Moderní-Dějiny.cz

Muzeum Železné opony otevřeli v Rozvadově

Publikováno: 15.5.2011, Aktualizováno: 1.4.2012 14:47
Rubrika(y): Česko
Autor: ČTK

ČTK - Stovky exponátů, dobových fotografií i kopií významných historických dokumentů nabízí ode dneška Muzeum železné opony v bývalém objektu celní správy na starém hraničním přechodu Rozvadov.

Muzeum Železné opony otevřeli v Rozvadově

Muzeum, jehož otevření se připravovalo 20 let, stojí jen 50 metrů od hraničního potoka mezi ČR a Německem - od linie, která dříve oddělovala svět na východní a západní blok. Muzeum má přinést především mladým lidem informace o nejdůležitějších světových milnících 20. století, zejména z doby studené války. Expozice má přinést poučení pro další generace o nesmyslnosti stavění zdí mezi lidi.

Prohlídka nabízí v nejdůležitějších bodech příběh jednoho století. Začíná první světovou válkou. Ve vstupní části jsou důležité dokumenty i dosud nikdy nepublikované fotografie. Největší prostor je pak věnován době studené války - muzeum připomíná války v Koreji a Vietnamu, kubánskou krizi hrozící celosvětovým jaderným konfliktem, potlačení povstání proti režimu v komunistickém Maďarsku či invazi do Československa v roce 1968.

Expozice nabízí také ukázky technický prostředků na odposlechy, skryté fotografování, radiospojení. Unikátem je osobní telefon prezidenta Gustáva Husáka a originál přístroje VČ ("věrnaja čistota"), který ho přímo spojoval s Kremlem.

Železnou oponu přímo na hranicích představuje zátaras z ostnatého drátu, kde proti sobě symbolicky míří zbraně československých pohraničníků a západoněmeckých vojáků. Popisky nabízejí i informace o množství lidí, kteří byli při pokusu o překonání železné opony zastřeleni.

Dobu socialismu připomínají ideologické knihy, obrazy a citáty, samostatná část je věnována hrozbě jaderného konfliktu za studené války. Návštěvníci se dozvědí i o pádu komunistických režimů - o bourání berlínské zdi a stříhání ostnatých drátů mezi Československem a Německem. Jedna ze závěrečných zmínek patří místům ve světě, kde stále lidi dělí zdi a ploty.


 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Aktualizováno: 27.4.2022 21:31 | Rubrika: Napříč stoletím, Československo v letech 1938-1945
Ghetta beze zdí: sociální vyloučení

Zadejte žáků elearningovou aktivitu. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s rasovou a sociální segregací. Žákům aktivita zabere přibližně 70 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat naj...

_Aktuality

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2022 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT