„Ostraváci za dráty – lágry ve vzpomínkách pamětníků“ – VI. ročník středoškolské studentské konference
Učitelé a studenti Gymnázia Olgy Havlové opět po roce uspořádali ve dnech 29.-30. března VI. ročník středoškolské studentské konference, která byla letos poprvé cíleně zaměřena úzce tematicky (na fenomén koncentračního tábora). To bylo zásadní změnou oproti minulým ročníkům pokrývajícím postupně a ve vymezených časových úsecích jednotlivá údobí našich novodobých dějin.
Akce se zúčastnilo téměř osmdesát středoškoláků z Ostravska, ale také ze spřátelených škol z Uherského Hradiště, Chomutova a Chocně. Se studenty na konferenci přišli také jejich učitelé dějepisu, kteří si tak mohli z akce odnést mnohé metodické náměty a inspiraci pro svou práci. Konference se konala pod záštitou primátora města Ostravy pana Petra Kajnara a město Ostrava její konání podpořilo grantem.
První konferenční den slavnostně zahájila ředitelka školy Dagmar Juchelková, hlavní organizátor Petr Šimíček v úvodu představil koncepci a záměr konference, Jiří Sovadina se zúčastněnými studenty sepisoval případné otázky pro pamětníky, neboť tato konference byla výrazně postavena na jejich svědectvích. Poté následovala projekce filmového dokumentu „Ztracena v Gulagu“, který rekapituloval dramatické životní osudy Věry Sosnarové v ruských lágrech. V návaznosti na tento strhující filmový materiál pak studenty ve formě přednášky seznámil se sovětským táborovým systémem a především s osudy Čechů vězněných v Gulagu profesor Slezské univerzity v Opavě Mečislav Borák. Účastníci konference tak měli unikátní možnost na toto téma debatovat s badatelem a odborníkem na tuto problematiku. Po krátké přestávce uzavřeli dopolední blok studenti Gymnázia Olgy Havlové, kteří ve formě krátkých prezentací s fotografiemi, mapami a vzpomínkami vězňů představili jednotlivá místa utrpení českých vězňů – severské sovětské tábory, ghetto Terezín a tábor Vojna u Příbrami.
Odpolední program byl uveden filmem rekapitulujícím osudy židovských sester ze Sudet a jejich putování nacistickými koncentračními tábory „Tak mi tleskejte“, který natočili studenti chomutovského gymnázia. Snímek doplnil dalšími informacemi učitel a „poradce“ studentského filmařského projektu Josef März. Nesporným vrcholem prvního konferenčního dne bylo vystoupení pamětníka Luďka Eliáše, který studentům popsal jeden den vězně v nacistickém koncentráku, seznámil je rovněž se svými osudy za války i po ní a velmi ochotně odpovídal na veškeré studentské dotazy. Následná debata nebrala konce. Závěrečným bodem školního programu prvního dne pak byly tři paralelní workshopy, v nichž se učitelé-lektoři v rozpravách se zúčastněnými studenty a kolegy věnovali jednotlivým fenoménům daného tématu. Náš host z gymnázia Pavla Tigrida Marcel Mahdal pracoval s filmovými ukázkami a texty vztahujícími se ke Gulagu, Jiří Sovadina vedl studenty na základě ikonických a textových pramenů k zamyšlení nad významem železnice v dějinách obecně i v deportačním a koncentračním programu totalitních států. Petr Šimíček analyzoval ve své skupině tábor jako specifické místo s jistými zákonitostmi a porovnával v diskusi se studenty na základě fotogrtafií a otázek tři typy táborů provázející dějiny lidstva.
Večer se někteří studenti a učitelé zúčastnili konferenčního koncertu ostravské kapely Mamalör, která hrála od osmi hodin v klubu Hudební bazar v Ostravě-Přívoze. Tradiční židovská lidová hudba – klezmer – účastníky koncertu opravdu rozparádila a mnohé vtáhla do divokého tance.
Druhý konferenční den zahájila pozdravem poslankyně parlamentu ČR Jaroslava Wenigerová, která studentské konference léta výrazně podporuje, pak následovala projekce televizních reportáží z produkce ostravského studia ČT – romské lágry za protektorátu a komunistické tábory 50. let. Dokument doprovodila komentářem a úvahou o smyslu takových filmových reportáží ve výuce dramaturgyně Monika Horsáková. Na toto vystoupení a projekci navázali studenti Gymnázia Uherské Hradiště, kteří ve formě krátké prezentace s historickými i současnými fotografiemi, mapami i vzpomínkami vězňů představili nechvalně známou věznici v Uherském Hradišti jako místo utrpení českých muklů 50. let, její historii, některé velitele i dnešní stav objektu. Aktivity na smysluplné využití zdevastovaného a chátrajícího objektu představil jejich učitel a iniciátor petice za záchranu věznice Jaroslav Křápek. Na tuto prezentaci navázaly vzpomínky pamětníka Františka Zahrádky, vězně táborů 50. let a zakladatele muklovského muzea v táboře Vojna u Příbrami. Seznámil studenty s okolnostmi své protikomunistické činnosti po únoru (převádění lidí za hranice), zatčením, výslechy na OBZ a StB, vězněním, životem v lágrech a kriminálech a svými dalšími osudy po propuštění. Zbývající čas do oběda vyplnily opět tři workshopy z prvního dne, studentské skupiny se mohly poprvé vystřídat, tentokráte se chopila tématu Gulagu v jednom z nich Andrea Cundová.
Odpolední program po obědě opět otevřely tři workshopy, studentské skupiny se opět vyměnily a studenti se tak během dvou konferenčních dnů zúčastnili všech tří. Konferenční program uzavřelo setkání s pamětníkem Pavlem Tunákem, který vzpomínal na věznění v sovětském Gulagu, každodenní život v lágru, daleko od domova, téměř bez naděje na návrat, na drsné klimatické i hygienické podmínky i šťastný návrat na rodné Slovensko.
Poté konferenci organizátoři oficiálně zakončili a vyjádřili naději, že v příštím roce opět přivítají na půdě gymnázia účastníky dalšího, již sedmého ročníku...
Zde se můžete podívat na reportáž o konferenci na stránkách České televize v pořadu Zajímavosti z regionu (od začátku pořadu do 7:20)
Související články
- Studentská konference o druhé kultuře v ČSSR (28.3.2012)
- Fotogalerie Ostraváci za dráty – lágry ve vzpomínkách pamětníků (1.1.2012)
- „Ostrava v době protektorátu“ – V. ročník středoškolské studentské konference (17.3.2010)
- Studentská konference „Ostrava v době Protektorátu“ (21.12.2009)
- Pozoruhodný cestopis: Dovolená v gulagu (13.12.2009)
- Trestanecké pracovní tábory na Hornoslavkovsku (4.11.2009)
- Československo a Ostrava v čase normalizace - IV. ročník středoškolské studentské konference na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě (2009) (19.8.2009)
- Mýty a realita komunistického Československa - I. ročník středoškolské studentské konference na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě (2006) (17.8.2009)
- Antisemitismus, holocaust a ostravští Židé - II. ročník středoškolské studentské konference na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě (2007) (17.8.2009)
- Československo a Ostrava v roce 1968 - III. ročník středoškolské studentské konference na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě (2008) (17.8.2009)