Nezlomná víra Stanislava Lekavého
Předkládáme vám krátký filmový dokument z cyklu "Sami proti zlu" věnovaný významným osobnostem Moravskoslezského kraje, jejichž životy byly zasaženy velkými dějinami. Tento díl, věnovaný životnímu osudu duchovního a politického vězně z 50. let Stanislava Lekavého, je vhodné použít jako motivaci a probuzení zájmu o téma perzekuce duchovních a proticírkevní politiky KSČ v komunistickém Československu.
Film vznikl v rámci projektu ESF a OPVK "Moderní dějiny pro učitele, atraktivně a inspirativně".
Svou koncepcí (síla osobního příběhu, zacílení na základní fenomény) a stopáží (13 minut) je vytvořen pro přímé využití v běžné vyučovací hodině dějepisu na základní či střední škole. Po projekci dokumentu zbývá žákům a studentům dost času na samostatnou či skupinovou práci, promýšlení odpovědí, diskusi s učitelem i mezi sebou navzájem. S pomocí dokumentárního filmu, pracovních listů s otázkami, žáci a studenti pochopí základní rysy a cíle proticírkevní politiky KSČ v 50. letech (katolická církev jako nejsilnější protivník ideologie marxismu-leninismu, perzekuce kněží, řeholnic a řeholníků, likvidace klášterů a kulturního dědictví – devastace církevních objektů). Sledováním výpovědi pamětníka rovněž pochopí jeho životní a historické zkušenosti, mohou se vcítit do jeho příběhu a v jeho slovech hledat skryté poselství pro svou generaci.
Páter Stanislav Lekavý se narodil v roce 1930 v Josefově (okres Hodonín). V roce 1948 ukončil dvouletou obchodní školu v Hodoníně. 26. září 1948 byl zatčen a následně Krajským soudem v Uherském Hradišti odsouzen na dva roky za distribuci letáků odsuzujících nedemokratický převrat v únoru 1948. Vězněn byl v Brně na Cejlu, v Uherském Hradišti, v Plzni na Borech, v Dolním Jiřetíně a na Jáchymovsku. Z vězení byl propuštěn 25. září 1950, v listopadu 1950 byl povolán do PTP, tam si odsloužil tři roky. Po propuštění pracoval v Kyjově, kde navštěvoval večerní střední školu. Potom následovala přihláška na bohosloví do Litoměřic, kam však nebyl přijat. V roce 1959 byl opakovaně vydírán a nabádán ke spolupráci s StB, vždy odmítl. V roce 1968 začal dálkově studovat Teologickou fakultu UP v Olomouci. V době normalizace byla však fakulta zrušena, a tak ji dokončil tajně. Dne 20. července 1978 byl v Brně tajně vysvěcen na kněze biskupem Siardem Klementem. V době normalizace jej stále sledovala Státní bezpečností. 25. září 1998 byl slavnostně vysvěcen na kněze. Následně byl určen jako duchovní správce poutního kostela Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor, kde působí dodnes.
Připravili:
studenti oboru audiovizuální tvorba Slezské univerzity
Eliška Moravcová, Markéta Sasínová, Pavlína Válková
Dále:
Monika Horsáková, Jiří Hruška, Dalibor Mráz, Lukáš Najbrt, Viktor Pokorný, Tomáš Prchálek, Petr Bodnár, Pavel Vidomec, Klára Řezníčková
Stopáž: 12:25 minut
Přílohy
Přiložený dokument obsahuje anotaci k filmu Sami proti zlu: Nezlomná víra Stanislava lekavého, 4 pracovní listy určené k práci s filmem (Příběh, citáty a témata; Vzpomínky; Katolická církev po únoru 1948, výslechy duchovních a věznění; Proticírkevní karikatury z 50. let), metodické informace pro učitele a seznam doporučených materiálů k rozšiřujícímu studiu na portálu Moderní dějiny.cz.
Související články
- Film: Děti 50. let (27.2.2015)
- Film: Obvinění mimo hru (21.2.2015)
- Stanislav Lekavý - výslechy v Uherském Hradišti (19.10.2013)
- Jan Zajíc - pochodeň č. 2 (24.2.2013)
- Sami proti zlu - sedm filmů o osudech statečných (29.8.2012)
- Vasil Coka - z gulagu na frontu (28.6.2012)
- Holocaust v životě Luďka Eliáše (28.6.2012)
- Chartista Tomáš Hradílek (28.6.2012)
- Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol. (28.6.2012)