
Vysoké smluvní strany přizvou společné třetí státy, jejichž vnitřní mír je ohrožen rozkladnou činností Komunistické internacionály, aby podnikly obranná opatření v duchu této smlouvy nebo aby se účastnily této smlouvy.
Německý a japonský text této smlouvy je stejně autentický. Vstoupí v platnost dnem podpisu a platí pět let. Vysoké smluvní státy se vyrozumějí včas před uplynutím této lhůty o dalším utváření své spolupráce.
Na důkaz tohoto podepsaní, řádně k tomu zmocnění svými příslušnými vládami, podepsali tuto smlouvu a připojili k ní své pečeti.
Dáno v dvojím vyhotovení v Berlíně dne 25. Listopadu 1936, tj. 25. Listopadu jedenáctého roku éry Šóva
(Podpisy)
Joachim von Ribbentrop, Mušanokoji Kintomo
DODATKOVÝ PROTOKOL KE SMLOUVĚ PROTI KOMUNISTICKÉ INTERNACIONÁLE
Při dnešní podpisu smlouvy proti Komunistické internacionále dohodli se podepsaní plnomocníci na tomto:
a) Příslušné úřady obou vysokých smluvních států budou úzce spolupracovat při vyměňování zpráv o činnosti Komunistické internacionály, jakož i při propagačních a obranných opatřeních proti Komunistické internacionále.
b) Příslušné úřady Vysokých smluvních států budou v rámci platných zákonů podnikat přísná opatření proti těm, kdo jsou doma nebo v zahraničí přímo nebo nepřímo činni ve službách Komunistické internacionály nebo kdo podporují její rozkladnou činnost.
c) Aby byla ulehčena spolupráce příslušných úřadů obou Vysokých smluvních států, stanovená v odstavci a), bude zřízena stálá komise. Tato komise bude uvažovat a radit se o nutných obranných opatřeních k dalšímu boji proti rozkladné činnosti Komunistické internacionály.
V Berlíně dne 25. Listopadu, tj. 25. Listopadu jedenáctého roku éry Šóva.
(Podpisy)
Joachim von Ribbentrop, Mušanokoji Kintomo
Zdroj: VESELÝ, Z.: Světová politika 20. stol. v dokumentech (1900-1945). VŠE, Praha 2000. s. 191-192
Související články
- Generál Franco v karikaturách Dikobrazu (2.10.2013)
- 2. světová válka 1939-1941 (20.12.2011)
- Hossbachův protokol (5. 11.1937) (7.12.2011)
- Pakt. Sovětsko-nacistická jednání v prvních týdnech druhé světové války. (9.3.2010)
- Reakce Kominterny a I. ilegálního vedení KSČ na podpis paktu Molotov - Ribbentrop (8.3.2010)
- 21. podmínek pro přijetí do Komunistické internacionály (1920) (2.8.2009)