
Nové výpovědi pamětníků na našem kanálu Youtube
Přinášíme dalších deset krátkých záznamů výpovědí několika pamětníků, jejichž životy byly zasaženy totalitním režimem. Jedná se o tematicky různorodá svědectví, pro svou krátkou stopáž dobře využitelná ve vyučovací hodině dějepisu na základní či střední škole.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Děti politických vězňů z 50. let vzpomínají na okolnosti zatčení rodičů, na to, jak to ovlivnilo atmosféru v rodině, i na podmínky, které měli tehdejší oběti vykonstruovaných procesů ve vazbě a ve vězení. Jedna z výpovědí se dotýká změny vztahů mezi politickými vězni po sametové revoluci.
Další výpověď se zase týká specifik Hlučínska, které bylo v roce 1938 připojeno k Německu jako tzv. Stará říše. Tamní obyvatelé tak museli narukovat do Wehrmachtu, jedna z dcer německého vojáka z Hlučína vzpomíná na to, jak byl její otec po válce deportován do Osvětimi.
Helena Kunstová – zatýkání v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na to, jak přišla policie zatknout její matku, která v té době měla dvě malé děti.
Helena Kunstová – psychologický nátlak ve vazbě v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na metody psychologického nátlaku, kterým musela čelit její matka, oběť politických procesů v 50. letech.
Helena Kunstová – podmínky ve vězení v 50. letech
Helena Kunstová popisuje podmínky a vztahy ve věznicích v 50. letech, se kterými se musela její matka - oběť politických procesů - vyrovnávat.
Jaroslava Matoušková – komunikace s rodinou z vězení
Jedna z Dcer 50. let vzpomíná na to, jak se cenzurovaly dopisy z vězení a jak se rodina dozvídala zprávy o zatčeném otci - oběti politických procesů.
Jaroslava Matoušková – rodina politického vězně v 50. letech
Jedna z dcer 50. let vzpomíná na atmosféru, která postihla její rodinu poté, co byl její otec odsouzen v politickém procesu.
Petr Melichar – vytváření nepřítele
Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důvody, které vedly k zatčení jeho otce, a důsledky, které to mělo pro jeho další protirežimní aktivity.
Petr Melichar – rodina politického vězně
Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důsledky, které mělo zatčení a odsouzení jeho otce pro rodinu.
Zdeněk Růžička – zatýkání v 50. letech
Nejmladší odsouzený politický vězeň v ostravském procesu Buchal a spol. (jeden z návazných procesů na monstrproces s Miladou Horákovou) vzpomíná na okolnosti svého zatčení. Měl nemocenskou a jeho maminka zrovna vařila oběd. Ve své výpovědi se dotýká i drastických výslechvých metod tehdejších vyšetřovatelů.
Kristina Tesková – němečtí vojáci z Hlučínska po válce
Otec paní Teskové musel jako většina mužů z Hlučínska, které bylo v roce 1938 připojeno k Německu jako tzv. Stará říše, narukovat do Wehrmachtu. Jeho dcera vzpomíná, jak byl po válce s ostatními německými vojáky deportován do Osvětimi. Během pochodu do tábora je museli dozorci chránit před nenávistnými projevy lidí. Z Osvětimi tatínka pustili, až když česky odříkal otčenáš.
Petr Melichar – změny vztahů mezi politickými vězni
Syn politického vězně z 50. let vzpomíná na to, jak se proměnily vztahy mezi mukly po sametové revoluci 1989. Jeho otec byl z poměrů ve společnosti i mezi mukly nakonec natolik zklamaný, že odešel z Konfederace politických vězňů.