Nejobávanější poválečný tábor pro Němce na Ostravsku má naučnou cedulku
Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, portál Moderní dějiny a Archiv města Ostravy vytvořili naučnou cedulku o internačním táboru Hanke. Ten patřil k nejobávanějším poválečným koncentračním táborům na Ostravsku. Německé oběti poválečného běsnění v Ostravě do dnešních dnů neměly důstojnou připomínku.
V Ostravě doposud nebyla umístěna naučná cedule či pamětní deska připomínající poválečné násilí vůči německým obyvatelům, přestože mnohdy byli zabíjeni, mučeni a znásilňováni nevinní muži a ženy. Naučná cedulka, jejíž text vznikl ve spolupráci s portálem Moderní dějiny, byla instalována a slavnostně odhalena v neděli 21. června v 18:00 ve výloze prodejny Vinotéky u kapličky (vedle prodejny Albert u dolu Jindřich).Text naučné cedulky popisující v krátkosti poválečnou atmosféru Ostravy, historii internačního tábora a nelidské činy páchané v něm, citace dobových dokumentů a hlavně odkazy na literaturu k tématu najdete ZDE
Okrašlovací akce se zúčastnilo téměř 70 lidí, o historii tábora "Hanke" promluvil historik Tomáš Staněk, poté zazněly ukázky z dobových dokumentů a úryvky z pamětí Václava Černého a celou akci zakončilo představení a následné rozdávání dalšího čísla našeho bulletinu Krásná Ostrava. Všechna čísla bulletinu můžete číst na webu našeho spolku ZDE
Asi od 10.5.1945 do 13.6.1945 docházelo v táboře HANKE, kam byli soustředěni Němci i Češi obvinění z kolaborantství, k ukrutnostem a zločinům. Vedení tábora podléhalo Vladislavu Kuszovi a Emilu Martínkovi, strážní službu vykonávali Josef Jurášek a Ludvík Pieczka, vesměs z Ostravy. Ti svěřili výkonnou službu Němci J. Glossovi, kterého jmenovali tzv. k[á]pem. Gloss, který měl zřejmě sadistické sklony, utloukal vězně a prováděl exekuce oběšením. Internovaní byli i stříleni. Popraven byl i Čech František Šedina, který bydlel v táboře. Byl obviněn, že [z]prostředkuje styk internovaných Němců s jejich příbuznými. Strážci tábora navštívili po jeho zajištění jeho ženu, která též bydlela v prostoru tábora, odňali jí její věci a dopustili se na ní násilného smilstva. Dále znásilňovali internované Němky, které si vodili do bytu. Němcům odebírali cenné věci, které si ponechali. Uvedení strážní vytrhávali internovaným za živa i po smrti zlaté zuby a ponechali si je. Když byla do tábora přivedena starší žena z Fulneku, nařídili Němci Glossovi, aby jí do přirození vrážel obušek, a nutili přítomné Němce, aby ji znásilňovali, pak byli všichni popraveni…
Stručný záznam MV o událostech v internačním táboře „Hanke“ v Moravské Ostravě a jejich vyšetřování, 14. listopadu 1947, Praha.