Moderní-Dějiny.cz

Občanská válka ve Španělsku: svědectví pamětníků ze sbírky Post Bellum

Publikováno: 24.10.2009, Aktualizováno: 9.4.2012 00:13

V článku najdete svědectví dvou českých interbrigadistů, kteří pro projekt Post Bellum vzpomínali na svou účast ve španělské občanské válce 1936-1939).

Občanská válka ve Španělsku: svědectví pamětníků ze sbírky Post Bellum

plukovník František Švrček (1912 - 2008) - Životopis
"On nikdy moc nevykládal o tom, co dělal, všechno pro něj bylo vojenský tajemství."

František Švrček se narodil 12. srpna, 1912 v Mutěnicích (okr. Hodonín) v malorolnické rodině, měl celkem pět sourozenců. V mládí byl aktivní v DTJ (Dělnická tělovýchovná jednota), politicky inklinoval k sociální demokracii. Dvouletou základní službu odsloužil v Nitře. Od léta roku 1937 byl členem mezinárodních brigád ve Španělsku. Jako člen čs. zahraniční armády bojoval ve Francii, pak se přesunul do Anglie; bojů na pevnině se opět zúčastnil u Dunkerque. Po válce se stal profesionálním vojákem, nikdy neměl žádné potíže s vládnoucím komunistickým režimem kvůli svému angažmá ve španělské občanské válce ani kvůli členství v západní armádě.

Svědectví pamětníka

kapitán Adolf Vodička (1913) - Životopis
„Tak to na tom světě chodí, každej den je jinak, dneska ctěj tě za svatého, zejtra budeš sviňák.“ (K. H. Borovský)

Adolf Vodička se narodil židovským rodičům 26. ledna 1913 v Libočanech u Žatce. Svého vlastního otce nepoznal, zemřel, když mu byl asi jeden rok. Absolvoval dvouletou německou obchodní školu, poté pracoval v různých profesích. Byl členem Sokola a Svazu mladých. V roce 1937 odešel jako dobrovolník do Španělska. Bojoval zde v mezinárodních brigádách na straně republikánů. Po stažení interbrigád byl internován ve Francii, kde ho zastihl začátek II. světové války. Po porážce Francie v červnu 1940 odešel do Velké Británie, kde byl superarbitrován. Oženil se zde s českou dívkou Hanou Levitovou. Pracoval jako sekretář místopředsedy Státní rady  československé Václava Noska, spolupracoval s časopisem Nové Československo. Po válce byl členem osidlovací komise, na začátku 50. let pracoval ve zpravodajském oddělení Ministerstva vnitra, odkud musel odejít a následně získal práci v Nakladatelství politické literatury. V letech 1962-1964 zakládal na Kubě Československé kulturní středisko; léta 1965-1967 strávil jako zástupce ČKD v Indii.

Svědectví pamětníka
Český rozhlas - Radio Česko - Příběhy 20. století - Příběhy českých interbrigadistůZdroj: www.pametnaroda.cz

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.10.

Fotogalerie Občanská válka ve Španělsku

Prohlédněte si propagandistické plakáty z období občanské války ve Španělsku (1936-1939). Jsou doplněním výuko...
26.9.

George Orwell - biografie a tvorba

Tato prezentace se snaží o stručné seznámení čtenáře s životním příběhem Arthura Blaira, známého na celém svět...
1.8.

Občanská válka ve Španělsku

Výkladová prezentace vhodná pro střední školy se snaží v evropských souvislostech objasnit problematiku občans...
19.2.

Didaktické aspekty audiovizuálního svědectví

V českém prostředí neexistuje doposud v didaktice dějepisu významnější práce, která by se detailněji věnovala ...
25.10.

Metodický list G. Orwell - Hold Katalánsku

Pracovní text určený k výuce občanské války ve Španělsku. Materiál obsahuje krátké úryvky z knihy George Orwel...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT