Moderní-Dějiny.cz

Nová publikace ROK PO ROCE rozebrána

Publikováno: 16.12.2014, Aktualizováno: 16.12.2014 20:08

Výukový komplet „Rok po roce, poválečnými dějinami rok za rokem“ byl během několika hodin zcela rozebrán. Jelikož se jedná o jeden z výstupů grantového projektu Moderní dějiny do škol, výše nákladu byla pevně stanovena. Bohužel nemohla uspokojit požadavky všech zájemců. Omlouváme těm z vás, na které se nedostalo. Váš zájem nás mile překvapil a děkujeme za pozitivní ohlasy. V současné době intenzivně hledáme partnery, kteří by podpořili dotisk této publikace.

 

Nová publikace ROK PO ROCE rozebrána

Sada obsahuje devět shrnujících textů Petrušky Šustrové, mapujících pětiletá období v poválečných dějinách československých a světových (1945-1989).

Autoři metodik pak na jejich podkladě vytvořili pro každé pětileté období praktickou sadu pracovních listů pro žáky. Naprostá většina úkolů je postavena na práci s nabízenými textovými a obrazovými prameny, doplňující úkoly pak vedou žáky k samostatnému pátrání v dalších zdrojích. Podoba jednotlivých úkolů je velmi pestrá. Žáci mohou pracovat s texty úřední povahy, vzpomínkami pamětníků, citacemi z odborné literatury, dobovými žurnalistickými texty, mapami, grafy a dalšími typy pramenů. Sady obsahují také řadu dobových karikatur, které nabízejí jedinečnou dobovou reflexi popisovaných historických událostí. Promyšlené a přesně formulované otázky nutí žáky k hlubšímu zamyšlení, analýze, pátrání, srovnávání a interpretaci. Vybrané texty nejsou rozsáhlé, a jejich četba tak nezabere množství času. Práce s tímto typem materiálů je vítaným zpestřením vyučovacích hodin a probudí ve Vašich žácích a studentech tvůrčí aktivitu či zájem o dané téma.

Sady pracovních listů jsou doplněny rozsáhlými výukovými prezentacemi v powerpointu. Pro každé pětileté období jsme pro Vás vytvořili prezentaci rekapitulující významné či zajímavé události z československých a světových dějin.

Shrnující texty a pracovní listy pro žáky najdete v kompletu v tištěné formě – v praktické otevírací kroužkové vazbě, abyste si je dle potřeby mohli z kompletu vyjímat a ofocovat pro práci ve vyučovací hodině. Spolu s výukovými prezentacemi je najdete rovněž na jednom z vložených DVD.

Součástí výukového kompletu je rovněž DVD „Dějiny na vlastní kůži II“, které nabízí patnáct filmových dokumentů. Zachycují osudy osobností, do jejichž životů významně zasáhly dějinné události 20. století. Prostřednictvím dokumentárních portrétů mohou jejich osudy a zásadní historické okamžiky „na vlastní kůži“ prožít také Vaši žáci. Snímky odrážejí dějinnou každodennost, „malé“ dějiny místa či menších společenství, které bývají mnohdy ve velkých historických projektech neprávem opomíjeny. Filmové dokumenty jsou svým rozsahem (průměrná stopáž je 13 minut), šíří tématu a celkovým pojetím koncipovány jako moderní praktická pomůcka pro výuku na základních i středních školách. Chtěli jsme, aby byly snímky přitažlivé pro žáky základních a středních škol, a proto jsme přizvali k natáčení mladé studenty oboru Audiovizuální tvorba ze Slezské univerzity v Opavě pod vedením Moniky Horsákové. K obtížnému formátu i historickým tématům si našli originální cestu. Projekcí dokumentu můžete vyučovací hodinu zahájit a s tématem, které zpracovává, pak smysluplně pracovat ve zbývající části vyučovací hodiny.

Šanon byl vytištěn v omezeném počtu kusů.

Publikace vznikla jako jeden z výstupů projektu Moderní dějiny do škol, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR. Z těchto důvodů jsou určeny pro všechny školy ČR mimo Prahu. 


Šanon Rok po roce obsahuje:

Studijní text ke světovým a československým dějinám let 1945–1989 od Petrušky Šustrové
Pracovní listy ke světovým a československým dějinám let 1945–1989 (336 stran)
Pracovní listy k filmovým svědectvím (84 stran)
3 DVD:
DVD I – Výukové prezentace, pracovní listy (1945–1989) v elektronické podobě

DVD II a III
Dějiny na vlastní kůži II. (15 filmových svědectví)
Pracovní listy k filmovým svědectvím, včetně přepisů a metodickými instrukcemi pro učitele
Arménská genocida
Mojí dobří bratři
Peklo u Tobruku
Eva Erbenová – z Terezína do Izraele
Unikli jisté smrti – přežili Porajmos 
Češi, nebo Němci? Příběh z Prajzské…
Řek Zorba z Rejvízu
Děti 50. let
Obvinění mimo hru
Smrt, která toužila po životě
Paul Wilson – normalizace očima cizince 
Nepřizpůsobiví – Miroslav Skalický
Šafrán
Bobříci v ilegalitě
Opozice v borůvčí 
 

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Fotografie

Diskuse

Nová publikace ROK PO ROCE rozebrána

Publikace rok po roce

Dobrý večer, velmi ráda bych objednala publikaci Rok po roce pro naši školu. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava - Tyršova 34, Opava 746 9...

Publikace rok po roce

Dobrý den. Na základě nabídky, došlé do naší školy si objednáváme jeden výtisk publikace Rok po roce. Základní škola Turnov, 28. října 18, Turnov, 51124. Děkuji. S po...

Objednávka publikace Rok po roce

Na základě nabídky došlé do naší školy máme zájem o publikaci Rok po roce. OBJEDNÁVÁM pro naši školu jeden výtisk. Gymnázium Globe, s.r.o., Bzenecká 23, Brno, 628 00. Děk...

Objednávka publikace Rok po roce

Dobrý den, ráda bych objednala publikaci Rok po roce na naši školu - ZŠ, PŠ a MŠ, Moskevská 679, 470 01 Česká Lípa. Předem Vám moc děkuji. S pozdravem Věra Kolářová...

objednávka publikace Rok po roce

Dobrý den, ráda bych objednala publikaci Rok po roce pro naši školu. ZŠ Ovčárecká 374, Kolín 28002. Děkuji Eva Skalníková...

počet příspěvků: 31 | poslední příspěvek: 15.12.2014 20:48Vstup do diskuse >>

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT