
Nabízíme zapůjčení výstav PANTu během školního roku 2015/2016
Občanské sdružení PANT nabízí k zapůjčení i v letošním roce šest tematických výstav, které byly v letech 2012-2014 vytvořeny v rámci projektu Moderní dějiny do škol, spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Veškeré praktické informace k zapůjčení naleznete v článku. Nyní již mohou výstavy také do pražských škol či mimoškolních prostor!
Nabízené výstavy
Olga Havlová ve vzpomínkách přátel a fotografiích Bohdana Holomíčka
Členové Občanského sdružení PANT a učitelé se studenty Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě vytvořili výstavu, která vznikla u příležitosti 80. výročí narození Olgy Havlové. Na ploše tuctu výstavních panelů není možné zachytit lidský život v jeho neopakovatelné pestrosti, což o životní pouti Olgy Havlové platí dvojnásob. Tvůrci výstavy určené především žákům a studentům se proto záměrně zaměřili na zásadní životní situace, místa, údobí a především na osobní, lidský rozměr jejího portrétu. Výstava je mozaikou vzácných dobových fotografií Bohdana Holomíčka a vzpomínek přátel, spolupracovníků i lidí, kteří Olgu potkali a vzácné setkání jim utkvělo v paměti.
Příběh Jana Zajíce
Putovní výstavu pro školy o Janu Zajícovi připravilo osmnáct studentů a studentek semináře Moderních dějin gymnázia v Šumperku pod patronací Občanského sdružení PANT. Výstava je výhradním dílem studentů semináře; pod metodickým vedením pedagoga. Výzkumné práce na projektu zahrnovaly např. studium všech dostupných informačních pramenů, zkoumání primárních pramenů, bádání v archivech (např. šumperského Vlastivědného muzea nebo pražského Archivu bezpečnostních složek), komunikaci s pamětníky, majiteli zajímavých fotografií, záznamů a dokumentů, s institucemi, s nejbližšími příbuznými Jana Zajíce atd. Jde o komplexní projekt, který studentkám a studentům semináře Moderní dějiny ukázal, co všechno může obnášet prakticky orientovaná práce na tématech ze soudobých dějin.
Pavel Tigrid - slovy proti totalitám
Autoři výstavy jsou gymnaziální učitelé ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a jejich studenti pod patronací Občanského sdružení PANT. Ti se touto formou pokoušejí přispět k popularizaci osobnosti a díla demokratického novináře a vytrvalého organizátora československé exilové kultury, který je širší veřejnosti znám především jako vydavatel časopisu Svědectví a zakladatel Rádia svobodná Evropa. Z dostupných odborných materiálů, soukromého archivu rodiny Pavla Tigrida a vydaných autorových textů shromáždili základní údaje o Tigridově životě, působení v emigraci, komentují jeho práci pro rozhlas, vydavatelskou činnost a principy boje s totalitními režimy, jimiž proslul doma i v zahraničí. Pozornost věnují také socialistickou propagandou pokřivenému obrazu Pavla Tigrida, tak jak byl vytvářen prostřednictvím oficiálních médií, v tisku, filmových dokumentech či v pseudoumělecké politicky podbízivé literatuře.
Berlínská zeď
Autory výstavy jsou gymnaziální učitelé ostravského gymnázia EDUCAnet a jejich studenti, podporu zajišťoval PANT. Na dvanácti panelech se Vaši žáci mohou seznámit s okolnostmi vzniku a proměnami zdi, s výraznými osobnosti, které se zapsaly do její historie, ale také s poválečnými dějinami rozděleného Německa. Panely obsahují nejen vysvětlující text, ale také řadu unikátních dobových fotografií, karikatur a úryvků z československého tisku. Součástí výstavy je také katalog s DVD, které obsahuje pracovní listy pro žáky základních a středních škol a další doprovodné materiály. Panely jsou věnovány těmto fenoménům: Studená válka a Německo / Cesta ke stavbě zdi / 13. srpen 1961 / Reakce na stavbu zdi / Ostraha hranice / Život v rozděleném městě / Útěky za svobodou / Cesta k pádu zdi / Pád a sjednocení / Proměny Berlína.
Tomáš Baťa – československý selfmademann
Učitelé a studenti ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť svytvořili putovní výstavu pro školy, na které několik měsíců pracovali ve spolupráci s Občanským sdružením PANT. Na dvanácti výstavních panelech se autoři pokusili zachytit aspoň část z nepřeberného množství dokumentů, fotografií, plakátů a dalších svědků doby. Žáci a studenti budou procházet panely s jednotlivými tématy jako např. Rodina a počátky firmy, Expanze do světa, Zaměstnanci, Architektura a rozvoj Zlína, Vzdělávání, Baťa a politika, Firma Baťa v letech 1945 – 2013, a další. Autoři nechtěli studenty zahltit spoustou textů, ale zařadili především velké množství fotografií, obrázků a propagačních a reklamních plakátů.
Rok po roce
Putovní výstavu vytvořili členové Občanského sdružení PANT a učitelé se studenty Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Výstava zachycuje na poměrně malé ploše dvanácti panelů zlomové události poválečné historie a přináší výběr významných fenoménů československých dějin v kontextu dějin světových. Pokrývá tak období světových i československých dějin od roku 1945 do roku 1989, přičemž oba tyto hraniční roky, tak bohaté na zlomové události, mají svůj vlastní výstavní panel. Celou výstavu tak zarámovaly a texty, které je divákům přibližují, připravila speciálně pro výstavu Petruška Šustrová. Ostatní panely zachycují vždy události konkrétních pěti let, texty pro ně vybírali učitelé a studenti. U všech citovaných textů jsou uváděni autoři či pramenné zdroje, neoznačené texty pocházejí ze shrnujících textů výukového kompletu Rok po roce. Pro každé pětileté období poválečných dějin nabízí výstava kaleidoskop textových a obrazových informací k dějinám světovým v horním pásu a paralelně k dějinám československým v pásu spodním. Oba jsou viditelně odlišeny barevně a předěl mezi nimi tvoří časová osa, ke které jsou konkrétní události a fenomény graficky přiřazeny.
Praktické informace k výstavám a možnostem jejich zapůjčení
Technické parametry výstav
Každá výstava obsahuje 12 výstavních sestav o velikosti 100 cm (šíře) x 200 cm (výška) – kovové rámy a do nich upnuté výstavní bannery. Pro transport jsou díly kovových rámů rozloženy a uloženy do ochranných pouzder (vertikální tyče 200 cm, horizontální 100 cm). Instalace výstavy je velmi jednoduchá, montáž a demontáž výstavy zvládnete snadno dle návodu v příloze svépomocí – trvá přibližně jednu hodinu.
V přílohách tohoto článku si ke každé výstavě učitelé mohou stáhnout v PDF katalogy výstav, které obsahuíe kompletní texty jednotlivých panelů, pracovní listy pro studenty a výukové materiály. Práce s pracovními listy v expozici přitažlivou a objevnou formou vtáhne studenty do tématu (úkoly jsou tvůrčí a interpretační, nikoli jen faktografické) a vede je ke spolupráci ve skupině.
Návod k montáži se seznamem konstrukčních dílů a součástek najdete ZDE
Výstavy jsou připravené k zapůjčení a následné instalaci od čtvrtka 1. října 2015.
Podle zaslaných požadavků z jednotlivých škol stanovíme harmonogram rozesílání a putování jednotlivých výstav po České republice. Výstavy můžeme posílat na školy po celé období školního roku 2015/2016.
Kontaktní osoba pro objednání výstav - Marek Šimoňák
marek.simonak@moderni-dejiny.cz
+420 774 073 316
Adresa: Gymnázium EDUCAnet Ostrava, 1455/34, Ostrava-Hrabůvka, 700 30
K přepravě je ideální větší automobil (combi, dodávka), například Škoda Octavia Combi (Fabia), může se využít přepravní služba PPL či školní automobil.
Přílohy





