Moderní-Dějiny.cz

Ostravské setkání českých a polských studentů

Publikováno: 11.11.2018, Aktualizováno: 16.12.2018 23:23

Ve dnech 25.–27. října 2018 se uskutečnila první část VII. ročníku mezinárodní výměny s polskými studenty. Nabídla účastníkům setkání s českou historií, Ostravou, jejími památkami a významnými historickými místy. Akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.

Ostravské setkání českých a polských studentů

Letošní česko-polské studentské výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.

V Centru PANT vyslechli účastníci výměny prezentaci členů Československé obce legionářské. Následovala procházka historickým jádrem Ostravy, spojená s výkladem o jeho dějinách. Exkurze začala na Masarykově náměstí, následoval výklad o kostelu svatého Václava a poté studenti obdrželi informace o mostu Miloše Sýkory. Potom se skupina českých a polských studentů vrátila na Masarykovo náměstí a dozvěděla se více o soše svatého Floriána. Studenti  se také seznámili s místem, kde své dětství prožil významný britský filmový režisér českého původu, producent a představitel hnutí Free Cinema Karel Reisz. Následovalo představení katedrály Božského spasitele. Naše skupina se dále vydala do Husova sadu, po ulici 30. dubna se dostala k Nové radnici a tam prohlídku završila. Den byl zakončen společnou večeří a rozloučením s novými přáteli.

Páteční program začal v Dolní oblasti Vítkovice v prostoru muzea U6, kde jsme si mohli vyzkoušet například fungování páky nebo řízení kamionu na simulátoru. Po prohlídce muzea následovala exkurze vysokopecního okruhu. Rozhlédli jsme se ze špičky věže Bolt Toweru a řekli jsme si něco o vlivu a důsledcích industrializace na Ostravsku. Po této části programu jsme šli k radnici městského obvodu Vítkovice, kde začala prohlídka historického jádra Vítkovic. Po večeři jsme absolvovali integrační hry, v jejichž průběhu jsme si navzájem pokládali různé otázky například ohledně školy nebo o vztazích mezi Polskem a Českou republikou.

V sobotu jsme společně prošli trasu kolem naší školy až k Hlavní třídě. Následně nás vyzvedl minibus a odjeli jsme se podívat do Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Odtud jsme se přesunuli do Darkoviček, kde jsme navštívili opevněný bunkr; přitom jsme se rozdělili na dvě skupiny (jen čeští a jen polští studenti).

Tři dny společných zážitků při poznávání Ostravy a okolí byly rozhodně přínosem po obě strany, jak polskou, tak českou. Měli jsme možnost navzájem se seznámit a poznat.

Autoři textu článku: Milan Ámal Džuga,Štěpán Dorotík, Adam Holuša a Denis Groer
(studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě)

Záštitu a partnerství nad setkáním převzali:
Česko-polské fórum při Ministerstvu zahraničí ČR (akce se konala v rámci projektu spolku PANT, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra)

Organizační tým:
Marcel Mahdal: učitel ZSV a dějepisu na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě
Paweł Rogala: učitel angličtiny na VII. prywatnem liceum ogólnokształcącem im. Mikołaja Reja

 

 


Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT