Odkaz zavražděného Rabina rozděluje izraelskou společnost
ČT24 - Před dvaceti lety byl spáchán atentát na izraelského premiéra Jicchaka Rabina - zabil ho krajně pravicový extremista Jigal Amir na protest proti probíhajícímu mírovému procesu s Palestinci. Tento čin odhalil hluboké trhliny v izraelské společnosti a měl zásadní dopad pro další osud mírového procesu na Blízkém východě.
Židovský stát dodnes rozděluje debata o tom, jestli by už mezi oběma stranami existoval trvalý mír, kdyby se vražda nestala. „Věřím, že kdyby žil dál, podepsal by finální mírovou dohodu do května 1999, což bylo konečné datum pro uzavření míru. Nejsem si tím jistý stoprocentně, nemohu to dokázat, ale opravdu tomu věřím,“ míní Josi Bejlin, autor mírových dohod s Palestinci, známých jako Dohody z Osla.
Aaron David Miller, někdejší poradce amerického ministerstva zahraničních věcí v otázce arabsko-izraelského usmíření upozorňuje, že v době těsně před Rabinovou smrtí byla praktická realizace mírových ujednání ve vážných problémech. „A to i proto, že dohody neřešily, jak naložit s klíčovými tématy konfliktu, jakými byly statut Jeruzaléma, právo palestinských uprchlíků na návrat nebo bezpečnost hranic,“ tvrdí Miller.
Celý článek čtěte ZDE