Moderní-Dějiny.cz

Nové výpovědi pamětníků na našem kanálu Youtube

Publikováno: 19.2.2014, Aktualizováno: 25.2.2014 06:22
Autor: (red)

Přinášíme dalších deset krátkých záznamů výpovědí několika pamětníků, jejichž životy byly zasaženy totalitním režimem. Jedná se o tematicky různorodá svědectví, pro svou krátkou stopáž dobře využitelná ve vyučovací hodině dějepisu na základní či střední škole.

Nové výpovědi pamětníků na našem kanálu Youtube

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Děti politických vězňů z 50. let vzpomínají na okolnosti zatčení rodičů, na to, jak to ovlivnilo atmosféru v rodině, i na podmínky, které měli tehdejší oběti vykonstruovaných procesů ve vazbě a ve vězení. Jedna z výpovědí se dotýká změny vztahů mezi politickými vězni po sametové revoluci.

Další výpověď se zase týká specifik Hlučínska, které bylo v roce 1938 připojeno k Německu jako tzv. Stará říše. Tamní obyvatelé tak museli narukovat do Wehrmachtu, jedna z dcer německého vojáka z Hlučína vzpomíná na to, jak byl její otec po válce deportován do Osvětimi.

Helena Kunstová – zatýkání v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na to, jak přišla policie zatknout její matku, která v té době měla dvě malé děti.

Helena Kunstová – psychologický nátlak ve vazbě v 50. letech
Helena Kunstová vzpomíná na metody psychologického nátlaku, kterým musela čelit její matka, oběť politických procesů v 50. letech.

Helena Kunstová – podmínky ve vězení v 50. letech
Helena Kunstová popisuje podmínky a vztahy ve věznicích v 50. letech, se kterými se musela její matka - oběť politických procesů - vyrovnávat.

Jaroslava Matoušková – komunikace s rodinou z vězení
Jedna z Dcer 50. let vzpomíná na to, jak se cenzurovaly dopisy z vězení a jak se rodina dozvídala zprávy o zatčeném otci - oběti politických procesů.

Jaroslava Matoušková – rodina politického vězně v 50. letech
Jedna z dcer 50. let vzpomíná na atmosféru, která postihla její rodinu poté, co byl její otec odsouzen v politickém procesu.

Petr Melichar – vytváření nepřítele
Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důvody, které vedly k zatčení jeho otce, a důsledky, které to mělo pro jeho další protirežimní aktivity.

Petr Melichar – rodina politického vězně

Syn politického vězně z 50. let, jehož příběh mimo jiné inspiroval filmové tvůrce snímku Bumerang, vzpomíná na důsledky, které mělo zatčení a odsouzení jeho otce pro rodinu.

Zdeněk Růžička – zatýkání v 50. letech
Nejmladší odsouzený politický vězeň v ostravském procesu Buchal a spol. (jeden z návazných procesů na monstrproces s Miladou Horákovou) vzpomíná na okolnosti svého zatčení. Měl nemocenskou a jeho maminka zrovna vařila oběd. Ve své výpovědi se dotýká i drastických výslechvých metod tehdejších vyšetřovatelů.

Kristina Tesková – němečtí vojáci z Hlučínska po válce
Otec paní Teskové musel jako většina mužů z Hlučínska, které bylo v roce 1938 připojeno k Německu jako tzv. Stará říše, narukovat do Wehrmachtu. Jeho dcera vzpomíná, jak byl po válce s ostatními německými vojáky deportován do Osvětimi. Během pochodu do tábora je museli dozorci chránit před nenávistnými projevy lidí. Z Osvětimi tatínka pustili, až když česky odříkal otčenáš.

Petr Melichar – změny vztahů mezi politickými vězni
Syn politického vězně z 50. let vzpomíná na to, jak se proměnily vztahy mezi mukly po sametové revoluci 1989. Jeho otec byl z poměrů ve společnosti i mezi mukly nakonec natolik zklamaný, že odešel z Konfederace politických vězňů.

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Hospodářská spolupráce s neutrálními kapitalistickými státy v éře Gottwaldova režimu

Aktualizováno: 23.10.2022 15:43 | Rubrika: Evropa a svět po roce 1945, Československo v letech 1945-1948
Hospodářská spolupráce s neutrálními kapitalistickými státy v éře Gottwaldova režimu

Přinášíme vám mikrostudii Ondřeje Fišera (nar. 1992), který je studentem doktorského oboru Soudobé dějiny na Ženevské univerzitě. Jeho výzkum se zaměřuje na hospodářské a politické dějiny studené války a klade zvláštní důraz na př...

_Aktuality

Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

Aktualizováno: 18.11.2022 22:58 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Po třech letech se konečně podařilo obnovit česko-polské studentské výměny

Do Ostravy přicestovali studentky a studenti z Krakova, aby se seznámili se svými českými vrstevníky. Jedná se o první část společného programu, jehož cílem je vzájemné poznání naší historie. V druhé polovině Ostraváci vycestují d...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2022 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT