
Nový pohled na počátky socialistické totality v knize Matěje Spurného
Kniha Matěje Spurného „Nejsou jako my“ s podtitulem „Česká společnost a menšiny v pohraničí (1945–1960)“ přináší nový pohled na počátky socialistické diktatury v Československu. Na příkladě vztahu k menšinovým skupinám autor přesvědčivě dokumentuje, jak poválečná touha po očistě společnosti a přístupnost násilným řešením otevřely cestu k diktatuře.
Počátky státního socialismu v knize nejsou líčeny tradičně, jako mocenské vítězství jedné strany v únoru 1948 a import ze Sovětského svazu, ale především jako odpověď na poptávku velké části české společnosti. „Kniha Nejsou jako my je kromě jiného příběhem vzájemného ovlivňování ideologických záměrů a reality všedního dne, kdy skutečná opatření nejsou pouze diktátem státní moci, ale daleko spíše výsledkem vyjednávání mnoha aktérů na mnoha úrovních, od státní až po místní, od ministerských nařízení až po stížnosti řadových občanů. Matěj Spurný si dobře uvědomuje, že dějiny vytvářejí lidé, kteří si s sebou přinášejí vlastní zájmy, loajality a hodnotové systémy, jež se ne vždy shodují s oficiální linií, a že se tudíž ne každé ideologické východisko dočká hladkého převodu do praxe,“ píše ve své recenzi včasopise Soudobé dějiny Pavla Šimková.
Knihu si můžete koupit na E-SHOPU Moderních dějin ZDE
Z OHLASŮ
Pavla Šimková pro časopis Soudobé dějiny
„Mladý historik Matěj Spurný v monografii Nejsou jako my: Česká společnost a menšiny v pohraničí (1945–1960) odvedl výtečnou práci při výzkumu postavení tří vybraných menšin – neodsunutých Němců, Romů a volyňských Čechů – v českém pohraničí v patnácti letech od skončení druhé světové války. Zaměřil se přitom hlavně na vývoj postojů většinové společnosti vůči těmto menšinám a na jejich roli v rámci politiky československého státu, respektive Komunistické strany Československa. Jeho analýze různých úrovní tématu, práci se zdroji i přesnému a promyšlenému užívání pojmů nelze nic vytknout. Jádro knihy ale podle autorky spočívá ve zpochybnění stávajícího paradigmatu při výkladu poválečných československých dějin. Týká se to převládajícího dichotomického zobrazování vládnoucího režimu a ovládané společnosti jako dvou oddělených entit a periodizace poválečných dějin Československa s klíčovým mezníkem v únoru 1948. Spurný svůj „revizionistický pohled“ dokládá rozborem legitimizačních strategií komunistické strany ve vztahu k menšinám a vyzvednutím dlouhodobějších vývojových kontinuit.“
Celou recenzi si můžete přečíst ZDE
Nakladatel: Antikomplex
ISBN: 978-80-904421-3-9
Popis: brožovaná, 376 stran
Rozměry: 15,4 × 23 cm
Rok vydání: 2012
Související články
- Československo po únoru 1948 (15.3.2021)
- Obyvatelstvo Československa v období totality (30.1.2014)
- Jak to bylo s demisemi v únoru 1948 (25.1.2010)