"Ostravsko za ostnatými dráty" na Vltavě
Tématu dvou totalit, které v minulém století postihly Ostravsko se věnoval Páteční večer v Českém rozhlase Vltava. Na dvouhodinovém pásmu, které stanice vysílala v předvečer okupace Ostravy nacistickými vojsky, se podíleli také členové Občanského sdružení PANT.
„Jednak jsme chtěli upozornit, že právě na Ostravsku byl odboj vůči okupantům výrazný, a jednak rozpustit tradiční klišé o Ostravě coby ocelovém srdci a komunistické baště Československa. V pořadu se přitom zaměřujeme na obě totality, které region v minulém století postihly – nacistickou i komunistickou. Rozšířili jsme přitom oblast našeho zájmu na celý Moravskoslezský region a v jednom případě jsme si odskočili i do Prahy – když jsme se zajímali o to, jak prožívaly odsouzení svých blízkých rodiny politických vězňů z padesátých let,“ upřesňuje scenáristka pořadu a členka Občanského sdružení PANT Monika Horsáková.
Jedná se vlastně o jakousi pestrou koláž. Páteř pořadu tvoří výpovědi pamětníků. Doplňují je dobové nahrávky, četba z dokumentů a literatury, komentáře historiků a samozřejmě také hudba. „Prostřednictvím pásma se můžete setkat s příběhy Luďka Eliáše, který přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti, ostravských skautů popravených jen týden před osvobozením, Zdeňka Růžičky – nejmladšího odsouzeného v procesu Buchal a spol., dětí 50. let, Jana Zajíce – pochodně č. 2, Ivana Binara – redaktora časopisu Tramp a člena Divadélka Waterloo, Tomáše Hradílka – mluvčího Charty 77, nebo manželů Šavrdových. Řadu nahrávek nám přitom ze svého archivu poskytl portál Moderní dějiny.cz,“ doplňuje Monika Horsáková. Pořad tak vlastně mapuje region od totality k totalitě, tedy od 40. do 80. let 20. století, přičemž každé desetiletí je zastoupeno alespoň jedním lidským osudem.
Pořad si můžete poslechnout ZDE
O knize ostravského historika Vojtěcha Vlčka "Ostrava za ostnatými dráty" si přečtěte ZDE a můžete si ji zakoupit v našem e-shopu ZDE