Moderní-Dějiny.cz

Nový katalog „Nacistická genocida Sintů a Romů“

Publikováno: 16.6.2010, Aktualizováno: 28.10.2017 13:25
Rubrika(y): Doporučujeme

Sdružení Romano Džaniben vydalo katalog ke stálé výstavě v Osvětimi „Nacistická genocida Sintů a Romů“, který chtějí nabídnout především školám, žákům a učitelům. Jedná se o materiál vhodný ke vzdělávání o romské historii v období druhé světové války. Kromě přehledných informací o romském holocaustu v evropských zemích je publikace doplněna o řadu dobových fotografií a dokumentů a nechybí ani podrobná mapa s vyznačenými místy, kde k perzekuci docházelo.

Nový katalog „Nacistická genocida Sintů a Romů“

Metodický materiál k publikaci je nyní v přípravě a bude k dispozici na webových stránkách sdružení Romano Džaniben www.dzaniben.cz. Budete-li sdružení kontaktovat, o jeho umístění na stránky vás budou informovat e-mailem.

Sdružení v současné době připravuje rovněž webové stránky, na nichž budou umístěny didaktické materiály s metodickou podporou k výuce historie Romů především v druhé polovině 20. století (počínaje holocaustem po současnost). Materiál bude mít podobu interaktivních map vztahujících se k různým obdobím. Ke konkrétním místům se pak budou vztahovat didaktické materiály (aktivity a doprovodné texty, dokumenty, fotografie, atp.). Jednotlivé historické mapy budou propojeny skrze konkrétní místa, a jednotlivá místa na jedné mapě budou propojena skrze události či příběhy osob. Webové stránky bude možné postupně doplňovat o další mapy a materiály, bude také možné jejich obsah exportovat na CD/DVD/atp. při zachování interaktivity map. Stránky jsou
zamýšleny jako didaktický materiál pro učitele druhého stupně ZŠ a středních škol, ale jejich využití bude jistě širší.

V souvislosti s tímto projektem bude sdružení v listopadu organizovat informační semináře po celé republice, jejichž cílem bude představení zmiňovaných webových stránek školám a zájemcům z řad učitelů a navázání bližší spolupráce, která by nám umožnila získat zpětnou vazbu od uživatelů stránek.

Pokud Vás zaujala aktivita sdružení Romano Džaniben a máte zájem o katalog „Nacistická genocida Sintů a Romů“, napište na adresu sdružení, bude vám zdarma zaslán na adresu školy.

Napište rovněž, zda máte zájem o účast na semináři, který se bude konat v listopadu v některém z měst Vašeho kraje (podle účasti a zájmu).


Romano Džaniben, o.s.
e-mail: dzaniben@seznam.cz

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

31.5.

Genocida Romů v českých zemích 1939-1945

Výuková prezentace vychází z materiálu historika Michala Schustera z Muzea romské kultury, který byl připraven...
31.5.

Genocida Romů v českých zemích 1939-1945 - studie

Shrnující historická studie osvětluje historii a postavení českých Romů před II. světovou válkou, zachycuje je...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT